Demagog.sk
 

Minister Kaliňák voči Poliačikovi v otázke utečencov pohorel

19. septembra 2015

Demagog.SK podrobil v uplynulých dňoch detailnej analýze faktické výroky ministra vnútra Roberta Kaliňáka (SMER) a poslanca SaS Martina Poliačika, ktorí spolu diskutovali o utečeneckej otázke. Kým obaja politici a ich materské strany zastávajú na túto tému podobný názor, faktický výsledok diskutujúcich je diametrálny odlišný. Z Poliačikovych deviatich výrokov sme hodnotili všetky ako pravdivé, Kaliňák si pripísal až 13 nepresných výrokov.

Nepravdy v kľúčových informáciách

Minister Kaliňák nepravdivo zvyšoval pomer mužov na celkovom počte utečencov — jeden zo základných argumentov zástancov tvrdého postupu voči utečencom. Kým podľa ministra 90 % utečencov sú muži, podľa súčasných informácií sa číslo pohybuje okolo 70 — 80 %.

Kaliňák použil (mierne upravený) aj svoj minulý zavádzajúci výrok, keď teraz tvrdil, že už v roku 2008 Slovensko varovalo pred poklesom zdrojov pre kontrolu hraníc v rámci programu FRONTEX. V skutočnosti v danom období zdroje pre FRONTEX neklesali, ale rástli, a zároveň sa nám nepodarilo nájsť žiadnu správu o tom, že by sa slovenskí predstavitelia nejakým spôsobom voči tejto téme vyjadrovali nad rámec spoločných vyhlásení Európskej rady.

Kaliňák si pri obhajovaní svojich názorov pomohol aj nepresným porovnaním so Španielskom. Najskôr výrazne zvýšil počet udelených pobytových povolení imigrantom z 1,1 milióna na 1,5 milióna a následne vyhlásil, že v Španielsku v dôsledku toho vznikli zóny, kam sa boja chodiť policajti. V skutočnosti sa však názory na to,, či rast imigrácie v Španielsku viedol k rastu kriminality, líšia. Rovnako sa nám nepodarilo nájsť správy o žiadnych výrazne nebezpečných zónach, o ktorých Kaliňák hovoril.

Nemecko ako príklad nesprávnej politiky

Minister výrazne zdeformoval aj rozhovor kancelárky Merkelovej s palestínskym dievčaťom. Podľa Kaliňáka dievča oznámilo, že už štyri roky majú rozhodnutie o návrate do pôvodnej krajiny a Nemecko ho napriek tomu nerealizovalo. Žiadne takéto rozhodnutie však zatiaľ nebolo vyhlásené a teda logicky to ani v debate nepadlo. Podobne tak Nemecko nikdy nepovedalo, že by “chcelo len Sýrčanov”, ako tvrdil minister. Nemecko len občanom Sýrie udelilo výnimku z dublinských dohovorov a oznámilo, že môžu všetci žiadať o azyl v Nemecku, kým voči ostatným aplikantom uplatňuje štandardný proces.

Ani ďalšia jeho kritika Nemecka sa nezaobišla bez nepravdivých informácií. Kaliňák tak preháňa pomer udelenia azylov v Nemecku — kým podľa neho je to 50 %, v skutočnosti je to podľa dostupných informácií v tomto roku menej ako 40 %. Podobne tak jeho tvrdenie, že nemecké vyhlásenia o pozvaní utečencov vyvolali vzburu v slovenskom tábore v Medveďove, je zavádzajúce. V skutočnosti sa utečenci v slovenskom tábore vzbúrili po tom, čo zistili, že Maďarsko obnovilo vlaky smerom na západ.

Účelové využívanie nesprávnych informácii?

Čítanie nepravdivých a zavádzajúcich výrokov ministra Kaliňáka z tohto jedného vystúpenia je zarážajúce aj na slovenské pomery. Ich zvýšený počet, vysoká relevancia a na niektorých miestach aj opakovanie sú priťažujúce okolnosti. Navyše, minister Kaliňák a Ministerstvo vnútra nereagovali, na rozdiel od Poliačikovej kancelárie, ani na žiadosti Demagog.SK o uvedenie informačných zdrojov. V takomto svetle existuje oprávnené podozrenie o účelnosti využívania nepravdivých a zavádzajúcich informácií. Prekvapujúce môže byť to, že minister Kaliňák v diskusii čelil oponentovi, ktorý v princípe nezastával odlišné stanovisko — “len” ho dokázal obhajovať pravdivými informáciami.

Richard Q. Turcsányi
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."