
Marian Kotleba (ĽSNS)
31 Pravda 19 Nepravda 15 Zavádzanie 10 Neoveriteľné
Ing. Mgr. Marian Kotleba (kotleba(@)naseslovensko.net) sa narodil 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici, kde doposiaľ býva. Na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici získal maturitu v odbore elektronické počítačové systémy. V štúdiu pokračoval na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela, ktoré ukončil získaním diplomu v odbore učiteľstvo všeobecno-vzdelávacích predmetov. V auguste 2013 ukončil štúdium na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela a získal titul inžinier ekonómie.
Od septembra 2001 učil na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici. V roku 2006 bol po nátlaku zo strany vlády, samosprávneho kraja a médií preradený na pozíciu správcu siete. V tom istom roku bol zvolený za zástupcu nepedagogických zamestnancov školy v Rade školy. V júni 2012 na Rade školy vystúpil s kritikou narábania riaditeľa školy s peniazmi rodičovského združenia. O mesiac na to, v júli 2012, dostal po 11 rokoch v škole výpoveď z dôvodu nadbytočnosti.
Začiatok jeho národno-politickej práce je spojený s občianskym združením Slovenská pospolitosť, kde bol v roku 2003 zvolený za vodcu. Túto funkciu zastával až do roku 2007, kedy vedenie Slovenskej pospolitosti prenechal mladšej generácii slovenských národovcov.
Mgr. Marian Kotleba sa verejnosti prvý krát výraznejšie predstavil v auguste 2009, kedy bol vedúcou postavou protestu proti cigánskemu teroru v Šarišských Michaľanoch. Vo voľbách v roku 2009 ho za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja volilo viac ako 10% zúčastnených voličov. Marian Kotleba neúnavne pokračoval v pomoci utláčaným obyvateľom v regiónoch s výraznou cigánskou kriminalitou, a v parlamentných voľbách v roku 2010 jeho novozaloženej Ľudovej strane Naše Slovensko dalo svoju dôveru viac ako 33000 oprávnených voličov.
V rámci programu Ľudovej strany Naše Slovensko sa Marian Kotleba zaoberá najmä reformou základného a stredného školstva, princípmi priamej demokracie a právneho štátu a sociálnou spravodlivosťou. Medzi jeho osobné politické priority patrí vystúpenie SR z NATO a založenie Domobrany. Svoje názory pravidelne publikuje v straníckych novinách Naše Slovensko.
Výroky
- Všetky oblasti
- Dianie na Ukrajine
- Doprava
- Ekonomika
- Európska únia
- Hodnoty
- Iná legislatíva
- Iné
- Koaličné vzťahy
- Korupcia a klientelizmus
- Kultúra
- Legislatívny proces a hlasovania
- Národná otázka
- Národnostné a etnické otázky
- Obrana, bezpečnosť, polícia
- Poľnohospodárstvo
- Reformy inštitúcií
- Regionálna problematika
- Školstvo
- Sociálna politika
- Spravodlivosť a súdnictvo
- Ústava
- Vnútrostranícka politika
- Vzťahy s Maďarskom
- Zahraničná politika
- Zdravotníctvo
- Život politických strán
- Životné prostredie
„…my (ĽSNS, pozn.) sme hlavne dlhšie neboli v žiadnej televíznej debate, v žiadnej diskusii (…) Kým napríklad strana Smer-SD bola vo Vašej tejto relácii O päť minút dvanásť, za posledné volebné obdobie 61-krát, Sloboda a Solidarita 40-krát, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 39-krát, Slovenská národná strana 24-krát, Most-Híd 24-krát, SME RODINA — Boris Kollár 17-krát, tak my sme boli raz.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie„…médiá ako keby zabúdali vždy povedať to, že tie protesty, ktoré tu dnes máme, tak boli už aj väčšie v histórii, nedávnej histórii Slovenskej republiky, v roku 2015 bol národný pochod za život v Bratislave, kde omnoho viac ľudí manifestovalo za ochranu života nenarodených detí, za sprísnenie potratovej politiky a podobné veci.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie„…300 kilometrov ciest bolo úplne obnovených, ďalšie stovky kilometrov boli opravené…“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie„Úrad pre verejné obstarávanie vám môže dať pokutu až do výšky 200 tis. eur. (za podporu regionálnych výrobcov, pozn.)“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieDôležitý výrok V politike, 9. apríla 2017:
„…najvýraznejší príklad a to bol v podstate zásah, absolútne nezákonný zásah proti štatutárovi občianskeho združenia Naše Slovensko pomáha.“
Nepravda
zobraziť odôvodneniePolícia Žáčika obvinila zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd ešte v decembri 2016 na základe jeho rasistických vyjadrení na sociálnej sieti Facebook.
