Demagog.sk
 

Poslanci o programe na najbližšie štyri roky

21. apríla 2016

Andrej Danko z SNS, Béla Bugár z MOST-HÍD, Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA a Boris Kollár z hnutia Sme Rodina boli hosťami víkendovej televíznej diskusie. Všetci štyria poslanci vyslovili takmer 40 faktických výrokov. Ako už býva zvykom, nie všetky boli pravdivé. Ústrednou témou bolo programové vyhlásenie vlády, ktoré sa tento týždeň búrlivo riešilo aj na pôde parlamentu.

Bugár a hádka s Lipšicom

Bugár sa v diskusii nepohodol s poslancom za OĽaNO-NOVA Lipšicom, ohľadne oligarchie v slovenskej politike a o čierno-bielom videní kritikov novej vlády, ktoré podľa Bugára pravdivo citujúceho riaditeľa Transparency International, Gabriela Šípoša, zamedzuje pokroku a štandardnej politike. Nepravdivo sa vyjadril o počte pracovných miest, ktoré sa im za Radičovej vlády podarilo vytvoriť. Z jeho strany sa jedná o opakované pochybenie. Nesprávne tiež uviedol, že v školstve je o 3000 menej učiteľov ako v minulom roku.

Aktívny Lipšic

Daniel Lipšic bol s 20 faktickými výrokmi najaktívnejším politikom nedeľnej diskusie. Nevyhol sa však niekoľkým pochybeniam. Nesprávne citoval štatistiky OECD o platoch učiteľov keď tvrdil, že Slovensko je na poslednom mieste v porovnaní platov pedagógov a ďalších vysokoškolsky vzdelaných ľudí. V skutočnosti sa za nami nachádza ešte Česká republika. Nesprávne tiež poukázal, že inšpekcie polície sú v každej krajine okrem ČR, pod Ministerstvom vnútra. Okrem Česka sú inšpekcie pod iným rezortom v rámci EÚ aj na Cypre, v Dánsku, Luxembursku, Slovinsku a Chorvátsku.

Skromnejší Danko s Kollárom

Obaja poslanci vyslovili menej faktických výrokov, no na druhej strane všetky sme hodnotili ako pravdivé. Danko povedal v diskusii iba dva faktické výroky, jedným z nich bolo aj pripomenutie, že Maďarsko, Španielsko a Francúzsko majú zavedenú špeciálnu telekomunikačnú daň. Rovnakú daň by chcel Danko zaviesť aj na Slovensku. 

Štyri pravdivé výroky vyslovené poslaneckým nováčikom Kollárom poukázali na zaujímavé trendy. Pravdivo spomenul Ficov sľub na vyrovnaný štátny rozpočet do roku 2018, aj to, že 2,5 miliardy sa stráca na DPH. Padol aj Kollárov obľúbený výrok o 700 000 Slovákoch, ktorý žijú na hranici chudoby.

Celkovo bola diskusia búrlivá a to najmä zo strany Lipšica, ktorý poukazoval hlavne na nefunkčnosť programového vyhlásenia v praxi a na prítomnosť oligarchov v slovenskej spoločnosti. 
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."