Demagog.sk
 

Hra na čiernych a bielych

19. apríla 2012

Očierňovanie politického súpera je v poriadku, pokiaľ dodržiava pravidlá fair-play. V opačnom prípade je to prejav politickej adolescencie s možnými negatívnymi následkami pre spoločnosť.

Nesprávne čísla

Robert Fico v nedeľu tvrdil, že „k 31. marcu 2012 bol deficit Slovenskej republiky 1,1 miliardy eur“. Tvrdil, že plán bol iba 600 miliónov eur. Predchádzajúca vláda teda mala minúť viac, ako si sama naplánovala. Predstavitelia Smeru hovorili o „ružových“ číslach odchádzajúcej vlády, keď podľa Petra Pellegriniho plánovali rozpočet „na úrovni 4,46 percenta“.

Hospodárenie predchádzajúcej vlády podľa neho nebolo také pozitívne, ako tvrdila. Dôkazom toho je vraj aj fakt, že „hospodárenie ŽSR alebo Železničnej spoločnosti Slovensko (…) v roku 2011, aj napriek úhradám výkonov vo verejnom záujme, dosiahlo straty sto miliónov eur“.

Ficove výpočty deficitu sú však nesprávne. Štátny deficit k 30. k 30. marcu 2012 predstavoval 1 155 458 000 eur a je pravda, že v porovnaní s minulým rokom (marec 2011) sa minulo o 500 247 000 eur viac.

Nie je však pravda, že tento rok bol objem výdavkov naplánovaný v rovnakej hodnote ako rok predtým. Štát počas prvých troch mesiacov čerpal 31,44 percenta z celkového rozpočtu. Ak by bolo čerpanie prostriedkov z rozpočtu proporčné, mala by vyčerpať 25 percent objemu za prvé tri mesiace. Hodnota zvýšených 6,44 percenta zodpovedá sume 236 677 784 eur, čo je necelá polovica toho, čo uvádza Robert Fico.

Pred katastrofou?

Podľa pôvodného návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2012 vláda plánovala s deficitom vo výške 3,8 percenta HDP. Ministerstvo tento údaj neskôr redigovalo na 4,6 percenta. Pellegriniho údaj o rozpočtovaných 4,46 percenta tak nezodpovedá faktom. Toto číslo sa objavilo len ako predikcia ministerstva financií z 15. marca 2012.

Pellegrini neuvádzal korektné čísla ani v prípade hospodárenia železníc. Zatiaľ čo údaje o hospodárení Železničnej spoločnosti nie sú verejnosti v tejto chvíli k dispozícii, ŽSR hospodárila výrazne lepšie. Strata dosiahla „len“ 31,78 milióna eur, takmer o 70 miliónov menej, ako tvrdil Pellegrini. Pellegrini uvádzal údaje z roku 2010, a teda z obdobia, keď na hospodárenie železníc mala vplyv tiež prvá vláda Roberta Fica.

Je pochopiteľné, ak sa v rámci politického boja politik snaží zhoršiť mediálny obraz súpera poukazovaním na jeho zlyhania. Ak to však robí na základe lživých údajov, môže si byť istý, že mu to súper pri najbližšej príležitosti vráti. Je to zlá správa pre občana, ktorý tak má neustále pocit, že stojíme pred katastrofou. Keď pred ňou budeme skutočne stáť, občan bude už dávno hluchý.

Ondrej Lunter
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."