Demagog.sk
 

Komentáre

27. februára 2018

V4: Zdravý rozum, suverenita a sloboda?

Lídri krajín Vyšehradskej štvorky sa k dôležitosti úlohy tohto zoskupenia vyjadrujú väčšinou pozitívne. Zdôrazňujú, že nás hlas je spoločne silnejší. Ak je to naozaj tak, využívame to? Od mája 2017 sme vybrali a hlbšie analyzovali 10 dôležitých európskych tém, porovnali postoje europoslancov, národných poslancov či najvyšších predstaviteľov krajín V4. Prečítajte si, ako to dopadlo.

Český prezident Zeman tvrdí, že minimálne pri migračnej kríze bola V4 múdrejšia, než zvyšok EÚ, Babiš s ním súhlasí a vraví, že Únia by sa mala naučiť … viac


25. februára 2018

BIO-EKO-EÚ

Šetrenie životného prostredia, elektrické autá, bezodpadový životný štýl, zatepľovanie budov. Témy aktuálne nielen pre osobný život každého z nás, ale aj pre štát či Európsku úniu. Bio eko životný štýl je rozhodne v kurze, každý sa snaží byť dobrý k sebe a šetrný k svojmu prostrediu, … viac


17. januára 2018

V4 rieši pracovníkov z Ukrajiny

V súvislosti s Ukrajinou sa v našom regióne skôr skloňuje lacná práca než konflikt a Krym. Názor na sankcie už tiež nie je u celej V4 jednoznačný, rázne ich odmieta len Poľsko.

Anexia Krymu je hotová vec — hovoril ešte prednedávnom český prezident Miloš Zeman počas svojej predvolebnej kampane. Výrok síce mierne rozbúril hladiny, no ku Krymu sa úplne jednoznačne nevyjadrujú ani naši politici. Maďarsko je taktiež už dlhodobejšie vnímané ako ruský trójsky kôň. Vidno to aj na reakciách europoslancov — zatiaľ čo tí poľskí chceli Ukrajinu vyzbrojiť, … viac


27. novembra 2017

V4 Countries: Protecting Women or Values?

The EU seeks to ratify the so called ‘anti-violence’ convention which has been at the centre of heated debates in Poland and other Visegrad countries. Only the Czech Republic views it with relative calm.


While V4 politicians argue about whether gender roles are constructed socially or biologically attempts at concrete solutions to protect women take a backseat. Many conservative politicians not only object to the theoretical bases of the document (gender) but also question the gravity of the problem of violence against … viac


23. novembra 2017

Istanbulský dohovor a V4

Súlad legislatívy a praxe v krajinách V4 s dôležitými ustanoveniami Istanbulského dohovoru 

viac


29. septembra 2017

Energetika V4 spája, kým sa nehovorí o Rusku

Európska rada nedávno schválila zmenu nariadenia … viac


14. septembra 2017

S V4 si stále máme čo povedať — v chápaní demokracie

Slovensko V4 neopúšťa, aspoň zatiaľ. Tak by mohla znieť odpoveď na otázky, ako veľmi sa od našich visegrádskych kolegov vzďaľujeme, či nastálo a či vôbec.
O poslednom niet pochýb, od V4 sa vzďaľujeme, o čom najexplicitnejšie svedčia nedávne vyjadrenia slovenského premiéra, týkajúce sa najmä zotrvania v jadre EÚ.
No nie vo všetkom sme v názoroch od Čechov, Maďarov a Poliakov úplne ďaleko.

Debata o jadre sa zameriava najmä na prínosy v ekonomickej a sociálnej oblasti. Keď sa … viac


1. augusta 2017

Je EÚ v otázke slobody médií bezmocná? A čo na to V4?

Niekedy chceme Bruselu menej, inokedy by sme zas privítali, aby EÚ zakročila. A nehovoríme teraz o kvalite potravín, ale o kontrole demokratických slobôd. Je EÚ v otázke médií bezmocná? A mala by vôbec zakročiť?

Na strane Európskeho parlamentu je badať vôľu porušovanie demokratických slobôd riešiť účinnejšie. Europoslanci sa už v diskusiách venovali všetkým našim kolegom z V4 – Česku, Maďarsku aj Poľsku, a to najmä v otázke slobody tlače v daných krajinách, ktorá je bytostne dôležitá pre fungovanie demokracie. Mnohí europoslanci preto volajú … viac


25. jula 2017

Media Pluralism Monitor 2016 — V4 countries

In 2016, the Media Pluralism Monitor (MPM) has examined 28 European Union member states as well as two candidate countries, Montenegro and Turkey and the results show that none of these countries is free from risks for media pluralism. The following table shows the results for Visegrad Group countries.
viac


30. júna 2017

Bojovníci proti kvótam — kto z V4 vzdoruje najviac?

