Demagog.sk
 

Výber z výrokov: Fico a diaľnice

Za posledný mesiac mali politici zo štrnástich relácii až v desiatich priestor prezentovať sa samostatne. Absencia politického súpera znižuje atraktivitu politických relácií, pretože sa z diskusie vytráca dynamika. Nebolo by tomu tak, ak by moderátori zvládali reagovať na zavádzanie politikov. Nezvládajú. Robert Fico tak mal v nedeľu možnosť jedinečným spôsobom prevrátiť realitu na ruby. Zlatica Puškárová v relácii Na telo veľmi správne položila expremiérovi otázku, či mu neprekážajú predražené tendre za jeho vládnutia. Ako dôkaz použila príklad tretieho PPP balíku, ktorého cenu sa ministrovi Figeľovi má dariť znížiť o tretinu. 

Fico moderátorku vysmial, poprosil o korektnosť, zdôraznil, že má rád fakty a uviedol, že „pán Figeľ zastavil výstavbu diaľnice, kde stál kilometer 29 miliónov eur. Pán Figeľ teraz diskutuje o výstavbe diaľnic, kde bude stáť kilometer 80 miliónov eur. … Ja sa pýtam, odkadiaľ máte tie informácie o nejakých predražených tendroch. Jednoducho zastavili diaľnicu medzi Žilinou a Prešovom, pretože si to chcú zorganizovať sami. Opakujem, teraz to vychádza na 80 miliónov eur. Takže nemôžete povedať, že predražené diaľnice.“

Takže nie bývalá vláda stavala predražené diaľnice, ale súčasný kabinet zastavuje investičné projekty, aby mohla strojnásobiť cenu výstavby diaľnic. Pozrime sa na informácie, ktoré zverejňujú médiá, mimovládne organizácie a súčasná vláda.

Fakt je, že podľa projektovej dokumentácie mal celý úsek prvého balíka PPP stáť 2,4 miliardy eur, pri dĺžke 75 kilometrov by jeden kilometer tak vyšiel na asi 32 (oproti Ficovým 29) miliónov eur. Tu však predseda Smeru opúšťa realitu. Vláda nezrušila výstavbu diaľnice medzi Žilinou a Prešovom, ale iba medzi Dubnou Skalou a Prešovom. Figeľ v súčasnosti rokuje o výstavbe tretieho balíka PPP (Žilina – Dubná Skala) projektov diaľnic v investičnej hodnote 1,99 miliardy eur, čo je pri 30,7 km dĺžke úseku 65 miliónov eur (oproti Ficovým 80 miliónom) na km. 

To znamená, že Figeľ nerokuje o úsekoch z prvého zrušeného balíku, ako sa Robert Fico snažil divákov presvedčiť, ale o treťom balíku, ktorý sa týka iných, kvalitatívne odlišných krajinných oblastí. Fico tak mieša dohromady hrušky s jablkami. Usvedčil sa sám, keď o päť minút neskôr hovoril v súvislosti s 80 a 29 miliónmi o dvoch rôznych úsekoch, tak ako sú uvedené vyššie. Cena kilometra diaľnice z tretieho balíku je niekoľko násobne vyššia ako kilometra diaľnice z prvých balíkov, čo môže byť mimo umelého nadsadenia ceny spôsobené aj náročnosťou daného úseku. Z 31 km, vyše 18 km tvoria tunely a mosty (58% mostov a tunelov z celkovej trasy), zatiaľ čo v prípade prvého balíku zo 75 km to bolo 7,5 km tunelov a 18 km mostov (.pdf) (34% mostov a tunelov z celkovej trasy).

Z výskumu Ředitelstva silnic a dálnic ČR (.pdf) vyplýva, že priemerná cena diaľnic vo vybraných európskych krajinách sa pohybuje v rozmedzí 6-26 miliónov eur v miernom teréne, 23-79 v prípade budovania mostov a tunelov. Je tak zrejmé, že kilometrová cena úseku s väčšou dĺžkou mostov a tunelov bude v prepočte na kilometer nákladnejšia. Ak, ale aj vyššia technická náročnosť nie je dostatočne opodstatňujúcim dôvodom pre také predraženie kilometra diaľnic, Fico je posledný, kto má právo súčasnú vládu za to kritizovať. Tretí PPP balík v tejto cene schválila začiatkom roku jeho vláda.

Ficovi sa tak podarilo v šiestich vetách očistiť svoje meno a všetku vinu hodiť, naopak, na súčasnú vládu, ktorej sa darí cenu dohodnutú minulou vládou skresať o tretinu.

Aké jednoduché. Stačí pozvať politika do relácie samého.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."