Demagog.sk
 

Oprava, ospravedlnenie a poďakovanie

2. mája 2013

Milí čitatelia portálu Demagog.sk,

chceli by sme sa ospravedlniť za chybu, ktorej sme sa dopustili pri kontrolovaní pravdivosti dokumentu “Vládne fakty”, v ktorom strana SMER hodnotila svoj prvý rok vládnutia. Výrok, podľa ktorého sa vyššia sadzba daní z príjmu fyzických osôb dotýka len pracujúcich s príjmom nad 3 300 eur, sme pôvodne označili ako zavádzajúci, po upozornení sme hodnotenie zmenili na pravdu. Výsledná bilancia fackchecku je však aj po tejto úprave na pováženie: pravdivých je len 8 z 20 výrokov.

Týmto by sme sa tiež chceli poďakovať čitateľom, ktorí nás na nepresnosti upozorňujú alebo doplňujú informácie, ku ktorým sme sa nedostali. Naším cieľom je faktická presnosť a pravdivosť, nie sme politicky zaujatí a nemáme za cieľ škodiť žiadnej vláde, strane ani ministerstvu. Nenárokujeme si neomylnosť, naopak sa snažíme komunikovať s úradmi i politikmi a žiadať ich o dodatočné informácie. Uvítame preto, ak nám aj do budúcna budete poskytovať spätnú väzbu na výsledky nášho overovania.

Analytický tím projektu Demagog.sk
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."