Demagog.sk
 

Ten istý Fico (?)

13. februára 2013

Premiér Robert Fico, ktorý sa počas svojho prvého obdobia v premiérskom kresle politickým debatám skôr vyhýbal, sa v nich teraz objavil hneď dvakrát po sebe s politickým oponentom. Imidž „nového Fica“, ktorý sa zrejme i týmto snaží budovať, však pri bližšom pohľade na jeho argumentáciu pokrivkáva.

Posol dobrých správ

Dva týždne po sebe bolo základom jeho línie byť „poslom dobrých správ“. V diskusii o nezamestnanosti opieral svoju argumentáciu o fakticky správne prognózy relatívne kladného hospodárskeho rastu, nízkej inflácie a rastu reálnych miezd.

Keď ho Ján Figeľ konfrontoval s menej lichotivým narastajúcim počtom nezamestnaných či faktom, že iným krajinám sa tento počet darí znižovať alebo aspoň udržiavať na uzde, premiér kládol vinu predovšetkým situácii v Únii. Tú neváhal výrazne prifarbiť. Napríklad predpoklad Medzinárodnej organizácie práce o celosvetovom náraste nezamestnaných v roku 2013 o päť miliónov osôb bez zaváhania aplikoval na samotnú Európu.

Keď to nestačilo, obrátil sa proti opozícii: „Dávali sme ponuky na spoluprácu, neprišli s ničím, len zle robia.“ Celková štatistika pravdivosti jeho vystúpenia v tejto relácii bola aj pre takéto vyjadrenia nelichotivá, portál Demagog.sk označil až sedem jeho výrokov za nepravdu alebo zavádzanie.

Čo robí Fica Ficom

V druhú februárovú nedeľu prišiel do štúdia Jednotky ako suverénny víťaz rokovaní o eurorozpočte predstavovať úspechy, ktoré sa mu podarilo dosiahnuť. To mu však nebránilo zopakovať niekoľko výrokov, ktoré i tentoraz hodnotíme ako nepravdivé. Pri protiútoku na opozíciu napríklad zopakoval tvrdenie o nulovej podpore aktívnej politiky zamestnanosti v rozpočte na rok 2012, hoci na tento účel boli vyčlenené viac než dva milióny eur. Pavlovi Frešovi vyčítal úplnú nečinnosť opozície v predkladaní alternatívnych návrhov konsolidačných opatrení napriek tomu, že poslanci za opozičné strany niekoľko návrhov predkladali.

Zopakoval aj tradičný výrok, podľa ktorého Ivan Mikloš i Ivan Štefanec otvorene vyhlasujú, že keby boli vo vláde, zvyšovali by DPH. Ten sa však nedá oprieť o jednoznačné výroky opozičných poslancov. Tentoraz neušetril ani novinárov: „Ja chápem, že by ste boli najradšej, keby tak spadol nejaký most a bolo by tam sto mŕtvych, lebo to sú témy pre médiá.“

Čo teda spája nového Fica s tým starým? Na jednej strane je to nutkanie pomôcť si v argumentácii polopravdou či snaha zvaliť všetko zlé na niekoho iného. To je však blízke i mnohým opozičným politikom. Čo však robí Fica Ficom, je predovšetkým čierno­-biele videnie sveta, v ktorom chcú všetci okrem Smeru, opozíciou počnúc a novinármi končiac, Slovensku a Slovákom iba zle.

Tomáš Madleňák

Článok vyšiel v denníku SME 12. 2. 2013
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."