Demagog.sk
 

Figeľ, Uhliarik a skutočnosť

Minister dopravy postavil obhajobu svojho kolegu na troch líniách. V prvej sa snažil interpretovať konanie Uhliarika v kauze pozitívnym spôsobom, v druhej relativizovať jeho konanie prirovnaním ku konaniu jeho predchodcu Richarda Rašiho a nakoniec, holisticky, ministra predstaviť, oproti exministrovi, ako úspešného aktéra. Každá línia je problematická.

Podľa Figeľa Uhliarikove konanie nebolo klientelistické pretože vlastne „znevýhodnil firmu Pfizer oproti predchádzajúcemu stavu jednak tým, že oproti tomu, čo bolo. získa asi 800 tisíc eur menej na týchto liekoch, ktoré sú povinné.“

Je síce pravdou, že Pfizer znížila svoju ponuku, ale motiváciu nájdeme v inej perspektíve pohľadu. Zopakujme si známe fakty. Podľa novej kategorizácie vakcín zo septembra 2010 mali byť hradené poisťovňou dve vakcíny, z toho jedna od firmy Pfizer. Za túto by však oproti konkurenčnej bezplatnej vakcíny museli pacienti doplácať 3 eurá. Preto 7. a 14.decembra firma Pfizer doručila na ministerstvo žiadosť o zaradenie dvoch nových, lacnejších balení, ktoré ešte v ten istý deň, 14.12 boli kvalifikované ako bezplatné.

Maximálna zákonná dĺžka v ktorej má úrad štandardne rozhodnúť je 90, resp. 180 dní. Farmaceutickej firme tak hrozil vznik ušlého zisku za každý deň, v ktorom by pacienti kupovali bezplatné vakcíny konkurenta namiesto trojeurových vakcín Prevenaru od firmy Pfizer.

Je preto extrémne podozrivé, že ministerstvo stihlo v priebehu jedného dňa vyrokovať zľavu a rozhodnúť (kiež by tak rýchlo rozhodovali všetky štátne inštitúcie).

Druhým pokusom obhajoby a relativizácie udalosti bolo obvinenie exministra zdravotníctva Rašiho, že sa dopustil podobného, ba dokonca horšieho činu v decembri 2008. „Ja vám dám rozhodnutie, ktoré môžete konzultovať s vašimi košickými priateľmi, pretože je o vakcíne a o firme GSK, jedinej, o 1,6 milióna drahšej než dnešný stav a o monopole.“

Problémom obvinenia je, že neexistujú žiadne verejne či mediálne dostupné dôkazy, ktoré by tvrdenie podporovali. Jediná uverejnená informácia v súvislosti s údajnou kauzou je reakcia samotného Rašiho po vysielaní relácie, v ktorej uvádza, že vakcína bola do zoznamu zaradená štandardným postupom, pričom je navyše jedinou možnou vakcínou v rámci povinného očkovania proti detskej obrne, čiernemu kašľu, tetanu a záškrtu. Na záver uviedol, že on ani jeho brat nikdy nepracovali vo firme GlaxoSmithKline Slovakia.

Vzhľadom na fakt, že Figeľ neposkytol ani po odvysielaní relácie verejnosti žiadne dôkazy k Rašiho rozhodnutiu o vakcíne, nie je dôvod exministrovi neveriť. Prípady sa nejavia v ničom podobné. Raši, ani jeho brat, na rozdiel od súrodencov Uhliarikovcov v GSK nikdy nepracovali a procedúra zrejme prebehla v očakávanej dĺžke. 

Nakoniec Figeľ porovnal činnosť oboch ministrov. „Váš minister etabloval monopol, teraz je zrušený monopol…Po ovocí treba rozhodovať, po skutkoch a to, že v rezorte zdravotníctva dnes už napríklad poisťovňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa nemá stratové mesiace a prechádza do pozitívnej bilancie.“

Je pravda, že v prípade vakcín minister v septembri pripustil konkurenciu GSK ku firme Pfizer. Rovnako je pravda, že koncom minulého roka začala Všeobecná zdravotná poisťovňa hospodáriť s čiernymi číslami.
Škoda, že sa to kauzy samotnej vôbec netýka. Keď rovnakým spôsobom Robert Fico obhajoval svojich ministrov a opozícia to kritizovala, prečo je tentoraz taký argument dobrý?

Súčasná vláda vznikla na protikorupčnej rétorike. Zástupca šéfredaktora denníka SME v utorok k správe o demonštratívnom odvolaní vedúceho kancelárie NRSR Michala Nižňana napísal: „Pekná pointa, ale ešte lepšia bude, ak táto vláda dokáže vždy rovnako postupovať aj proti úradníkom, ktorých si už vyberala sama.“ Nestalo sa tak. Pointa sa nekoná.

Ondrej Lunter
 
(zverejnené 20.1.2011: JeToTak.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."