Premiér Fico v poslednej dobe pomerne hlasno obhajuje proeurópske smerovanie Slovenska, so zotrvaním v jadre EÚ sa stotožňuje podľa prieskumu aj nadpolovičná väčšina Slovákov. Týmto pozitívnym postojom sa od zvyšných krajín nášho vyšehradského regiónu odlišujeme. Spoločný však s nimi máme jeden postoj proti mainstreamu v EÚ — odmietavý postoj k povinným kvótam. Ktorá z krajín V4 je ich najtvrdším odporcom? Je to Maďarsko či Slovensko, ktoré kvôli nim podali žalobu? Alebo sú to všetky štáty okrem Slovenska, keďže sa proti nim začína konanie za neplnenie … viac


11. júna 2017

Sloboda slova

V nedávnych Sobotných dialógoch sa stretli Milan Krajniak s Bélom Bugárom a ich rozmanitá debata sa viac ráz zvrtla na tému slobody prejavu. Každý z diskutérov mal na vec trochu iný pohľad a keďže je sloboda prejavu považovaná za jednu z tých kľúčových slobôd pre rozvoj a pretrvanie demokracie, rozhodla som na ňu pozrieť trochu zbližša. 

Slobodné šírenie myšlienok a názorov, charakteristické pre demokratické spoločnosti, nemožno absolutizovať. Jestvujú európske štandardy, ktoré hovoria o možnostiach a hraniciach … viac


31. mája 2017

Spoločne alebo oddelene? Kto chce zjednotiť trh práce v Európe?

Rumuni na Slovensku, slovenskí kamionisti vo Francúzsku. Jednotný trh nám poskytuje možnosti, z ktorých vyplývajú rôzne paradoxy. Fico chce sociálny dumping zakázať, pravica kritizuje zbytočnú podriadenosť voči EÚ.

O spoločných sociálnych právach pre celú Európsku úniu sa začalo hovoriť už pred dvomi rokmi. Či už ide o minimálnu mzdu, prístup k sociálnemu dumpingu, či sociálnu ochranu zamestnancov, dá sa povedať, že Slovensko má v súčasnosti v rámci krajín V4 najeurópskejší prístup.

Dokument, ktorý sociálne práva rámcuje do európskej … viac


18. apríla 2017

Pribúdajúce funkcie pravdivosť výrokov Mariana Kotlebu nezvyšujú

Najprv zvolený za župana, neskôr za poslanca Národnej rady. Zväčšujúcimi sa právomocami a zodpovednosťou voči svojim voličom sa však podiel pravdivých tvrdení Mariana Kotlebu nezvyšuje, práve naopak.

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC) 2017 prebehnú 4. novembra tohto roku. Jednotliví záujemcovia o post župana preto postupne oznamujú svoju kandidatúru. Tá sa očakáva aj od súčasného župana banskobystrického kraja, Mariana Kotlebu. Projekt Demagog.sk hodnotil v priebehu uplynulých štyroch rokov výroky Mariana Kotlebu v rôznych politických reláciách, … viac


22. februára 2017

Ficov rešpekt k Ústave SR

Igor Matovič sa minulú nedeľu v relácii O 5 minút 12 vyjadril, že sa stalo prvýkrát, že by opozičný politik mohol pri odvolávaní Roberta Fica mať premiéra osobne k dispozícii v rokovacej sále. Rozhodli sme sa pozrieť na pravdivosť tohto výroku.
viac


8. februára 2017

Saudská Arábia a financovanie teroristov

O Saudskej Arábii a financovaní terorizmu ste už určite počuli. Poslanec Ján Podmanický zo SMER-SD však má možno trochu presnejšie informácie. Možno.
“…napríklad Saudská Arábia, kde je pri moci radikálna moslimská sekta wahhábistov, má celú svoju politiku založenú na tom, že vyváža finančné prostriedky do európskych krajín, kde zakladá rozličné komunity, malé kalifáty s mešitou, so svojim duchovným a to je určitá zástierka verbovania ľudí do teroristických skupín, do teroristických organizácií.”


V relácií V politike … viac


2. decembra 2016

Ako zabezpečiť novinárom tému na celý týždeň

Víkendový morálny vandalizmus premiéra vyvolal instantnú kritiku dotknutých novinárov, ako aj kritiku každého s aspoň minimálnou emočnou inteligenciou. Možno by bolo zaujímavé vziať si príklad z Českej republiky, kde prezidenta po jeho slávnom vystúpení v Hovoroch z Lán plnom vulgarít vedenie Českého rozhlasu nechcelo pustiť do živého vysielania. Ale potom by ani pre nás v Demagog.SK nebolo overovanie také zaujímavé.

Urážanie novinárov a spochybňovanie motivácie mladých ľudí, ktorí na kauzu na Ministerstve zahraničných vecí upozornili, premiérovi … viac


28. októbra 2016

Bez transparentnosti niet dôvery

23. októbra sa v relácií „O 5 minút 12“ stretli Lucia Žitňanská, Robert Kaliňák, Veronika Remišová a Miroslav Beblavý, aby diskutovali o pripravovaných zmenách v boji proti korupcii a extrémizmu. Diskusia si držala istú úroveň najmä vďaka Lucii Žitňanskej, ktorá viackrát dokázala vrátiť reč k nastolenej téme.


Hoci sa moderátorovi zo začiatku zdalo, že má Žitňanská málo priestoru, nakoniec bolo vidno, že sa diskutuje „o jej zákonoch“, keďže podľa portálu medan.sk, rečnila spomedzi … viac


14. septembra 2016

Fico o slobode tlače

Fico o slobode tlači na Slovensku hovorí pravdu, no podrobnejší pohľad na hodnotenie ukáže, že naše umiestnenie je lepšie paradoxne aj napriek zhoršeniu slobody tlače na Slovensku. Pekné 12. miesto je výsledkom výraznejšieho znižovania slobody tlače v porovnávaných krajinách. Fico taktiež nechce vidieť podobné hodnotenie, ktoré až také lichotivé k Slovensku nie je.


