Demagog.sk
 

Nesrovnal opakuje nepravdu o rozpočte

Denník SME uverejnil 26. júla rozhovor s primátorom mesta Bratislava Ivom Nesrovnalom. Primátor v rozhovore zopakoval niekoľko tvrdení, ktoré uviedol už v relácii V politike v marci 2015 pri príležitosti prvých 100 dní v úrade. Reláciu vtedy overoval Demagog.SK a primátor skončil s nelichotivým výsledkom až dvoch nepravdivých výrokov z celkovo piatich výrokov

Jeden nepresný výrok zopakoval Ivo Nesrovnal aj v nedávnom rozhovore pre denník SME, keď uviedol: "Naše hlavné mesto má takmer polovičný rozpočet ako české krajské mesto Brno." Faktom je, že mesto Brno malo, za posledných päť rokov a rovnako aj v súčasnosti, vždy väčší rozpočet. Platí to aj v absolútnych číslach, ale aj po prepočte na jedného obyvateľa. Tvrdenie primátora by však platilo len pre rok 2012. Súčasné rozpočty oboch miest totiž ukazujú rozdiel v prepočte na jedného obyvateľa menší ako 20 percent…

Oproti pôvodnému overeniu výroku z marca 2015 došlo k malej zmene, keďže v apríli 2015 sa rozpočet hlavného mesta aktualizoval a bol ešte navýšený o 223 310 eur (z pôvodne 362 459 788 eur na 362 683 098 eur). To však ale výrazne neovplyvnilo výšku rozpočtu mesta na jedného obyvateľa. Výška rozpočtu mesta Bratislava na jedného obyvateľa v súčasnosti je 867 eur a predstavuje 85,2 percent výšky rozpočtu mesta Brno na jedného obyvateľa (1020 eur). To teda nie je sotva polovičný rozpočet, na aký sa sťažuje primátor Bratislavy.

Nesrovnal ďalej v rozhovore pre SME spomína pravdepodobnosť, že sčítanie obyvateľov, podľa ktorého sa riadi prideľovanie financií mestu Bratislava, bolo nesprávne a podľa neho i viacerých iných odhadov je reálny počet obyvateľov Bratislavy približne 450 000. Keby sme brali do úvahy tento počet obyvateľov, čiastka rozpočtu Bratislavy, ktorá by pripadala na jedného obyvateľa, by bola 806 eur, čo je ale stále viac ako polovica rozpočtu Brna na jedného obyvateľa (80 percent). 

Finančne najobjemnejšou kapitolou spomedzi výdavkov Bratislavy je oblasť dopravy. Zaujímavé je, že práve v tejto oblasti má Bratislava celkový rozpočet i rozpočet na jedného obyvateľa väčší ako Brno. Celkovo predstavujú výdavky Bratislavy pre rok 2015 na dopravu 164 miliónov eur, v rovnakej oblasti má Brno naplánovaných 113 miliónov eur (resp. 3,125 mld. Kč). To je v prepočte na jedného Bratislavčana 393 eur a na jedného Brňáka bez jedného eura 300 eur.

Primátor Bratislavy sa teda zaradil k viacerým politikom, ktorí sa z analýz Demagog.SK nepoučili a opakujú preukázateľne nepravdivé tvrdenia.Lenka Galetová, autorka spolupracuje na projekte Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."