Demagog.sk
 

Nie je nezamestnanosť ako nezamestnanosť

5. marca 2013

Témou, ktorá už niekoľko týždňov dominuje televíznym debatám, ostáva rastúca nezamestnanosť. V poslednej nedeľnej diskusii na Jednotke sa stretli súčasný a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a Jozef Mihál.

Predstaviteľ úradujúceho kabinetu, takmer tradične, obracal pozornosť na stúpajúci trend nezamestnanosti počas predchádzajúcej vlády. Na túto hru pristúpil i jeho oponent, ktorý tvrdil, odvolávajúc sa na údaje Štatistického úradu, že počas jeho ministrovania nezamestnanosť klesla. Nastala tak kuriózna situácia, keď Demagog.sk musel dať za pravdu obom, aj keď si protirečili. Tento prípad ilustruje, koľko rôznych zdrojov pri meraní nezamestnanosti existuje, ale najmä ako s nimi politici pracujú.

Richter vychádzal z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), podľa ktorých od júna 2010 do marca 2012, teda počas vlády Ivety Radičovej, narástla nezamestnanosť z 12,34 na 13,69 percenta práceschopného obyvateľstva. Ústredie práce vyhodnocuje mieru nezamestnanosti na základe počtu evidovaných uchádzačov o prácu.

Mihál sa namiesto toho, aby použil údaje ministerstva práce, ktoré v spomínanom období viedol, oprel o údaje Štatistického úradu vychádzajúce z dotazníkového prieskumu na vzorke vyše desaťtisíc domácností. Pri porovnávaní štvrťročných odhadovaných počtov nezamestnaných Mihálovi vyšlo, že nezamestnanosť počas Radičovej vlády mierne klesla. Kým v druhom kvartáli roku 2010 dosahovala hodnotu 388,3 tisíca nezamestnaných, v prvom kvartáli roku 2012, ktorý by mal reflektovať stav nezamestnanosti, aký Radičovej vláda zanechala svojim nástupcom, bolo nezamestnaných 380,3 tisíca ľudí.

Od júna 2010 do marca 2012 však ústredie práce eviduje nárast počtu uchádzačov o prácu z 376 769 na 408 404, teda o 31 635 nezamestnaných. V tomto prípade považujeme údaje ústredia práce za presnejšie a spoľahlivejšie. Nie je korektné, že exminister ich odignoruje a vyberie si iný súbor dát, ktorý mu pri argumentácii viac vyhovuje.

Jozef Mihál však nie je jediný, kto si pri diskusii vyberá štatistiku, ktorá sa mu viac hodí. Politici v reláciách bežne používajú rôzne zdroje miery nezamestnanosti a počtu nezamestnaných, často bez doplňujúcej informácie o tom, odkiaľ čerpajú. Niektorí, ako napríklad poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec v januári v relácii O 5 minút 12 dokonca, počas jednej diskusie zdroje striedajú. Diskusia o najväčšom súčasnom probléme Slovenska by si rozhodne zaslúžila transparentnejší prístup a predovšetkým zameranie sa na aktuálny stav namiesto neustáleho odvádzania pozornosti na bývalú vládu.

Tomáš Madleňák, Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 5. 3. 2013 
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."