Demagog.sk
 

Saudská Arábia a financovanie teroristov

8. februára 2017

O Saudskej Arábii a financovaní terorizmu ste už určite počuli. Poslanec Ján Podmanický zo SMER-SD však má možno trochu presnejšie informácie. Možno.
“…napríklad Saudská Arábia, kde je pri moci radikálna moslimská sekta wahhábistov, má celú svoju politiku založenú na tom, že vyváža finančné prostriedky do európskych krajín, kde zakladá rozličné komunity, malé kalifáty s mešitou, so svojim duchovným a to je určitá zástierka verbovania ľudí do teroristických skupín, do teroristických organizácií.”

V relácií V politike zaznel od Jána Podmanického pomerne zaujímavý výrok o saudskoarabskom financovaní moslimských komunít v zahraničí, ktoré má podľa Podmanického slúžiť ako zástierka pre financovanie medzinárodného terorizmu. Vzhľadom na zaujímavosť a neurčitosť tohto výroku sa Demagog.SK rozhodol naň pozrieť bližšie.

Podmanický má pravdu, keď tvrdí, že v Saudskej Arábii je dnes wahhábizmus, radikálna reakcionárska vetva islamu, oficiálnym náboženským prúdom. Pochopiť vzťah Saudskej Arábie a medzinárodného terorizmu, ktorý Podmanický naznačuje, nie je možné bez bližšieho špecifikovania wahhábizmu a jeho vzťahu k saláfizmu, ku ktorému sa hlási väčšina islamských teroristických organizácií vrátane Islamského štátu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že wahhábizmus je saudskoarabská odnož saláfizmu. Wahhábisti sa, podľa profesora Ahmada Moussaliho z univerzity v Bejrúte, považujú za pravých saláfistov a snažia sa o návrat k tomu, čo považujú za tradičné prvky Islamu. Wahhábizmus a saláfizmus pôvodne začali ako dve nezávislé odnože Islamu. Spájal ich islamský fundamentalizmus, avšak wahhábisti boli tradicionalisti a odmietali moderné kultúrne a technologické vplyvy, zatiaľ čo saláfisti sa ho snažili prispôsobiť modernej ére. Saláfizmus vznikol v polovici 19. storočia, teda približne o sto rokov neskôr ako wahhábizmus a obdivoval európsky technologický pokrok. Po čase, hlavne v priebehu 20. storočia, wahhábisti prijali niektoré prvky saláfizmu, hlavne panislamizmus, ktorý nahradil panarabizmus a dnes sa dá o wahhábizme hovoriť ako o odnoži saláfizmu.
 
O financovaní moslimských komunít Saudskou Arábiou za jej hranicami sa hovorí už dlhšie a pravidelne na túto tému vznikajú odborné publikácie a články (napr. tu, tu a tu), ktoré túto časť Podmanického výroku (pokiaľ obídeme už z logiky veci nezmyselné tvrdenie, že je na tom postavená celá jej politika) potvrdzujú. Podľa viacerých štúdií sa Saudi orientujú na chudobnejšie moslimské krajiny, ktoré sú často kvôli nedostatku základných životných potrieb ľahkým cieľom. Peniaze idú zväčša cez charitatívne fondy, a preto sú ťažko sledovateľné a obmedziteľné. Taktiež sa zväčša nevyužívajú priamo na bojové účely alebo nákup zbraní, ale na výstavbu mešít a škôl, kde sa hlása radikálny Islam a na šírenie kníh a osnov vyznávajúcich islamský fundamentalizmus. Táto stratégia využíva zlú situáciu v daných krajinách, častokrát zmietaných vojnou, ako napr. Afganistan, kde si deti môžu vybrať medzi žiadnym vzdelaním, alebo tým ktoré ponúkajú radikálne siete financované zo saudských peňazí. Ďalšími zasiahnutými krajinami sú Pakistan, India, Filipíny, Indonézia, Malajzia a mnohé ďalšie krajiny v Ázií a Afrike. 

Zastaviť toto financovanie je veľmi ťažké, pretože platení sú často aj lokálni politici. Celé fungovanie schémy opísal už v roku 2006 Freedom House (.pdf). Spomenutý je odhad celkovej sumy 100 miliárd dolárov, minutých na šírenie radikálneho Islamu v zahraničí od 70.rokov minulého storočia. Okrem financovania škôl a mešít sa ale vyskytli aj prípady, kedy sa peniaze použili priamo na výcvik militantov. Správa Wikileaks z roku 2011 hovorí, že Saudská Arábia spoločne so Spojenými Arabskými Emirátmi vynakladajú ročne takmer 100 miliónov dolárov na výcvik džihádistov v Pakistanskej provincii Panjab.

Napriek tomu, že väčšina peňazí ide do chudobných moslimských krajín, saudskoarabské peniaze si našli cestu aj do Európy. Uniknutá správa nemeckej tajnej služby z minulého roku hovorí o podobnej schéme aká je opísaná vyššie, teda financovanie mešít, škôl a fundamentalistických misionárov. V správe sa spomína okrem Saudskej Arábie aj Kuvajt a Katar. Správa pritom unikla len týždeň potom, ako nemecká vláda zakázala islamskú misionársku skupinu, ktorá mala podľa obvinení verbovať mladých radikálnych a posielať ich do Sýrie bojovať za Islamský štát. Nemecko Saudov z financovania terorizmu obviňuje dlhodobo. V roku 2015 Saudskú Arábiu verejne obvinil vicekancelár Sigmar Gabriel. Saudi však všetky obvinenia odmietajú. Je vysoko pravdepodobné, že financované sú aj mešity v iných krajinách s početným moslimským obyvateľstvom. Francúzsko dokonca, vzhľadom na uvedené skutočnosti a stále početnejšie útoky islamských radikálov, zvažuje dočasný zákaz financovania mešít zo zahraničia. 

V prípade Podmanického výroku je teda potrebné najmä podotknúť, že spájanie oddelených faktov do súvisiaceho celku nemusí vždy dopadnúť dobre. To, že Saudská Arábia má celú svoju politiku postavenú na vývoze finačných prostriedkov do európskych krajín, je celkom nepravdepodobné a nelogické, pretože (ako je zmienené vyššie) väčšia časť prostriedkov, pravdepodobne, smeruje do chudobných moslimských krajín v Ázií alebo Afrike. A aj pokiaľ by sa pozornosť Saudskej Arábie z tohto pohľadu presmerovala do Európy, je ťažké si predstaviť, ako by na tom mohla táto krajina postaviť “celú svoju politiku”.

Michal Hudec
autor je analytikom Demagog.SK a študentom bezpečnostných a strategických štúdií
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."