Demagog.sk
 

Nacionalizmus vs. EÚ: SNS sa vzmáha

13. novembra 2013

S blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu pribúdajú aj výroky týkajúce sa Európskej únie. Pripravili sme krátke zhrnutie výrokov o vzťahu EÚ, Slovenska a implementačnej politiky, ku ktorým sa negatívne vyjadrujú v poslednej dobe najmä predstavitelia SNS. Ako národná strana prejavujú k EÚ najkritickejší postoj spomedzi všetkých viditeľnejších politických strán.

Z analýzy vyjadrení SNS k Európskej únii, uverejnených na ich webových stránkach za posledné mesiace, možno pozorovať záporný postoj. Ako však jej predstavitelia sami tvrdia, nežiadajú vystúpenie z EÚ, ale upravenie jej súčasnej podoby. Záujem o zmenu politík EÚ sa snažili prejaviť Popradským memorandom prijatým v júni tohto roku, ktoré navrhuje zásadnú reformu EÚ a snaží sa vyvolať celospoločenskú diskusiu o prospešnosti aktivít EÚ. Andrej Danko sa domnieva, že Slovensko je okupované centralizačnými bruselskými predpismi a je pod „diktátom Bruselu“. Rafael Rafaj kritizuje implementačnú politiku, ktorá podľa neho “znepríjemňuje život slovenskému obyvateľstvu“. „Protibruselské“ vyjadrenia predstaviteľov strany sa týkajú najmä straty suverenity, nadmerného diktovania Slovensku, prílišného rešpektovania nariadení z Bruselu a mimoriadnemu zásahu implementačnej politiky, ktorou je Slovensko okupované. 
 
Názory SNS do Európskeho parlamentu prenáša europoslanec za SNS Jaroslav Paška, ktorý sa v poslednom čase na európskej pôde vyjadroval k efektivite využívania fondov EÚ orgánmi regionálnej a miestnej správy a podľa výsledkov agentúry SITA je hodnotený ako najdisciplinovanejší slovenský europoslanec s 97% účasťou na všetkých rokovaniach Európskeho parlamentu. 
 
Niektoré z výrokov, ktoré Demagog.SK overoval, sa snažia evokovať kritický pohľad na EÚ a jej finančné či riadiace mechanizmy, ktorý je však z výsledkov nášho overovania neoprávnený. Podľa Andreja Danka dostávajú Gréci príspevok na cestu z práce a do práce. Po našej analýze sme takéto tvrdenie označili za zavádzajúce, keďže takýto mechanizmus preplácania cestovných nákladov v krajine neexistuje. Našli sme však informácie o iniciatívach, ktoré sa snažia upozorniť na environmentálne problémy a zvýšiť používanie hromadnej dopravy prostredníctvom poskytovania zľavy na nákup po predložení cestovného lístka. Takúto zľavu ponúka združenie obchodníkov, nie štát. Pokiaľ mal teda Andrej Danko informácie o takýchto iniciatívach, pravdepodobne ich zle pochopil a vo svojej verzii rozširoval ďalej, aby podporil svoj argument a upozornil na zbytočné plytvanie peňazí v krajine, ktorú EÚ a teda aj Slovensko finančne podporila.

Neoprávnenú obavu má Andrej Danko aj z legislatívy o zlučovaní politických strán z rôznych krajín, ktoré bude podľa neho po roku 2014 nutné pre kandidovanie do Európskeho parlamentu. Podľa neho sa budú musieť krajiny a ich politické strany spojiť a stmeliť, aby sa mohli o kreslá v Európskom parlamente uchádzať. O návrhoch zavádzajúcich podobné volebné reformy sa v minulosti uvažovalo, no ďalej sa nezašlo a preto sú Dankove obavy predčasné a závery nepravdivé. 
 
Pribúdajúce výroky o EÚ budeme aj naďalej overovať. Demagog.Sk zostavil na toto predvolebné obdobie špeciálny analytický tím zaoberajúci sa overovaním práve európskych tém, o ktoré v diskusných reláciách núdza určite nebude.

Eva Martiníková, autorka je analytička projektu Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."