Demagog.sk
 

Rozchod Veľkej Británie a EÚ s nepresnosťami

Najhorúcejšiu udalosť posledných týždňov, kauzu Bašternák ministra vnútra, čiastočne prekryl problém celoeurópskeho významu. O tom, čo Brexitu predchádzalo a možných dôsledkoch sa rozprávali v O 5 minút 12 Marek Maďarič, Martin Klus, František Šebej, Boris Kollár a Maroš Šefčovič.

Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič mal štyri faktické vyjadrenia, netrafil sa len raz. Hneď jeho prvý faktický výrok bol nepravdivý, keď Šefčovič tvrdil, že za pár hodín stratili britské finančné trhy toľko financií, koľko Briti zaplatili za 40 rokov na členských príspevkoch do Európskej únie. Verejne dostupné zdroje hovoria “iba” o sume približne 125 miliárd libier, čo sa rovná príspevkom do EÚ za 15 rokoch.

Minister kultúry Marek Maďarič povedal len málo výrokov. Fakticky však nezaváhal. Korektne uvádzal, že občania zakladateľských štátov EÚ strácajú dôveru v politické sily a aj to, že sa predseda EK Jean Claude-Juncker vyjadril, že rozchod EÚ s Veľkou Britániou nebude priateľský.

Podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Martin Klus mal prevažne jednoduché pravdivé výroky. Pripomenul návrh EK na platenie pokút v prípade, ak členská krajina nepríjme migranta.

Menej presný Šebej s Kollárom

Šebej neúplne argumentoval článkom 50 Zmluvy o Európskej únii. Tvrdil, že ak sa nedohodne zmluva vystupujúceho štátu s EÚ, tak do dvoch rokov automaticky od okamihu oznámenia vystúpenia prestanú platiť zmluvy a Británia bude vonku. Táto lehota sa ale po jednomyseľnom schválení môže predĺžiť po jednohlasnom súhlase Európskej rady. Poslanec Most-Híd nepresne uviedol, že Briti disponujú najsilnejšou nukleárne vyzbrojenou európskou armádou. Podľa vojenských štatistík, Francúzsko disponuje o 30 percent vyšším počtom nukleárnych zbraní.

Predsedu Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj Borisa Kollára trápilo, že EÚ reguluje uhorky a zakrivenie banánu. Regulácia tvaru uhoriek však bola zrušená už v roku 2008 a zakrivenie banánov sa, spolu aj s inými kritériami ich stavu, riešilo v Bruseli na žiadosť členských štátov.

Zdá sa, že diskusia o budúcnosti EÚ bude prinášať mnoho výrokov od politikov, ktorí budú svoje argumenty o nevyhnutnosti reformy únie nekorektne vylepšovať použitím euro-mýtov. V EÚ bez Veľkej Británie, viac než predtým, budú spolu súperiť stúpenci a odporcovia väčšej integrácie. Bude preto zaujímavé sledovať a dohliadať na korektnosť faktov v týchto debatách.

Samuel Janoška, autor je analytik Inštitútu SGI na projekte Demagog.SK


Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."