Demagog.sk
 

Konsolidácia po slovensky

7. júna 2012

Témou nedeľňajšej diskusnej relácie O 5 minút 12 boli úsporné opatrenia súvisiace predovšetkým so záväzkom znížiť deficit v roku 2013 pod úroveň 3% HDP. Pozorného diváka mohol zaraziť výber hostí. Súčasný minister vnútra — Robert Kaliňák, komisár Európskej Komisie — Maroš Šefčovič, ako ani poslanec Radoslav Procházka nie sú odborníkmi na ekonomiku.

Komisárove nepresnosti
Komisár Maroš Šefčovič v úvode relácie zdôraznil potrebu hľadať úspory na strane príjmov. Argumentoval, že pomer výberu daní na HDP má Slovensko najnižší v Európskej únii a rozdiel medzi vybranou sumou a tou, ktorá by sa mohla vybrať je 28%. Štúdia, vypracovaná pre Európsku Komisiu, skutočne poukazuje na vážny problém Slovenska a potvrdzuje medzeru pri výbere DPH, tak ako spomína slovenský komisár. Nie sme najhoršou krajinou v tomto smere. Väčšiu medzeru vo výbere DPH má Grécko. Marek Ševčovič tak uvádzal správne čísla, no nesprávne ich interpretoval. Napriek tomu sa nemáme čím chváliť.

Šefčovič tiež hovoril o sume 2,2 mld. eur, ktorú Slovensko stráca pre zlý výber daní. Toto číslo však nie je správne. Analýza uverejnená Ministerstvom financií uvádza úniky len na dani z príjmu vo výške 2,3 mld. eur. Je pravdepodobné, že započítaním daňových únikov na ostatných daniach bude číslo ešte vyššie ako 2,3 mld. eur. Pre občana je to v podstate smutná správa. Slovensko je na tom ešte horšie, ako tvrdil Štefovič.
Keď minister vnútra konsoliduje

Nevyhnutné úspory boli hlavnou témou aj následného politického duelu. Robert Kaliňák hovoril o sume 1,8 mld. eur, ktorú je potrebné ušetriť do konca budúceho roka. Podľa dostupných informácií však vláda musí nájsť „len“ 1,5 mld eur. Rovnaká suma vyjde aj pri jednoduchom prepočte podľa plánu štátneho rozpočtu. Môžme sa preto tešiť, že konsolidácia bude „jemnejšia“ o 300 miliónov.

Na otázku, či sa vláda bude zaoberať konsolidačnými opatreniami opozičných strán, minister vnútra uviedol, že žiadny konkrétny návrh nezaregistroval. Nie je to však pravda. Na list predsedu vlády Roberta Fica adresovaný opozičným stranám zareagovali konkrétnymi opatreniami SDKÚ a SAS. SDKÚ tento mesiac predložila konsolidačný balík a liberáli pre vládu pripravili novelu zákona o hmotnej núdzi. 
 
V prípade racionálnych opozičných návrhov vidí minister vnútra priestor na dohodu. Dôkazom toho má byť konsenzuálnosť strany Smer v prípade reformy zákona o cestnej premávke. Tak ako aj v marci, aj túto nedeľu niekoľkonásobne navýšil množstvo prijatých pozmeňovacích návrhov opozície. Róbert Kaliňák opäť pripomenul, ako dokážu slovenskí politici v priebehu niekoľkých mesiacov opakovane uvádzať nepravdivé informácie. Čisté svedomie nemôže mať ani moderátorka Marta Jančkárová, ktorá si tuto opakovanú nepravdu nevšimla. 
 
Diskusia o konsolidačných opatreniach bola poznačená zvýšeným výskytom faktických chýb a nepresností. Pokiaľ budú o odborných témach diskutovať politici, ktorí sa nevenujú danej problematike, nemôžu byť diskusné relácie ničím iným než kabaretom nepresností a neprávd. Avšak bez ohľadu na to, situácia je skutočne závažná. Daňová disciplína firiem je katastrofálna, rovnako ako sekera v štátnom rozpočte. 

Matúš Sloboda, autor spolupracuje na projekte Demagog.sk
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."