Demagog.sk
 

O tuneloch, násobkoch a verejnom obstarávaní

5. februára 2013

Minister vnútra Robert Kaliňák v nedeľnom vysielaní relácie O 5 minút 12 obhajoval novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá je v prvom čítaní v parlamente. Oponenta mu robil Radoslav Procházka z KDH, ktorý upozorňoval na niekoľko kurióznych prípadov nakladania s verejnými zdrojmi.

Keď Kaliňák básni

Jednou z tém zákona o verejnom obstarávaní boli dodatky ku zmluvám. Na zdôraznenie ich nebezpečnosti použil Kaliňák príklad tunela Sitina. Kým doteraz sa on aj jeho stranícky kolega Peter Kažimír obmedzili na vyhlásenie, že cena tunela sa zvýšila z jednej miliardy na tri, tentoraz si minister vnútra dovolil použiť básnickú licenciu a tvrdil, že pri tuneli Sitina sa pre množstvo dodatkov cena zvýšila až stonásobne. Demagog.sk pritom už v novembri 2011 overoval, že pôvodná cena tunela Sitina nebola miliarda, ale 1,6 miliardy eur, a hoci sa nakoniec takmer na tri miliardy zvýšila, nejde o trojnásobok pôvodnej sumy, ale len o necelý dvojnásobok.

Pravdivé však predovšetkým nie je ani Kaliňákovo tvrdenie, že novela zákona dodatky k zmluve zakazuje. Samozrejme, v zákone nájdete paragraf, ktorý hovorí, že je zakázané uzavrieť dodatok k zmluve, ak by sa jeho obsahom zvyšovala cena plnenia. O tri odseky nižšie je však už upravujúca podmienka, ktorá hovorí, že ak po uzatvorení zmluvy nastala taká zmena okolností, ktorá má vplyv na cenu alebo podmienky plnenia, „je verejný obstarávateľ alebo obstarávateľ oprávnený uzatvoriť dodatok k zmluve“. Dodatky k zmluve sú teda zakázané, okrem prípadov keď sú povolené.

Procházkove nepresnosti

Radoslav Procházka do svojej štatistiky prispel niekoľkými zavádzajúcimi výrokmi. Pripomenul ministrovi vnútra napríklad stotisíc eur z eurofondov, určených na podporu zamestnanosti, minutých na perá, igelitky či iné propagačné predmety. Ale aj kuriózny prípad troch županov, ktoré na propagáciu kúpila štátna lotéria v hodnote 530 eur za kus. Túto sumu však označil ako takmer priemernú mesačnú mzdu, ktorá je v skutočnosti o vyše 250 eur vyššia. Kritizoval aj verejné obstarávanie trolejbusov, v ktorom figurovala požiadavka na pätoro dverí, čo dokáže splniť len jeden zo súťažiacich. Vážnosť tohto kritéria oproti celkovému hodnoteniu ponuky však nadhodnotil o šesť percentuálnych bodov.

Verejné obstarávanie a nakladanie s verejnými financiami sú citlivá téma, v ktorej je presnosť kľúčová. Zákon, ktorý je v pripomienkovom konaní už od júla 2011, ako minister vnútra sám poznamenal, si zaslúži, aby jeho autori správne interpretovali zmeny, ktoré zavádza, a prezentovali ich verejnosti v pravdivom svetle.

Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 5. 2. 2013
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."