Demagog.sk
 

Učebnicová demagógia Richarda Rašiho

1. februára 2013

Richard Raši, primátor Košíc za Smer a bývalý minister zdravotníctva, by mohol dávať lekcie z demagógie pre pokročilých. Ústredným argumentom jeho vystúpenia pre TA3 s témou Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 bol dôraz na nové vedenie magistrátu aj projektu a vyzdvihovanie tejto zmeny. Aj za cenu manipulácie s faktami.

„Bohužiaľ, projekt sa za bývalého vedenia absolútne nepohol,“ obhajoval meškania spojené s projektom primátor, ktorý je vo funkcii od decembra 2010. „Keď prišlo nové vedenie do mesta, boli sme bez akéhokoľvek odsúťaženia čohokoľvek.“ Zhodenie viny na predchádzajúcu správu mesta sa však nezakladá na pravde. Napríklad projekt na profesionalizáciu ľudských zdrojov pre EHMK Košice 2013, financovaný zo štrukturálnych fondov Únie, bol spustený už v júni 2010. Výstava Sándor Márai Exhibition, prezentovaná ako jedna z kľúčových súčastí celého projektu, bola otvorená 1. decembra 2010.

Podobne sa pokúsil pripísať zisk ceny Meliny Mercouri rozhodnutiu zmeniť vedenie. Toto prestížne ocenenie, ktoré so sebou prináša najmä financovanie vo výške 1,5 milióna eur, získal projekt na základe výsledkov monitorovacieho výboru Európskej komisie. Výbor však konštatoval spokojnosť s priebehom projektu už v správe z decembra 2010, v ktorej aj stanovil podmienky a odporúčania na získanie ceny. Keďže plnenie odporúčaní následne hodnotil v období od konca roku 2010 do jari 2012 a zmena vedenia prebehla v lete 2011, je zavádzajúce spájať ju s úspešným získaním ceny.

Nepomohol si ani pri otázke na ples „Ďakujeme 2013“, ktorý sa konal 11. januára 2013 pre uzavretú spoločnosť a spájajú sa s ním kontroverzie, čo sa týka sponzorov a ich zákazok pre EHMK Košice 2013. Raši zdôraznil, že ples bol predovšetkým charitatívny, nenašli sme však žiadne oficiálne informácie, na základe ktorých by sme toto tvrdenie dokázali overiť.

Len preto, že je komunálna politika menej sledovaná ako dianie na celonárodnej úrovni, si ešte jej predstavitelia nemôžu dovoliť zavádzanie a lži. Bez ohľadu na to, ako hladko ich dokážu podať.

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."