1. jula 2016

Rozchod Veľkej Británie a EÚ s nepresnosťami

Najhorúcejšiu udalosť posledných týždňov, kauzu Bašternák ministra vnútra, čiastočne prekryl problém celoeurópskeho významu. O tom, čo Brexitu predchádzalo a možných dôsledkoch sa rozprávali v O 5 minút 12 Marek Maďarič, Martin Klus, František Šebej, Boris Kollár a Maroš Šefčovič.


24. júna 2016

Nepresná obhajoba Kaliňáka

Najsledovanejšia kauza posledných týždňov sa odrazila aj na pozvaných hosťoch v nedeľnej relácii O 5 minút 12. Procházka, Rajtár a Krajniak ostali takmer bez faktického prešľapu. Kaliňák však v približne polovici výrokov nehovoril pravdu.


17. júna 2016

Dezinformáciami opradený Brexit

Britské referendum o zotrvaní v EÚ, ktoré sa koná už budúci týždeň, bolo aj hlavnou témou diskusie V politike, v ktorej sa stretli predseda zahraničného výboru z Most-Híd František Šebej a podpredseda Výboru pre európske záležitosti Martin Klus z SaS.


21. apríla 2016

Poslanci o programe na najbližšie štyri roky

Tím Demagog.sk sa opäť pozrel na to, či politici hovoria pravdu, klamú, alebo zavádzajú.


19. februára 2016

Vláda Smeru dodržala v plnej miere iba polovicu svojich sľubov

Vláda mala celé štyri roky pohodlnú väčšinu, no aj tak nesplnila veľa z toho, čo po voľbách sľubovala.


17. decembra 2015

Čísla a kuriozity

V debatách o utečencoch už istý čas dominujú čísla nad osudmi jednotlivcov. Najnovšie sa v nej objavujú ďalšie podivnosti.


17. októbra 2015

Fico nehovoril pravdu v takmer tretine výrokov

Hlavnými témami nedeľnej relácie V politike, o ktorých hovoril diskutoval sám Robert Fico, boli znižovanie cien vybraných druhov potravín a migračná kríza. Témou bol však prirodzene aj štátnych rozpočet, predovšetkým minimálna mzda a zvyšovanie platov štátnych zamestnancov.


19. septembra 2015

Minister Kaliňák voči Poliačikovi v otázke utečencov pohorel

Demagog.SK podrobil v uplynulých dňoch detailnej analýze faktické výroky ministra vnútra Roberta Kaliňáka (SMER) a poslanca SaS Martina Poliačika, ktorí spolu diskutovali o utečeneckej otázke. Kým obaja politici a ich materské strany zastávajú na túto tému podobný názor, faktický výsledok diskutujúcich je diametrálny odlišný. Z Poliačikovych deviatich výrokov sme hodnotili všetky ako pravdivé, Kaliňák si pripísal až 13 nepresných výrokov.

viac


11. septembra 2015

Konsenzus postavený na pocitoch

V poslednej debate na tému utečencov sa stretli predseda vlády Robert Fico a predseda KDH a podpredseda parlamentu Ján Figeľ. Obaja diskutujúci k téme pristupovali z rovnakého uhla, a spolu vyslovili podpriemerný počet faktických výrokov.


28. jula 2015

Nesrovnal opakuje nepravdu o rozpočte

Denník SME uverejnil 26. júla rozhovor s primátorom mesta Bratislava Ivom Nesrovnalom. Primátor v rozhovore … viac


4. júna 2015

Sulík by si mal dať pozor na zovšeobecňovanie migrantov


21. mája 2015

Naozaj sme kedysi neprehrávali s outsidermi?

Návrat k hokejovým majstrovstvám


31. marca 2015

Čo znamená, ak politici hovoria nepresné fakty

Prečo je dôležité aby politici hovorili pravdu ako reakcia na článok Petra Schutza (26. marca 2015).


18. marca 2015

Aló presidente na TA3

Debata bez súpera má výhodu. Ficovi v nej prejde aj neustále opakovaná nepravda.


13. marca 2015

Keď je reč o cirkvách, politici vedia byť aj priateľskí

O odluke cirkvi od štátu hovorili politici presne. Tvrdia, že sú odsúdení na spoluprácu.


20. februára 2015

Čislák je nepresný, Uhliarik zavádza

Zdravotníctvo potrebuje presnú diagnózu, nie nepresné argumenty.


4. decembra 2014

O schránkových firmách s otáznikom

Diskusný súboj Beblavého a Kaliňáka v O5M12 (30. novembra 2014) priniesol množstvo výrokov týkajúcich sa témy schránkových firiem a vládnej novele, ktorá mala podľa predstaviteľov vlády zabrániť prípadom podobným piešťanskému CT. Dva kľúčové výroky sme nepublikovali v analýze debaty, … viac


18. septembra 2014

Fico chybuje, Figeľ nevie reagovať

Prečo s premiérom nechce takmer nikto diskutovať? A prečo keď sa niekto konečne nad premiérovou osamelosťou v štúdiu zľutuje, tak vlastne vždy sú to len Figeľ a Bugár?


