Demagog.sk
 

Minister vnútra nevykročil správnou nohou

15. septembra 2013

Diskusnú sezónu zahájil po letných prázdninách súboj ministra vnútra Roberta Kaliňáka a predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej. Kým Žitňanská fakticky zaváhala len raz, minister vnútra nezahájil novú diskusnú sezónu najlepšie, keď fakticky pochybil vo viac ako jednej tretine svojich výrokov. 

Poslancovi Hlinovi sa muselo pred nedeľňajším obedom poriadne čkať. V diskusnej relácií V politike sa v nedeľu sa dostal na pretras jeho fyzický útok na poslanca Martvoňa. Ministra vnútra pravdepodobne ovládli emócie a apatia k nezávislému poslancovi Hlinovi. Pri komentovaní jeho osoby dopustil hneď niekoľkých faktických prešľapov. Kaliňák nesprávne povedal, že Hlina mal ľutovať, že nezaútočil na Martvoňa tvrdšie. Minister taktiež nekorektne interpretoval prieskum dodržiavania zákona o zákaze predaja alkoholu mladistvým v Hlinových reštaurácií. Podľa Kaliňáka sa prieskum mal týkať všetkých reštaurácií. Denník Plus Jeden deň však robil prieskum výhradne v reštauráciách Alojza Hlinu. Minister vnútra pokračoval na demagogickej vlne, keď tvrdil, že  žiadna z Hlinových interpelácií, ktorú predniesol minulý týždeň v NR SR, sa netýkala zákonov alebo programového vyhlásenia vlády. Minimálne v prípade interpelácie ministerky zdravotníctva Zvolenskej a ministra dopravy Počiatka sa interpelácia týkala dodržiavania zákonov.

Prišlo aj na tému nezamestnanosti. Kaliňák nepravdivo hovoril, že vláda už od začiatku roka 2013 drží nezamestnanosť pod 14%. Nevieme, aké čísla majú v centrále SMER-SD, no podľa oficiálnych čísel klesla evidovaná nezamestnanosť pod 14% (13,99%) len v mesiaci júl 2013. Mesačné údaje o nezamestnanosti z Eurostatu nehovoria počas celého roka o poklese pod hranicu 14%. Čistý štít stratila aj Žitňanská, keď logicky nesprávne spájala súčet medziročného nárastu počtu krátkodobo zamestnaných v zahraničí a pokles zamestnanosti s celkovým poklesom pracovných miest na Slovensku. Takéto spájanie nie je korektné, pretože nie celý nárast počtu krátkodobo zamestnaných v zahraničí bol spôsobený poklesom pracovných miest. A naopak. 

Minister vnútra nevyhol faktickej chybe, keď sa snažil spochybniť presnosť predvolebných prieskumov, vykonávaných tri dni pred voľbami. Divákov sa snažil presvedčiť, že tieto prieskumy sa mýlia až o 30 percent, či dokonca o 12 percentuálnych bodov. Je pravdou, že nastali prípady, kedy sa odhad v prieskume tri dni pred voľbami líšil od oficiálneho výsledku aj o 30 percent. Nikdy sa však nestalo, že by sa prieskum líšil od oficiálnych výsledkov o 12 percentuálnych bodov.

Zástupca vládnej strany pri viac ako tretine výrokov buď nehovoril pravdu, alebo zavádzal. Počet pravdivých výrokov v podaní Kaliňáka nepresiahol hranicu 50%. To je až 14 percentuálnych bodov pod priemerom pravdivosti výrokov všetkých politikov v minulej diskusnej sezóne.

 

Matúš Sloboda, autor spolupracuje na projekte Demagog.SK

 

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."