Demagog.sk
 

O Robertovi Ficovi a Rwande

Premiér Robert Fico je expert na nezvyklé obraty počas diskusií, ktoré potom rád opakuje. Najnovšie minimálne dvakrát prišiel s Rwandou.


Fico tvrdil, že o Ukrajinu sa všetci starajú nie pre hodnoty, ale pre geopolitické záujmy – na druhej strane počas genocídy v 90. rokoch v Rwande sa na to svet len pozeral, „lebo v Rwande okrem malárie a komárov nič nie je“.


Je na zamyslenie, či ide o faktický výrok a v rámci tímu Demagog.SK sme diskutovali o tom, či tento výrok overovať, alebo nie. Každý súdny človek, samozrejme, vie, že v Rwande musí byť aj niečo viac ako malária a komáre, a Fico teda preháňa.


Na druhej strane je pravda, že Rwanda nepatrí medzi bohaté krajiny a v skutočnosti sa dá povedať, že napríklad pre Európsku úniu alebo USA je Ukrajina zaujímavejším štátom než Rwanda. Prirodzene, významný podiel na tom má geografická poloha – ako už pojem „geopolitika“ napovedá.


Prdy verzus Porsche Cayenne

Ak sa však pozrieme na premiérov výrok v inej ako faktickej rovine, prídeme na zaujímavejšie zistenia. Skúsme si spomenúť na nedávny incident, keď americký komik Jon Stewart vo svojej relácii spomenul Slovensko, ktoré sa v rebríčku PISA umiestnilo tesne pred USA, a (žartom) vyjadril presvedčenie, že u nás ľudia jedia vývratky, prezident je krava a naším hlavným vývozným artiklom sú prdy (v debničkách).
Na Slovensku prepukla vlna národného rozhorčenia a na Stewarta dokonca reagovalo slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone D. C., ktoré poslalo komikovi otvorený list, kde mu napísalo, že nevyvážame žiadne prdy, ale Porsche Cayenne a Audi Q7 (o prezidentovi a vývratkoch v liste nebolo nič).


Celému príbehu dáva ďalší rozmer fakt, že v minulosti sa aj v našich médiách objavili podobné prirovnania, ktoré spomínajú krajinu, ktorá sa umiestnila v medzinárodných rebríčkoch tesne nad nami.
Hospodárske noviny tak napríklad publikovali správu s titulkom „Podniká sa u nás čoraz horšie. Predbehla nás aj Rwanda“.


Urážka ako bonus


A sme opäť pri Rwande. Ako sme sa dozvedeli aj z listu veľvyslanectva, ani Slovensko nevyváža prdy, ako žartoval Stewart. V skutočnosti je aj v Rwande niečo okrem komárov a malárie. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí na svojich stránkach hovorí napríklad o rastúcom turistickom ruchu, nerastných surovinách, káve a čaji. 


Možno tak konštatovať, že predseda vlády fakticky preháňal a ako bonus pritom urazil inú krajinu, podobne ako to aj podľa slovenskej diplomacie v minulosti urobil Jon Stewart.
Ešte šťastie, že na Slovensku nemáme rwandské veľvyslanectvo, ktoré by na premiéra mohlo reagovať. Richard Turcsányi, spolupracovník projektu Demagog.SK

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."