28. novembra 2014

Fico: Vy ste tak nastavili diskusiu, tak sa teraz nečudujte

Robert Fico v diskusii s Bélom Bugárom rečnil omnoho viac. Kým Bugár bol fakticky presný, Fico mal podstatne horšie skóre.


12. novembra 2014

Žilina láka najviac

Debata v Žiline malo skoro všetko - desiatku kandidátov, 30-sekundové limity reakcie, Jána Slotu, rozbitý pohár, úsmevné aj ostré výmeny názorov medzi Chomom a protikandidátmi, no aj viacero faktických prešľapov.

Zmes starých a nových

Kreslo primátora v najzadlženejšieho krajského mesta láka až jedenástich kandidátov. Medzi nimi je aj starý harcovník Ján Slota. Jeho meškanie … viac


17. septembra 2014

O Robertovi Ficovi a Rwande

Keď si americký komik robil žarty zo Slovenska, reagovala na to naša ambasáda vo Washingtone. Keby mala na Slovensku veľvyslanectvo Rwanda, možno by po výrokoch nášho premiéra urobila to isté.


13. novembra 2013

Nacionalizmus vs. EÚ: SNS sa vzmáha

S blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu pribúdajú aj výroky týkajúce sa Európskej únie. Pripravili sme krátke zhrnutie výrokov o vzťahu EÚ, Slovenska a implementačnej politiky, ku ktorým sa negatívne vyjadrujú v poslednej dobe najmä predstavitelia SNS. Ako národná strana prejavujú k EÚ najkritickejší postoj spomedzi všetkých viditeľnejších politických strán.


23. októbra 2013

Richter s Mihálom o sociálnych reformách

Nedeľňajšie diskusné relácie ponúkli hneď dve konfrontácie ministra práce Jána Richtera a exministra Jozefa Mihála. Témou bola situácia živnostníkov, vianočné príspevky pre dôchodcov a novely zákonov z dielne ministerstva práce.


21. októbra 2013

Dialóg Európa

Aj keď je myšlienka šírenia informácií a prehlbovania vzdelania občanov v tejto oblasti chvályhodná, veľkým nedostatkom celého stretnutia bol fakt, že ani jeden z debatujúcich sa nevyhol nesprávnym tvrdeniam, nepresným číslam a štatistikám a nesprávnym kontextom pri svojich interpretáciách. Najmä od eurokomisára by sa malo čakať, že bude v problematike dobre zorientovaný a fakticky presný.


19. septembra 2013

Deravý monológ Roberta Fica

Televízia TA3 poskytla predsedovi vlády hodinový priestor na vysvetľovanie prebratia matky SPP, pozície Slovenska v rámci Európy a nového rozpočtu. Robert Fico nebol v relácii „obťažovaný“ názormi a postojmi opozičných politikov. Tí neboli pozvaní. Relácia V politike sa tak túto nedeľu mohla pokojne premenovať na „Ako ďalej, pán predseda vlády?“.


15. septembra 2013

Minister vnútra nevykročil správnou nohou

Diskusnú sezónu zahájil po letných prázdninách súboj ministra vnútra Roberta Kaliňáka a predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej. Kým Žitňanská fakticky zaváhala len raz, minister vnútra nezahájil novú diskusnú sezónu najlepšie, keď fakticky pochybil vo viac ako jednej tretine svojich výrokov.


20. augusta 2013

Čo všetko narozprávali politici v minulom roku

Čoskoro sa opäť začne diskusná politická sezóna. V tej predchádzajúcej politici opakovane skresľovali stále rovnaké fakty aj napriek tomu, že boli upozornení, v čom nehovoria pravdu.


10. jula 2013

Vysvedčenie slovenských politikov

Projekt Demagog.SK už viac ako tri roky hodnotí faktické výroky politikov. Od septembra 2012 do júna 2013 sme konfrontovali so zákonmi, štatistikami, verejnými databázami údajov či záznamami parlamentných schôdzí spolu 1654 faktických tvrdení, ktoré zazneli v diskusných reláciách. Najdiskutovanejšími témami v politickej sezóne 2012/2013 boli nekončiaci príbeh okolo Generálnej prokuratúry, bolestivý vývoj nezamestnanosti, štrajk učiteľov či konsolidácia verejných financií.


2. jula 2013

Fico predviedol „ukážkový“ koniec diskusnej sezóny

Vyhováranie sa na hospodársku krízu a odvolávanie sa na klesajúci trend ekonomických indikátorov v Európskej únii aj v eurozóne patrí od začiatku volebného obdobia k rétorike súčasnej vládnej garnitúry. Posledné vystúpenie predsedu vlády pred prázdninami, v ktorom Fico s kamennou tvárou podopieral toto stanovisko priehľadnými a jednoznačnými nepravdami, však tejto praktike dodáva nový rozmer.