„Skutku sa dopustil neznámy páchateľ tým, že verejne účinným spôsobom, za použitia počítačovej siete internet na portáli sociálnej siete s profilom "M. Ž" s údajmi žije v Trenčíne, z nezisteného miesta pripájania sa na túto sieť — pravdepodobne z Trenčína, prejavil sympatie k skupine alebo hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb a to sprístupňovaním extrémistického materiálu svojim priateľom, ako aj iným osobám, kde takto konal zdieľaním obrázkov," uviedla ďalej pre médiá Antalová.
Svoj pôvodný profil si Žáčik zrušil a na jeho terajšom profile sa vyjadruje miernejšie. Predtým, však podľa Denníka N, často chválil Slovenský štát a šíril rasistické a antisemitské príspevky.
Po začatí prehliadky začal mať Žáčik podľa polície zdravotné problémy, preto mu privolali záchranárov. Polícia sa zároveň ohradila, že “voči mužovi nepoužila polícia žiadne donucovacie prostriedky, Martin Ž. nebol zadržaný ani zatknutý.”
Predseda ĽSNS domovú prehliadku na tlačovej konferencii označil za politicky motivovanú a nezákonnú. Správy o domovej prehliadke sprostredkovali aj rôzne dezinformačné weby, ako napr. Hlavnespravy.sk ktoré ju preukázateľne prifarbili.
„Naša strana za rok po voľbách nedostala absolútne žiadny mediálny priestor.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie„za posledných 10 rokov sa zdvojnásobili príjmy do štátneho rozpočtu a napriek tomu štátny dlh rastie, napriek tomu rastie a rástol počas vlády všetkých štandardných strán.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie„My ročne dovezieme potraviny za jednu miliardu eur, ročne. Za 350 miliónov dovezieme iba mlieko a vajcia. Ľudia nemajú čo robiť, polia sú neobrobené a dovážame potraviny. Potravinová sebestačnosť Slovenska je nula. Energetická sebestačnosť je pod 50%“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieVolebný výsledok strany Mariana Kotlebu, Ľudovej strany Naše Slovensko bol jeden z najväčších prekvapení volebnej noci v marci 2016. Napriek prekvapivo dobrému výsledku, Kotleba nebol častým hosťom televíznych debát, čo bolo spôsobené aj tým, že mnoho poslancov odmieta debatu s ním. Jedným z výnimiek je Martin Klus (klub SaS), a tak vznikla zaujímavá debata dvoch Banskobystričanov. Kotlebove výroky boli často nefaktické, zovšeobecňujúce a ako sa ukázalo, tie isté argumenty kľudne vystačia na celý rok — jemu aj jeho straníkom.
Potravinová sebestačnosť Slovenska bola v roku 2015 na úrovni 51 % (novšie informácie zatiaľ nie sú k dispozícii). Dovoz potravín je pritom nevyhnutný, už len z dôvodu, že podľa Ministerstva pôdohospodárstva má Slovensko minimálnu sebestačnosť v produkcii olejov a tukov. Dovoz tzv. agropotravinárskych produktov v roku 2015 dosiahol hodnotu 3 830,9 mil. eur (Informácia o vývoji obchodu SR, (.pdf)). Do tejto kategórie patrí pritom aj tovar ako tabak alebo rastlinné pletacie materiály. Mlieko vajcia a med patria do jednej komoditnej kategórie, pri ktorej bol vývoz vo výške 285,9 mil. eur a dovoz v hodnote 316,5 mil. eur. Táto kategória pritom predstavuje druhú najväčšiu exportnú aj importnú kategóriu potravín (vo väčšom objeme sa dováža mäso a exportujú sa obilniny). Je pritom logické, že z dôvodu klimatických a geografických rozdielov krajiny majú iné portfólio poľnohospodárskej produkcie. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva "Ak sebestačnosť vnímame ako schopnosť krajiny zabezpečiť dostatok potravín z vlastnej produkcie, tak tá súčasná sa pohybuje od 50 do 60 % pri mäse, hydine, konzervárenských výrobkoch, ovocí, zelenine a víne. Sebestačnosť blížiacu sa k 80 % máme v cukre, pekárskych a pečivárenských výrobkoch a pive. (…) Slovensko má plnú sebestačnosť pri mlieku a múke zo základných surovín, ale aj pri nealkoholických nápojoch a liehovinách, na druhej strane nemá skoro žiadnu sebestačnosť vo výrobe tukov a olejov."
