Demagog.sk
 

Nad čo sa premiér povzniesť dokáže a nad čo nie

Premiér Robert Fico v relácii Na telo uisťoval divákov, že mu naozaj „záleží predovšetkým na dobrých susedských vzťahoch s Maďarskom". So starosťou v hlase však dodal, že nedovolí, aby niekto svojimi výrokmi narúšal politiku tejto vlády. Súhlasí, že nad niektorými výrokmi „takými príliš extrémnymi sa môžeme povzniesť". Nemôžeme sa však povzniesť nad vyhláseniami „ľudí, ktorí s vysokou pravdepodobnosťou budú tvoriť vládu v Maďarsku". Ktoré sú tie výroky, nad ktoré sa premiér nemôže povzniesť?


Sólyom a cudzí jazyk


Maďarský prezident podľa Fica uviedol "že slovenský jazyk by sa mal na Slovensku učiť v školách, kde chodia deti príslušníkov národnostných menšín, ako cudzí jazyk" a že "stačí, že vedia po maďarsky". Fico interpretoval Sólyomove slová v inom kontexte a žiaľ ho tiež doplnil. Maďarský prezident 13. marca v srbskej Vojvodine hovoril o vzdelávaní menšín: "…na dvojjazyčnej škole vždy prehráva jazyk… srbčina (a jazyky okolitých krajín) sa nemá tak učiť ako na srbskej škole, nie začínať s literatúrou, ale jednoducho ju treba učiť ako cudzí jazyk, s cudzojazyčnými učebnicami a s takými učiteľmi, ktorí sú na toto pripravení… v tomto jazykovom prostredí… si (žiak) udrží svoj materinský jazyk, úplne kultivovaný, nie v kuchynskej podobe, a popri ňom dobre ovláda štátny jazyk."

Sólyom hovorí o tom, že súčasný model vyučovania škodí štátnemu a materinskému jazyku a navrhuje spôsob, ako možno dospieť k ich lepšej znalosti. Prezident nespomína, že stačí, že vedia po maďarsky a len ťažko to môže byť hodnotené ako zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenska, ako to interpretuje Fico.


Zjednotenie Maďarov


V inom prípade do kategórie výrokov, nad ktoré sa nedá povzniesť radí stranu Fidesz. Označuje ju za stranu, "ktorá hovorí, že Maďarsko susedí samo so sebou". Viktor Orbán v rozhovore pre Diplomatický magazín uviedol: "Maďarsko je jediná krajina, ktorá susedí sama so sebou. Z hľadiska našich národných záujmov je najdôležitejšie zjednotenie, bez zmeny hraníc, s územiami, ktoré od nás boli odrezané. EÚ… odľahčuje hranice… preto doteraz štátnymi hranicami oddelené, administratívnymi obmedzeniami izolované, k maďarskému národu patriace, ale na území odlišných štátov žijúce, komunity môžu patriť k novej komunite, k Európskej únii."

Myšlienka kultúrnych regiónov v rámci únie je legitímny a známy koncept usporiadania, s ktorým prišiel Švajčiar Denis de Rougemont (1906-1985). Orbán nehovorí o narúšaní územnej suverenity Slovenska, ale odvoláva sa na tento v Európe bez emócií prijímaný koncept kultúrnej integrácie.

Nad čím sa teda povzniesť dá? Premiér v inej časti ďakuje koaličným partnerom za úspešnú politiku počas krízy. „…za to musím koaličným partnerom poďakovať, napriek tomu, že nad niektorými výrokmi sa môžem povzniesť". Takže nie "nejaký poloblázon, nejaký extrémista bláznivý", ale jeho koaličný partner je ten, nad kým sa môže povzniesť.

Ak by premiérovi záležalo na dobrých susedských vzťahoch s Maďarskom, nevytrhával by výroky maďarských politikov z ich celkového kontextu a neignoroval výroky jeho koaličných partnerov. Keďže tak robí, sleduje asi iný cieľ, ako sú dobré susedské vzťahy.

Matej Hruška, Ondrej Lunter
(zverejnené 31.3.2010: Sme.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."