14. mája 2013

Nekonečný príbeh

Téma voľby a (ne)vymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora dlhodobo frustruje verejnosť. Aj uplynulú nedeľu si televízni diváci mohli vypočuť od predsedu Národnej rady Pavla Pašku a predsedu SaS Richarda Sulíka, prečo a čou vinou Slovensko už vyše dvoch rokov nemá hlavu prokuratúry.


3. mája 2013

Kaliňákovo čítanie paragrafov

Po aprílovom vystúpení piatich poslancov zo strany a poslaneckého klubu SaS na čele s ohrdnutým Jozefom Kollárom sa Richard Sulík môže právom strachovať o ďalší osud poslaneckého klubu SaS. Obzvlášť, ak počúva vyjadrenia popredných politikov vládnej strany.


2. mája 2013

Oprava, ospravedlnenie a poďakovanie

Ospravedlňujeme sa za chybu, ktorej sme sa dopustili pri kontrolovaní pravdivosti dokumentu “Vládne fakty”, a ďakujeme pozorným čitateľom, ktorí nás upozorňujú na nepresné či chýbajúce informácie.


1. mája 2013

Vládne „fakty“

Projekt Demagog.sk podrobil factchecku materiál, ktorý strana Smer predstavila ako fakty prvého roku svojej vlády. Výsledná bilancia: len 8 z 20 bodov dokumentu sme na základe verejne dostupných informácií označili ako pravdivé.


24. apríla 2013

Politici sa protiargumentom vyhýbajú odvádzaním od témy

Robertovi Kaliňákovi v nedeľu veľmi záležalo, aby v televízii zanechal dobrý dojem. Úlohu záchrancu verejnej správy však veľmi nezvládol.


16. apríla 2013

Činy namiesto slov

V boji s nezamestnanosťou už súčasná vláda predviedla svoje konverzačné schopnosti, ešte sa však nedostala k realizácii svojich plánov. Keďže čísla a štatistiky veľa nádeje na zlepšenie neponúkajú, začala sa vláda sústreďovať na prezentáciu programov na zlepšenie zamestnanosti. Ministerstvo práce už stihlo sľúbiť napríklad 15-tisíc konkrétnych pracovných miest. Naberá nových úradníkov?


9. apríla 2013

Nezamestnanosť doma a v zahraničí. Mýlil sa Fico aj Frešo

Tento rok sa bude projekt Demagog.sk viac sústreďovať aj na európske témy, keďže situácia v Únii so Slovenskom úzko súvisí, v mediálnom priestore však zaznieva množstvo tvrdení, ktoré nie sú presné ani korektné. V nedeľu sme mali možnosť vidieť, že sa im nevyhýbajú ani vrcholoví politici. Rozhodne však neplatí, že o nezamestnanosti za hranicami si môžu hovoriť, čo chcú.


26. marca 2013

Odstúpi minister kultúry pre kauzu digitalizácie?

Súčasný aj bývalý minister kultúry Marek Maďarič a Daniel Krajcer dali verejný sľub, že ak sa ukáže, že sú zodpovední za problémy spojené s kauzou digitálizácie kultúrneho dedičstva, odídu z politiky. Pravdivosť ich výrokov a tým aj rozsúdenie ich sporu nemáme ako posúdiť, keďže kľúčové dokumenty verejnosť k dispozícii nemá.


12. marca 2013

Keď už výhovorka na krízu nepomáha

Obľúbený argument o kríze, ktorá jediná môže za rastúcu nezamestnanosť, pri pohľade na klesajúce preferencie Smeru pravdepodobne prestáva fungovať. Preto si vládna strana pripravila novú frázu, ktorou zmeny v Zákonníku práce obhajuje.


5. marca 2013

Nie je nezamestnanosť ako nezamestnanosť

Jozef Mihál si v diskusnej relácii vyberal štatistiku podľa toho, ako sa mu hodí. Medzi slovenskými politikmi zďaleka nie je jediný.


26. februára 2013

Každý politik má svoju verziu pravdy

Aký vplyv na situáciu zamestnanosti má kríza v Európe a ako ju ovplyvňujú lokálne zákony, zodpovedne portál Demagog.sk overiť nemôže. Dokáže však upozorniť na chyby, nepravdy a zavádzania, ktoré politici používajú pri presviedčaní verejnosti a voličov o svojej pravde.


13. februára 2013

Ten istý Fico (?)

Premiér Robert Fico, ktorý sa počas svojho prvého obdobia v premiérskom kresle politickým debatám skôr vyhýbal, sa v nich teraz objavil hneď dvakrát po sebe s politickým oponentom. Imidž „nového Fica“, ktorý sa zrejme i týmto snaží budovať, však pri bližšom pohľade na jeho argumentáciu pokrivkáva.


5. februára 2013

O tuneloch, násobkoch a verejnom obstarávaní

Zákon o verejnom obstarávaní, ktorý je v pripomienkovom konaní už od júla 2011, ako minister vnútra sám poznamenal, si zaslúži, aby jeho autori správne interpretovali zmeny, ktoré zavádza, a prezentovali ich verejnosti v pravdivom svetle.


1. februára 2013

Učebnicová demagógia Richarda Rašiho

Len preto, že je komunálna politika menej sledovaná ako dianie na celonárodnej úrovni, si ešte jej predstavitelia nemôžu dovoliť zavádzanie a lži. Bez ohľadu na to, ako hladko ich dokážu podať. Richard Raši, primátor Košíc za Smer a bývalý minister zdravotníctva, by však mohol dávať lekcie z demagógie pre pokročilých.


