Demagog.sk
 

Opakované lži

4. decembra 2012

Podľa televíznych diskusií by sa mohlo zdať, že medzi predminulým a minulým víkendom sa v školstve nič nestalo, napriek tomu, že bol prerušený neobmedzený štrajk a za svojich učiteľov sa postavili aj stovky študentov. Padali tie isté argumenty, tie isté obvinenia a dokonca aj tie isté nesprávne čísla.

Predminulú nedeľu minister školstva Čaplovič vyhlásil, že Slovensko má luxusne malé triedy a v priemere 11 žiakov na učiteľa. Napriek údajom z Eurostatu a OECD, ktoré hovoria o priemere 17, respektíve 14 žiakov na učiteľa, minister financií Kažimír túto informáciu bez zaváhania tento víkend zopakoval aj s dodatkom, že v roku 1989 bol tento pomer dvadsať žiakov na učiteľa. Druhá časť jeho výroku platí len v prípade základných škôl, ak však vezmeme do úvahy aj stredné, celkový pomer v roku 1989 bol 18,2 žiaka na učiteľa. Treba aj poznamenať, že pokles nebol spôsobený zvýšením počtu učiteľov, ale naopak znížením počtu žiakov.

Čaplovič sa k tejto téme vrátil vyhlásením, že v Európe je minimálny počet žiakov v triede 22. Toto tvrdenie však nie je pravdivé, priemerný počet žiakov v triede podľa OECD je v základnej škole 19,76 a v strednej 21,03. Spodnú hranicu, pri ktorej možno otvoriť triedu, má pritom len málo krajín Európy a jej priemerná hodnota je 15,51 žiaka.

Keď však Kažimír zopakoval svoj vlastný výrok, že platy v školstve neboli nikdy zvyšované o desať percent, ohradila sa aj moderátorka diskusie a upozornila ho na analýzu portálu Demagog.sk, podľa ktorej bolo jeho tvrdenie hodnotené ako nepravdivé, keďže v roku 2006 narástli platy v školstve o viac ako desať percent. Kažimír sa bránil, že v tom prípade analýza určite nezahŕňala aj nepedagogických pracovníkov v školstve. Overili sme preto jeho výrok opäť, s dôrazom na rozdiel medzi učiteľmi a nepedagogickými pracovníkmi. V roku 2006, teda na prelome druhej Dzurindovej a prvej Ficovej vlády, skutočne došlo k najvyššiemu zvýšeniu za posledných desať rokov, keďže platy všetkých pracovníkov v regionálnom školstve boli zvýšené o 12,7 percenta, čo je rozhodne viac ako spomínaných desať. Platy pedagogických zamestnancov boli tento rok zvýšené až o 13,6 percenta.

Na slovenskej politickej scéne sa k jednotlivým témam či kauzám spravidla tie isté výroky opakujú a používajú dokola. Nedeľná televízna diskusia je priestorom, kde sú konfrontované s výrokmi protistrany a kde sa dajú overiť, keďže sú zasadené do konkrétneho kontextu. Preto je dôležité pripomínať politikom, keď robia chyby či zámerne dezinterpretujú fakty, aby sme sa netočili v bludnom kruhu. Jedine, že by sa riadili príslovím, podľa ktorého sa stokrát opakovaná lož stáva pravdou.

Veronika Frankovská
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."