Demagog.sk
 

Politici sa protiargumentom vyhýbajú odvádzaním od témy

24. apríla 2013

Predmetom diskusie v nedeľnej relácii O 5 minút 12 medzi ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a opozičným poslancom Igorom Matovičom bola reforma verejnej správy, nevynechali ani kauzu Horných Plachtiniec. Opäť sa ukázalo, že najlepšou stratégiou voči argumentom či otázkam oponenta je odvádzať pozornosť na nesúvisiace témy.

Reformu ESO Kaliňák odprezentoval bez výraznejších zaváhaní, jedinou odchýlkou bolo jeho vyhlásenie, že podľa analýzy ministerstva vnútra priemerný občan za celý svoj život strávi až 51 dní návštevami úradov a minie pritom dvetisíc eur. Kým počet dní aj Kaliňákovo prirovnanie k dovolenke za dva roky sedí, sumu minutú na správne poplatky a náklady na cestovanie zaokrúhlil až príliš nahor, analýza jeho rezortu ju vyčíslila len na 1515 eur.

Kaliňák chcel odviesť pozornosť

Diskusia sa však rýchlo otočila k horúcejšej téme verejného obstarávania v Horných Plachtinciach. Poslanec Matovič, ako aj moderátorka Marta Jančkárová upozorňovali na obstarávanie informačných a propagačných služieb, ktorých suma 130 miliónov eur bola zverejnená až spolu s výsledkom obstarávania, nie pri jeho vyhlásení. Minister vnútra sa najprv snažil pozornosť odviesť na vysúťaženie právnych služieb, ktorých cena ešte nie je známa.

Následne argumentoval, že keďže sa súťaž zverejnila v Eurovestníku, muselo byť jasné, že ide o veľkú zákazku. V Eurovestníku sa totiž ohlasujú len obstarávania za viac ako 130-tisíc eur. Stotridsaťtisíc eur a stotridsať miliónov eur je však niekoľkorádový rozdiel a minister vnútra by sa nemal spoliehať na to, že tieto sumy si ľudia pre rovnaké číslice zamenia.

Monológy nepočujúcich

Igor Matovič na druhej strane zavádzal pri tvrdení, že väčšinovým vlastníkom firmy Regionálna obstarávacia agentúra (ROA) je starosta Horných Plachtiniec Ladislav Nozdrovický. V skutočnosti je čiastočným vlastníkom tejto spoločnosti obec Horné Plachtince, väčšinovým vlastníkom je spoločnosť TenderOnline, a. s. Konateľom TenderOnline, a. s., je Ján Feranc, ktorý je aj bývalým konateľom ROA. Ladislav Nozdrovický je členom dozornej rady ROA.

Robertovi Kaliňákovi v tejto relácii veľmi záležalo na tom, aby zanechal dobrý dojem a aby pôsobil ako záchranca verejnej správy. Namiesto toho, aby sa ku kauze postavil čelom, však využíval komplikovanosť legislatívy o verejných obstarávaniach, v ktorej sa laická verejnosť len ťažko orientuje. Odpútavanie pozornosti od priamo položenej otázky či odpovede, ktoré s otázkou nesúvisia, sú pre diskutujúcich politikov typické a diskusie sa tak menia na monológy nepočujúcich.

Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 23. 4. 2013
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."