29. januára 2013

Môže si minister popliesť nesúhlas so súhlasom?

Bývalý prezident zväzu zamestnávateľov dnes obhajuje Zákonník práce, o ktorom tvrdí, že s ním tripartita súhlasila. Predstavitelia zamestnávateľov a záznam zo schôdze Hospodárskej a sociálnej rady SR však hovoria niečo iné.


25. januára 2013

Bojovník proti politickým nomináciám

Igor Matovič pri svojom boji proti politickým nomináciám pravdepodobne nečakal, že získa takého silného a významného spojenca, akým je prezident Slovenskej republiky. Ten totiž v nedeľu suverénne vyhlásil, že politické nominácie z hľadiska trestného práva spadajú pod korupciu.


18. januára 2013

Chceme pravdovravného prezidenta?

Ani dostatočným opakovaním formulky „nemusí, ale môže“, sa táto kompetencia na prezidenta nepresunie. Bez ohľadu na to, ako veľmi by to jedného dňa Robertovi Ficovi vyhovovalo, ak by sa stal prezidentom.


20. decembra 2012

Na Vianoce sa neklame

Diskusia o rozpočte prebiehala pokojnejšie než počas jeho schvaľovania. Mohli by sme byť v tomto predsviatočnom období optimisti, že sa politici vyhýbajú výrokom, ktoré stoja na vode. Alebo je to len tým, že po schválení už s rozpočtom nič nenarobia, a až do Nového roka budú mať pokoj.


11. decembra 2012

Čísla a fakty

"Toto sú fakty, ktoré hovoria čísla" — snažil sa podoprieť Pavol Hrušovský svoje tvrdenie o tom, že vláda nešetrí a oproti minulému roku zvyšuje výdavky štátneho rozpočtu o pol miliardy eur. Stačia však fakty a čísla vytrhnuté z kontextu?


4. decembra 2012

Opakované lži

Podľa televíznych diskusií by sa mohlo zdať, že medzi predminulým a minulým víkendom sa v školstve nič nestalo, napriek tomu, že bol prerušený neobmedzený štrajk a za svojich učiteľov sa postavili aj stovky študentov. Padali tie isté argumenty, tie isté obvinenia a dokonca aj tie isté nesprávne čísla.


27. novembra 2012

Kto sa vyzná v školstve?

Diskutujúci počas tohto víkendu dokázali zarážajúcu neznalosť dát v oblasti školstva, neschopnosť pracovať s analýzami a štatistikami či obyčajnú ignoráciu faktických údajov. Ako potom vyzerá diskusia o budúcnosti rezortu školstva a koľko vecných argumentov do nej vstupuje?


21. novembra 2012

Čas na debatu

Stav a dôveryhodnosť súdnictva sú závažná téma, ktorá ovplyvňuje charakter celej spoločnosti, preto je na čase posunúť diskusiu o tomto probléme na úroveň konštruktívnej debaty a nie výmeny vzájomných obvinení.


24. jula 2012

Reakcia na agentúrnu správu Úradu vlády z 22.7.2012

Agentúra SITA vydala v nedeľu 22. júla správu, kde sa zaoberala profilom Roberta Fica na našom portáli. Na agentúrnu správu stihol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády zareagovať ešte v rovnaký deň, odbor prišiel k záveru, že “z ôsmich náhodne vybraných hodnotení v ôsmich prípadoch, teda 100 percentách, ide zo strany portálu o zavádzanie alebo zjavnú nepravdu.”


21. júna 2012

Pyrrhovo víťazstvo

Empiricky testovateľné fakty sú prvkom, ktorý dokáže prispieť k integrite diskurzu a politického systému. Nemusíme sa zhodnúť na vzťahoch, ktoré tieto prvky spájajú, no dávajú nám spoločný jazyk prostredníctvom ktorého vieme spolu zmysluplne komunikovať. Takýto spoločný jazyk zabraňuje prehlbovaniu odstredivých účinkov politickej súťaže, pretože núti vychádzať politikov zo spoločnej empirickej bázy.


7. júna 2012

Konsolidácia po slovensky

Diskusia o konsolidačných opatreniach bola poznačená zvýšeným výskytom faktických chýb a nepresností. Pokiaľ budú o odborných témach diskutovať politici, ktorí sa nevenujú danej problematike, nemôžu byť diskusné relácie ničím iným než kabaretom nepresností a neprávd. Avšak bez ohľadu na to, situácia je skutočne závažná. Daňová disciplína firiem je katastrofálna, rovnako ako sekera v štátnom rozpočte.


