Demagog.sk
 

Na Vianoce sa neklame

20. decembra 2012

Kým kreslo v reláciách Na telo a V politike obsadil emeritný arcibiskup Bezák, v programe O 5 minút 12 diskutovali Richard Sulík a minister financií Peter Kažimír. Predvianočná nálada obom politikom priala a množstvo nepravdivých či zavádzajúcich výrokov bolo nižšie ako obvykle.

Diskusiu o čerstvo schválenom štátnom rozpočte na rok 2013 začal Kažimír tvrdením, že v roku 2012 došlo k prepadu príjmov vo výške okolo 700 miliónov eur, teda jedno percento HDP. Tento výrok však nemá oporu v prognózach daňových a odvodových príjmov rozpočtu, vypracovaných Inštitútom finančnej politiky, podľa ktorých došlo k prepadu 381,84 milióna eur. Neopiera sa ani o plnenie štátneho rozpočtu, kde naopak rozdiel medzi plánovanými daňovými príjmami štátu a dosiahnutými k dňu 14. 12. 2012 tvorí 1,2 miliardy eur.

Richard Sulík nezabudol vláde pripomenúť, že aj v roku 2009 rátali s hospodárskym rastom šesť percent, ale došlo k poklesu HDP o päť percent. Demagog.sk tento výrok hodnotí ako pravdivý. Prispel aj výrokom, že ako predseda parlamentu ušetril dva milióny. Súčasné vedenie parlamentu však tvrdí, že síce došlo k šetreniu, no vznikajú nároky na dodatočné platby.

Kažimír si zlepšuje štatistiku pravdivými tvrdeniami o tom, že na zložení fiškálnej rady sa zhodli aj s opozíciou, či o vládnom „Akčnom pláne“, na základe ktorého od januára vstúpi do platnosti zákon o obmedzení transakcií v hotovosti. Operuje však aj s neoveriteľnými výrokmi bez opory vo verejne dostupných informáciách, napríklad o návrhu ústavného zákona o sociálnom poistení alebo o plánovanej priemernej mzde v školstve v roku 2013, ktorá podľa neho dosiahne v hrubom 924 eur. Demagogickou perličkou je jeho vyhlásenie, že súčasná opozícia v roku 2004 prehrala arbitráž s ČSOB, pri ktorej platila 25 miliárd eur. Pomýlil si však menu — táto suma, ktorá by v Kažimírovej verzii prevyšovala štátny rozpočet, bola v skutočnosti 25 miliárd slovenských korún, v prepočte 834 miliónov eur.

Diskusia o rozpočte teda prebiehala pokojnejšie než počas jeho schvaľovania. Mohli by sme byť v tomto predsviatočnom období optimisti, že sa politici vyhýbajú výrokom, ktoré stoja na vode. Alebo je to len tým, že po schválení už s rozpočtom nič nenarobia, a až do Nového roka budú mať pokoj. Až potom sa ukáže, nakoľko prognózy a predpoklady odrážajú realitu.

Veronika Frankovská

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."