Demagog.sk
 

Nezamestnanosť doma a v zahraničí. Mýlil sa Fico aj Frešo

9. apríla 2013

Na šnúru účinkovaní v televízii nadviazal premiér Robert Fico hneď dvomi nedeľnými diskusnými reláciami. Oponenta v jednej z nich mu robil líder SDKÚ Pavol Frešo. Pri hodnotení prvého roku vlády Smeru bola najhorúcejšou témou najmä nezamestnanosť, preto zaznievali presné čísla, štatistiky a faktické výroky oveľa častejšie než obvykle. Páni z oboch strán politického spektra sa však aj častejšie mýlili – alebo vedome zavádzali.

Fico a Frešo si ostro protirečili v otázke, ako to vyzerá s nezamestnanosťou za hranicami Slovenska. Kým premiér tvrdil, že u nás počet nezamestnaných rastie len preto, že rastie aj v celej Európskej únii, predseda SDKÚ mu kontroval tvrdením, že u našich kľúčových hospodárskych partnerov, za ktorých považuje Nemecko, Rakúsko a Dánsko, naopak nezamestnanosť klesá.

Obidva výroky sme už v minulosti overovali a ani jeden nie je celkom pravdivý. V Nemecku a Dánsku sa nezamestnanosť skutočne znižuje, v Rakúsku však rastie. Prvé dve spomenuté krajiny nie sú jedinými výnimkami v Únii, nezamestnanosť klesá aj v Estónsku, Írsku, Rumunsku, Litve, Lotyšsku a vo Veľkej Británii, nie je preto pravdou, že len nasledujeme všeobecný trend.

Robert Fico sa lepšie nevyzná ani v údajoch o Slovensku. Rád opakuje, že sme jedna z mála krajín v Európe, ktorú v roku 2013 čaká pozitívny hospodársky rast. Nielenže recesia postihne len osem krajín Únie, treba aj pripomenúť, že iných osem z krajín bude mať vyšší rast HDP ako Slovensko – vrátane členov eurozóny Estónska a Malty.

Predseda SDKÚ chcel ohúriť pri pokuse vysvetliť historicky najvyššiu nezamestnanosť v Česku zmenou metodiky. O novej metodike evidencie nezamestnanosti uvádzanej v januári 2013 sa u našich susedov diskutuje a pri porovnávaní miery nezamestnanosti sa zohľadňuje, je to však naopak – vďaka zmene metodiky dosahuje miera nezamestnanosti „len“ osem percent, hoci pri pohľade na absolútne čísla platí, že Česi bojujú s najvyššou nezamestnanosťou od rozpadu Československa.

Tento rok sa bude projekt Demagog.sk viac sústreďovať aj na európske témy, keďže situácia v Únii so Slovenskom úzko súvisí, v mediálnom priestore však zaznieva množstvo tvrdení, ktoré nie sú presné ani korektné. V nedeľu sme mali možnosť vidieť, že sa im nevyhýbajú ani vrcholoví politici. Rozhodne však neplatí, že o nezamestnanosti za hranicami si môžu hovoriť, čo chcú.

Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 9. 4. 2013.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."