Demagog.sk
 

Ficov rešpekt k Ústave SR

Igor Matovič sa minulú nedeľu v relácii O 5 minút 12 vyjadril, že sa stalo prvýkrát, že by opozičný politik mohol pri odvolávaní Roberta Fica mať premiéra osobne k dispozícii v rokovacej sále. Rozhodli sme sa pozrieť na pravdivosť tohto výroku.
V tomto volebnom období došlo 17. 2. 2017 už v poradí k druhému odvolávaniu Roberta Fica, tentoraz pre škandál s energiami. Práve o tejto situácii hovorí Matovič, ktorý na predmetnej schôdzi využil príležitosť a rečnil asi tri hodiny. Slovo mal aj samotný premiér, ktorý sa jasne vyhranil: "Je to len rešpekt k Ústave, že som tu s vami. Rešpekt k navrhovateľom totiž nemôžeme mať". Je zaujímavé, že spomínaný rešpekt k ústave, v septembri 2016, u Fica absentoval, keďže sa nezúčastnil rokovania, na ktorom čelil odvolávaniu pre nečinnosť v kauze Bašternák. Hoci je pravdou, že pri rokovaní o odvolávaní ministra vnútra Kaliňáka prítomný ešte bol, no toho svojho sa už nezúčastnil.
V predchádzajúcom volebnom období (2012-2016) prebehli v Národnej rade tri schôdze k návrhom o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Napríklad v septembri 2013, pri odvolávaní pre kauzu SPP sa síce premiér objavil, ale po svojom vystúpení odišiel z rokovacej sály. Vraj sa ho dotkol konfrontačný tón predkladateľa návrhu, Daniela Lipšica:
"Premiér Robert Fico s členmi vlády a poslancami za Smer-SD odišiel z rokovacej sály parlamentu okamžite po svojom vystúpení, nepočkal si ani na faktické poznámky, teda reakcie zákonodarcov na svoj prejav. (…) Zaužívaná prax býva taká, že odvolávaný člen vlády, respektíve premiér, sú v sále prítomní počas celej schôdze, keďže rokovanie sa ich bezprostredne týka." (SITA)
Vo februári 2014 Fico znovu čelil odvolávaniu, tentoraz pre emisnú kauzu. V tomto prípade znovu vystupuje v pléne, no po tomto vystúpení odchádza. Na uvedené poukazuje napríklad poslanec Kaník: „Pán premiér Fico opäť nesklamal a zachoval sa tak ako vždy, zbabelo ušiel ako malý chlapec, ktorý sa bojí výčitiek, pretože vie, že napáchal kopec zla.“
Prítomnosť Fica pri treťom pokuse odvolať ho , v novembri 2014, sa tiež nedá považovať za uspokojivú. Pravda píše, že "samotný premiér v rokovacej sále nebol, i keď na chvíľu sa v pléne objavil." Podľa záznamov z rokovania Národnej rady sa zdržal minimálne hodinu a pol a opoziční poslanci mali priestor, aby s ním boli v interakcii.
Počas svojho prvého funkčného obdobia v úrade predsedu vlády v rokoch 2006-2010 čelil Fico dvom pokusom o odvolanie, ktoré sa týkali kauzy Slovenského pozemkového fondu a o spôsobe, akým Fico nadobudol vinice. V tomto prípade sme sa tiež nedostali k informácii, či sa jej Fico zúčastnil. No vieme, že sa jej nezúčastnili opoziční poslanci, teda tu platí Matovičov výrok o nemožnosti stretnutia premiéra zoči-voči opozičným poslancom:
"Poslanci opozičných strán sa nočného rokovania parlamentu nezúčastnili, po otvorení 17. schôdze opustili rokovaciu sálu. Podpredseda NR SR Milan Hort v mene opozície uviedol, že o odvolanie predsedu vlády Roberta Fica sa pokúsia v nasledujúcom roku."
Tým druhým pokusom v tomto volebnom období, v januári 2008, sa Fico sa znovu s opozičnými poslancami nekonfrontoval. Vystúpil síce v pléne, no nemal záujem reagovať na 20 poslancov, ktorý sa prihlásili s reakciou na jeho vystúpenie. Poslankyňa KDH, Sabolová, ho napríklad oslovila "vážený pán neprítomný premiér".
Načrtli sme si, ako sa Robert Fico stavia k pokusom odvolať ho z premiérskeho kresla. Môžeme teda konštatovať, že Igor Matovič mierne zveličoval. No zvýrazňujúc slová samotného premiéra – zúčastňovať sa rokovania o odvolaní je vecou rešpektu k Ústave SR.
Pavlína Čapkovičová analytička Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."