10. mája 2012

Reakcia na tlačovú správu Úradu vlády SR z dňa 8.5.2010

Tlačová správa Úradu vlády uvádza, že „Eurostatom pravidelne zverejňované odhady vývoja HDP, napriek tomu, že sú následne revidované, keďže pri vývoji HDP ide o veľmi komplexný údaj, sú používané ako oficiálne a relevantné ukazovatele vyhodnocovania a porovnávania dynamiky vývoja ekonomík v EÚ, či eurozóne.“ Uvedený výrok platí v čase vydania „bleskových odhadu“ a „prvých odhadov“ a v čase keď sa jedná o jediný dostupný ukazovateľ výkonu ekonomiky v danom období. Nejedná sa však o konečné údaje a o tejto skutočnosti informuje aj samotná správa na ktorú sa Úrad vlády odvoláva, keď uvádza, že „všetky údaje prezentované vo výstupe sú predmetom ďaľšej revízie s dvoma pravideľnými odhadmi HDP pre druhý kvartál 2010, plánovaný na 2. september 2010 a 6. október 2010“. Druhá úprava z 6.októbra 2010 už nebola v nasledujúcich siedmych prípadoch, kedy Robert Fico hovoril o najvyššom raste HDP spomedzi krajín EÚ, zohľadnená.


19. apríla 2012

Hra na čiernych a bielych

Je pochopiteľné, ak sa v rámci politického boja politik snaží zhoršiť mediálny obraz súpera poukazovaním na jeho zlyhania. Ak to však robí na základe lživých údajov, môže si byť istý, že mu to súper pri najbližšej príležitosti vráti. Je to zlá správa pre občana, ktorý tak má neustále pocit, že stojíme pred katastrofou. Keď pred ňou budeme skutočne stáť, občan bude už dávno hluchý.


5. apríla 2012

Kabaret Na telo

Nedeľňajšia relácia Na telo ponúkla zaujímavú konfrontáciu predsedov parlamentu. Bývalého Richarda Sulíka, dosluhujúceho Pavla Hrušovského a staronového Pavla Pašku. V diskusii sa mohlo miestami zdať, že Richard Sulík a Pavol Hrušovský sú skôr súpermi než partnermi. Takýto vzťah divák očakáva medzi opozíciou a koalíciou, no nie od bývalých koaličných a súčasných opozičných partnerov.


29. marca 2012

Osemnásť mesiacov s Ivetou Radičovou

Vždy by mohlo byť lepšie. Premiérka však odchádza s čistým štítom. Zmeny, ku ktorým sa prihlásila, až na drobné výnimky, sú skutočné


22. marca 2012

Čo sa babe zachcelo, to sa babe prisnilo

Smer má v parlamente pohodlnú väčšinu a môže si presadiť prakticky čokoľvek. Napriek tomu ponúkal vznik koaličnej vlády, hovorí o spolupráci cez celé stranícke spektrum a úmysloch rozdeľovať posty nezávislým kandidátom a predstaviteľom opozície. Robert Kaliňák v nedeľných reláciách interpretoval túto pozíciu tak, akoby išlo o dlhodobú vlastnosť Smeru. Konsenzuálnosť strany Smer mala však svoje značné limity. Aspoň tá, o ktorej presviedčal Robert Kaliňák.


15. marca 2012

Robert Fico 2.0

Robert Fico nám v povolebnom štúdiu predstavil svoje plány do druhého vládneho obdobia. Nejde o žiadne prekvapenie, všetko je v súlade s predvolebnými sľubmi. Progresívne zdaňovanie, výstavba diaľnic, okliešťovanie druhého dôchodkového piliera. Demagog.SK analyzoval argumentačné pole, na ktorom sú tieto plány postavené.

Fico divákom oznámil, že „musíme ísť aj cestou hospodárskeho rastu“. V tejto súvislosti uviedol, že „jediný projekt výstavby cesty medzi Zvolenom a Nitrou výrazne prispel k hospodárskemu rastu v roku 2011“.

Podľa … viac


16. marca 2011

Ani politička nie je dievča na všetko

Ostatnú nedeľu sa politika rozoberala v dvoch reláciách — na STV a TA3, Markíza venovala Na telo špeciálnemu vysielaniu o situácii v Japonsku. Menej politiky sa prejavilo aj na počte zavádzaní (5) a neprávd (2), ktoré sa diváci mohli dozvedieť.


4. februára 2011

Figeľ, Uhliarik a skutočnosť

Tohtotýždňovou kauzou číslo jedna je klientelistické správanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika. Inak to nebolo ani v relácii O 5 minút 12 v ktorej sa stretli Uhliarikov stranícky predseda Ján Figeľ a Robert Fico. Figeľova obhajoba Uhliarika je kontroverzná nie len z faktického hľadiska, ale tiež v kontexte vládneho protikorupčného étosu.


4. februára 2011

Nemiestne výhovorky pravice

Ak pre Bratislavu platí, že prehral pravicový kandidát a nie pravica, tak pre Slovensko to neplatí. Vyhrala ľavica. A to na plnej čiare. A niektorí pravicoví politici navyše používajú neprijateľné výhovorky.


3. februára 2011

Krajcer, Fico, Matovič, Puškárová a Slobodník pod lupou

Dobre pripravený moderátor by mal na dezinformácie upozorniť a politikovi oponovať, ak sa ten pokúša zaviesť verejnosť. Na Mediálne.sk si pravidelne môžete prečítať najväčšie zavádzania zo strany politikov, ako aj najhoršie a najlepšie reakcie televíznych moderátorov.


30. januára 2011

Fico

Politici bez ohľadu na stranícku príslušnosť zavádzajúco glorifikujú vlastné skutky a demonizujú súperove. Demagog.sk overil ich faktickú korektnosť.


