Demagog.sk
 

Kabaret Na telo

5. apríla 2012

Nedeľňajšia relácia Na telo ponúkla zaujímavú konfrontáciu predsedov parlamentu. Bývalého Richarda Sulíka, dosluhujúceho Pavla Hrušovského a staronového Pavla Pašku.

Na úvod sa politici predháňali v tom, kto z nich bol úspešnejším predsedom. Pavol Paška si nechal pomastiť brucho štatistikou o najdôveryhodnejšom parlamente v čase jeho pôsobenia. Podľa Eurobarometra sa v čase jeho pôsobenia dôvera parlamentu pohybovala v priemere okolo 35 percent, v novembri 2008 pred hospodárskou krízou dokonca 40 percent. Mesiac po páde vlády Ivety Radičovej v novembri 2011 bola dôveryhodnosť parlamentu 25 percent. V máji 2006, dva mesiaca po odchode KDH z vlády, bola dôvera parlamentu 27 percent, no už pár mesiacov po nástupe vlády Roberta Fica v novembri 2006 sa vyšplhala na 38 percent.

Sulíkova pravda 

Richard Sulík sa nechcel nechať zahanbiť. Uviedol, že kým bol funkcii, situácia v parlamente sa „vymkla z rúk“ väčšinou vtedy, keď on práve neviedol schôdzu. To, čo si Richard Sulík predstavuje pod „vymknutím z rúk“, nešpecifikoval a nemáme to preto ako hodnotiť. 

Svoju pravdu ilustroval na príklade z 9. septembra 2010 pod vedením Pavla Hrušovského. Rozprava o zrušení trestnoprávnej imunity vtedy tak rozrušila Igora Matoviča a Roberta Kaliňáka, že neostalo len pri slovách. Tento incident sa skutočne stal, keď schôdzu viedol Hrušovský. Podobné incidenty sa však stávali, aj keď schôdze viedol Sulík. Napríklad na tretej schôdzi mal opäť Igor Matovič podľa poslancov za Smer označiť ich predsedu vulgarizmom. 

Ako môžu byť už diváci z minulých týždňov zvyknutí, témou bola opäť ústretovosť vlády k opozícii. Podpredseda Smeru Pavol Paška nezabudol divákom pripomenúť solidárnosť Smeru s opozíciou. Smer ponúkol opozícii dve stoličky podpredsedov parlamentu, čo je podľa Pašku precedens. Podľa našich zistení skutočne ide od vzniku republiky o unikát.

Súperi 

Zlatica Puškárová pripomenula tému schvaľovania opozičných návrhov zákonov. Politici zhodne tvrdili, že s týmto ich vlády nemali problém. Hrušovský to dokladoval príkladom schváleného opozičného zákona o priestupkovej imunite a Paška uviedol, že počas ich vlády k tomu opakovane dochádzalo. Kým Hrušovského príklad nemožno uznať, keďže išlo o vládny návrh, ktorý získal širokú politickú podporu, Paškovo tvrdenie môžeme uznať ako pravdivé. Za prvej vlády Roberta Fica boli schválené minimálne tri opozičné návrhy zákonov.

V diskusii troch predsedov parlamentu sa mohlo miestami zdať, že Richard Sulík a Pavol Hrušovský sú skôr súpermi než partnermi. Takýto vzťah divák očakáva medzi opozíciou a koalíciou, no nie od bývalých koaličných a súčasných opozičných partnerov. 

Matúš Sloboda, Autor spolupracuje na projekte Demagog.sk 
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."