Demagog.sk
 

Odstúpi minister kultúry pre kauzu digitalizácie?

26. marca 2013

V relácii Téma dňa na TA3 minulý týždeň dali súčasný a bývalý minister kultúry Marek Maďarič a Daniel Krajcer verejný sľub, že ak sa ukáže, že sú zodpovední za problémy spojené s kauzou digitálizácie kultúrneho dedičstva, odídu z politiky. Toto silné a pre slovenskú politickú scénu stále neobvyklé gesto má dve vysvetlenia – buď sú si obaja páni dostatočne istí svojou interpretáciou udalostí, alebo sú si jednoducho vedomí, že kľúčové dokumenty, podľa ktorých by verejnosť mohla aspoň ako-tak posúdiť oprávnenosť argumentov jednej aj druhej strany, nie sú a nebudú tak skoro k dispozícii.

Vo zverejnenej zmluve, ktorú s víťazom súťaže – konzorciom Tender Media Group (TMG) – podpísal Maďarič deň pred voľbami v júni 2010, totiž chýba kľúčová príloha, ktorá obsahuje cenník. V položke „náklady za plnenie zmluvy“ v zozname zmlúv na stránke ministerstva svieti nula.
Preto si Maďarič mohol dovoliť oponovať, že zákazka s TMG je podpísaná na 40 milónov eur, a nie 170, ako tvrdí opozícia a Krajcer. Na základe zverejneného výsledku verejného obstarávania, ako aj jeho kontroly Úradom pre verejné obstarávanie, však dal tím Demagog.sk za pravdu Krajcerovi.

Ďalším chýbajúcim dokumentom je právna analýza, na základe ktorej Krajcer zmluvu vypovedal. TMG si túto analýzu vyžiadalo v súlade s infozákonom, ale neúspešne. Bývalý minister pripomenul tomu súčasnému, že analýzu videl osobne v jeho kancelárii, Maďarič sa však ohradil, že síce mal možnosť letmo si ju prelistovať, no nie dôkladnejšie si ju preštudovať, odkopírovať či vôbec vyniesť z Krajcerovej kancelárie.

Na ministerstve kultúry je problémom aj disciplína pri evidencii písomností. Za Maďariča totiž vo svojich evidenčných systémoch údajne nevedelo nájsť žiadne stopy po Krajcerovej komunikácii s TMG, predovšetkým samotnú výpoveď, ani doklad o jej doručení adresátovi. Krajcer „doručenku“ obratom zverejnil a na vyžiadanie poskytol tímu Demagog.sk kópiu výpovede.

Keď ministerstvo výpoveď zmluvy nakoniec našlo, dospelo k záveru, že námietka, ktorou TMG oslovilo ministerstvo, je oprávnená a zmluva nie je vypovedaná platne, keďže Krajcer ju podpísal ako minister, nie za ministerstvo. Tento názor podložili analýzami dve právne kancelárie. Ak predpokladáte, že analýzy verejnosti k dispozícii nie sú, váš odhad je správny.

Jediným náznakom, že táto kauza nemusí skončiť výmenou názorov v médiách bez jasného záveru, je Krajcerom avizované trestné oznámenie. Súdu sa možno chýbajúce či neverejné materiály a podklady získať podarí. Napriek tomu je iróniou, že práve v kauze digitalizácie národného kultúrneho dedičstva majú lídri rezortu kultúry problém naskenovať a zverejniť zopár dokumentov.

Veronika Frankovská

Článok vyššiel v denníku SME 26. 3. 2013.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."