Demagog.sk
 

Každý politik má svoju verziu pravdy

26. februára 2013

Mediálnym priestorom rezonuje otázka, ktorá polarizuje politickú scénu aj verejnosť – môže za rastúcu nezamestnanosť celoeurópska kríza alebo novelizovaný Zákonník práce a zvyšujúce sa dane? Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter v nedeľu na túto tému diskutoval s poslancom SDKÚ Miroslavom Beblavým. Ani jeden z nich sa nevyhol nepravdám a zavádzaniu.

Miroslav Beblavý argumentoval, že Európa zďaleka nie je monolitickou štruktúrou a niektoré európske štáty sa majú lepšie aj napriek kríze. Ako negatívny príklad použil Francúzsko, o ktorom tvrdil, že je krajinou s jednou z dlhodobo najvyšších nezamestnaností v eurozóne. S mierou nezamestnanosti 10,6 percenta z decembra 2012 je na tom však Francúzsko lepšie ako šesť zo 17 krajín eurozóny a dokonca lepšie ako priemer eurozóny – 11,7 percenta. Naopak, Nemecku prilepšil, keď tvrdil, že za ostatné dva roky nezamestnanosť klesla až o dva percentuálne body. Miera nezamestnanosti v Nemecku od decembra 2010 klesla len o 1,3 percentuálneho bodu. Rozdiel to nie je veľký, keď však z Nemecka a Francúzska robí Beblavý exemplárne príklady, mal by používať presné čísla a neupravovať si ich vo svoj prospech.

Ján Richter sa držal obľúbenej pesničky svojej strany. Nezabudol opozícii pripomenúť, že v rozpočte na rok 2012, ktorý zostavovala Radičovej vláda, nebol ani jeden cent na aktívnu politiku trhu práce. Tento výrok sme už overovali, premiér Fico ho totiž použil v oboch reláciách, na ktorých sa vo februári zúčastnil. V štátnom rozpočte na rok 2012 sú na národné programy aktívnej politiky trhu práce vyčlenené 2 282 335 eur.

Opačným smerom preháňal, keď opisoval program Mladí ľudia do 29 rokov, ktorého cieľom bolo vytvoriť štyritisíc pracovných miest. Hoci Richter v relácii tvrdil, že tieto miesta už úspešne naplnili, v skutočnosti sa zatiaľ podarilo dohodnúť len 1650 nových pracovných miest. Preukázal aj sklon podceňovať priemerné platy na Slovensku, keď vyhlásil, že priemerná mzda v národnom hospodárstve je v porovnaní s okolitými krajinami veľmi nízka. V Rakúsku a v Českej republike je síce priemerná mzda vyššia, oproti Maďarsku a Poľsku sme však na tom lepšie.

Aký vplyv na situáciu zamestnanosti má kríza v Európe a ako ju ovplyvňujú lokálne zákony, zodpovedne portál Demagog.sk overiť nemôže. Dokáže však upozorniť na chyby, nepravdy a zavádzania, ktoré politici používajú pri presviedčaní verejnosti a voličov o svojej pravde.

Veronika Frankovská

Článok vyšiel v denníku SME 26. 2. 2013
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."