Kotleba spomínal aj energetickú sebestačnosť krajiny. Je pravda, že v prípade primárnych energetických zdrojov je Slovensko zavislé na dovoze až na 90 %. V správe o bezpečnosti (.pdf) krajiny v roku 2015 sa píše nasledovné: "SR je takmer na 90 % závislá na dovoze primárnych energetických zdrojov: jadrové palivo (100 %), zemný plyn (98 %), ropa (99 %) a uhlie (68 %). Medzi domáce primárne energetické zdroje možno zaradiť vodnú energiu, hnedé uhlie a biomasu. Domáca ťažba hnedého uhlia a lignitu v súčasnosti vykrýva 75 — 80 % domácej spotreby tejto suroviny. Čierne uhlie sa na území SR neťaží, preto sa celý potrebný objem dováža. Spotreba surovej ropy je pokrývaná vo výške 99 % a spotreba zemného plynu na cca 98 % dovozom z Ruskej federácie."
Čo sa týka spotreby a výroby elektrickej energie, spotreba mierne prevyšovala výrobu:
"Na Slovensku sa v roku 2015 spotrebovalo 27.176 GWh elektrickej energie (čistá spotreba podľa metodiky ENTSO-E). Spotreba tak medziročne narástla o +3,94 %. Okrem toho, SR bola aj v uplynulom roku opäť čistým dovozcom (rozdiel medzi celkovou čistou spotrebou a celkovou výrobou činí necelé 2 TWh). Objem výroby v roku 2015 dosiahol 25.198 GWh. Na porovnanie, medziročný pokles výroby 2014/2015 činí -181 GWh, čo je miernejší pokles ako sme zaznamenali na prelome rokov 2013/2014 (-1.619 GWh)." (Energetický trh SR 2015, (pdf), s. 34)„… v roku 2020 uplynie platnosť prístupovej zmluvy Slovenskej republiky k NATO.“
Nepravda
zobraziť odôvodneniePrístupové protokoly Slovenskej republiky k NATO nie sú časovo ohraničené. Rok 2020 je spojený s vytvorením moderných spojeneckých jednotiek v programe NATO Forces 2020, na ktorom sa dohodli počas Summitu NATO v Chicagu členovia NATO. Na Summite vo Walese zúčastnené strany tento cieľ opätovne potvrdili: ,,… Považujeme tento cieľ (NATO Forces 2020) za stále platný a znovu potvrdzujeme náš záväzok k jeho naplneniu…" (Článok 63, Deklarácia zo Summitu vo Walese)
K cieľu zotrvania v NATO sa Slovenská republika hlási v Programovom vyhlásení vlády z mája 2012, kde deklaruje: ,,Základom bezpečnosti Slovenskej republiky je Severoatlantická aliancia (NATO). Udržanie silnej transatlantickej väzby zostáva naším životným záujmom." Aj súčasná vláda sa vyjadrila o význame členstva v NATO v podobnom duchu: "Vláda bude vychádzať z predvídateľnej, dôveryhodnej a transparentnej zahraničnej politiky a členstva v Európskej únii a NATO. Vláda bude podporovať rozvoj transatlantických vzťahov ako základný pilier zaručenia bezpečnosti a budovania prosperity SR. Za najbližších partnerov vláda považuje členské krajiny EÚ a spojencov v NATO. (…) Pre bezpečnosť SR majú zásadný význam systém kolektívnej obrany NATO a Spoločná bezpečnostná a obranná politika EÚ. Vláda bude prispievať k zvýšeniu ich potenciálu a kredibility." (Programové vyhlásenie vlády SR (.pdf))
Dôležitý výrok V politike, 24. apríla 2016:
„Ono je to zverejnené aj teraz (zoznam darcov na kampaň, pozn.), som to včera pozeral, je to zverejnené (…) najväčší dar, ktorý sme dostali ako strana, bol 10 tisíc eur.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieO transparentnom účte strany Kotleba ĽSNS píše napríklad aj Denník N.
Najčítanejšie diskusie
- Ministerky na TA3 (V politike)
- Slovensko vo svete (O 5 minút 12)
Odkazy
- Stáž v Demagog.SK
- Aplikácia Demagóg do vrecka (Android, iOS)
- FactCheck.org
inšpirácia zo zahraničia - jeToTak.sk
analýzy, komentáre a glosy
o domácich a svetových udalostiach