18. novembra 2010

Výber z výrokov: Fico a diaľnice

Za posledný mesiac mali politici zo štrnástich relácii až v desiatich priestor prezentovať sa samostatne. Absencia politického súpera znižuje atraktivitu politických relácií, pretože sa z diskusie vytráca dynamika. Nebolo by tomu tak, ak by moderátori zvládali reagovať na zavádzanie politikov. Nezvládajú.


6. novembra 2010

V nedeľu nebude s Dzurindom diskutovať nikto

Moderátori troch televízií budú mať možnosť spýtať sa predsedu SDKÚ, prečo zmenil kritický názor na prácu Dobroslava Trnku.


28. októbra 2010

43. týždeň diskusných relácií v kocke

Nedeľné diskusie tematicky nepriniesli žiadnu hlbšiu a ucelenú polemiku, ktorú by bolo cenné hlbšie analyzovať. Prinášame vám tak aspoň výber tvrdení, ktoré nás zaujali.


23. októbra 2010

Smer odmietol v Markíze diskutovať s Matovičom

V O 5 minút 12 dostane expremiér priestor podobne ako Iveta Radičová pred týždňom — bez politického oponenta. S Igorom Matovičom na Markíze Smer debatovať odmietol.


21. októbra 2010

42. týždeň v televíznych diskusiách: STV a SRo — ako ďalej

Vzhľadom na aktuálnosť tém sa zlúčenie verejnoprávnych médií a hodnotenie prvých sto dní vlády stali hlavnými témami nedeľných diskusií. Marek Maďarič s Danielom Krajcerom (bývalí a súčasný minister kultúry) dostali priestor k analýze problematiky zlúčenia STV a SRo. Vzhľadom k štandardom slovenských politických diskusií zužitkovali tento priestor pomerne konštruktívne.


14. októbra 2010

41. týždeň v televíznych diskusiách: hayekovci a imunita

Víkendovým reláciám dominovala neutíchajúca téma Hayekovcov a diskusia okolo obmedzenia poslaneckej imunity. Debaty zväčša nepriniesli žiadne nové argumenty a politici si tak len prehlbovali už vykopané zákopy.


7. októbra 2010

40. týždeň diskusných relácií v kocke

Prezident o jazykovom zákone, Ján Figeľ o ocenení pre R1, Ivan Mikloš a Ján Počiatek o zadĺžení Slovenska.


29. septembra 2010

39. týždeň v TV diskusiách: hayekovci, jazykový zákon, dôchodky

Televízie tentoraz o niečo viac ako zvyčajne spestrili rozloženie politikov v nedeľných reláciách. Béla Bugár (Most-Híd) mal síce možnosť diskutovať dvakrát, Smer však k našej radosti poslal hneď troch rôznych politikov (Dušan Čaplovič, Robert Fico, Braňo Ondruš). Za KDH diskutoval Július Brocka. Najpreberanejšou témou boli Hayekovci (všetky tri televízie). Mimo aktuálnej kauzy dominovali ekonomické témy o hospodárení štátu (Na telo, V politike) a valorizácii dôchodkov (V politike). V O 5 minút 12 politici reagovali na zmeny v jazykovom zákone a zazneli ešte dozvuky kauzy Svätopluka.


29. septembra 2010

Čaplovičova tretinka

Dušan Čaplovič zo Smeru v televízii zavádzal o úlohe štátu v agentúre pre rozvoj podnikania. A tým aj o zodpovednosti kolegu.


22. septembra 2010

38. týždeň v TV diskusiách: Referendum, imunita, Svätopluk

Vo víkendových reláciách dostali najväčší priestor predstavitelia Smeru, ktorí boli vo všetkých troch reláciach, v Ta3 dokonca Robert Fico dostal absolútny priestor. Marek Maďarič diskutoval s Richardom Sulíkom a Dušan Čaplovič s ministrom vnútra Danielom Lipšicom.


26. mája 2010

Trianon a Kaliňák

Minister vnútra by mal lepšie vyberať citáty z maďarského parlamentu.


12. mája 2010

SDKÚ sa vezie na populistickej vlne

Iveta Radičová sa od rezolútneho nie gréckej pôžičke posunula ďalej.


28. apríla 2010

Pravica vraj zastavila výstavbu diaľnic. Naozaj?

Výstavba diaľnic bola v roku 1999 spomalená, ale nie zastavená.


21. apríla 2010

Mečiar v starej forme

Predseda HZDS v STV zavádzal o minulosti, prítomnosti aj o budúcnosti.


14. apríla 2010

Daňový raj či odvodové peklo?

Občas aj politici diskutujú o vecných problémoch. Nejde im to dobre.


31. marca 2010

Nad čo sa premiér povzniesť dokáže a nad čo nie

Politik, ktorý chce dobré vzťahy so susednou krajinou, by nemal manipulovať s výrokmi jej politikov.


12. marca 2010

Fico o úžitku zatepľovania zrejme preháňal

Robert Fico sa chváli prínosmi, ktoré oficiálne údaje nepotvrdzujú.


16. októbra 2013

link

https://docs.google.com/presentation/d/1L7T4tWlkMfUvF59iHLd_nNrTtLLMXAmGvwYdNOouiY4/edit?usp=sharing


Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."