Demagog.sk
 

Fico: Vy ste tak nastavili diskusiu, tak sa teraz nečudujte

Povolebný vývoj na Slovensku komentoval predseda vlády v nedeľu hneď v troch reláciách, len v jednej z nich mal však aj diskusného súpera.
V tomto víkendovom diskusnom maratóne mu okrem moderátorov robil spoločnosť Béla Bugár – spolu s Jánom Figeľom jeho najčastejší diskusný partner.

Vedenie diskusie im prekáža

Podľa analýzy medan.sk rečnil Robert Fico približne v hodinovej relácii viac ako 35 minút, čo bolo o 12 minút viac, než dostal Bugár.
Predseda vlády neváhal dokonca zahriaknuť moderátora debaty s tým, aby ho nechal dohovoriť a reagovať, keď už takto nastavil reláciu.
Martin Strižinec sa pritom snažil prinútiť oboch politikov odpovedať na otázky, reagovať vecne a upustiť od prekáračiek.

Kratší čas, ktorý mal k dispozícii Bugár, sa prejavil aj na nižšom počte faktických výrokov. Na druhej strane je chvályhodné, že svoju argumentáciu opieral o korektné faktické údaje.

Predseda vlády si oproti nemu z diskusie odniesol podstatne horšie skóre vrátane nepravdivého výroku, na ktorého nepresnosť sme už upozorňovali.
Fico naďalej označuje zvýšenie minimálnej mzdy z 352 na 380 eur za historické. Zvýšenie minimálnej mzdy o 28 eur je skutočne najvyššie len za posledných päť rokov. V roku 2007 sa minimálna mzda zvyšovala o 38 a v roku 2009 až o 54 eur.

Výsledky treba prikrášliť

Horšie mu šlo aj komentovanie výsledkov komunálnych volieb. Smeru chcel pripísať víťazstvo v mestskom zastupiteľstve mesta Košice, v ktorom podľa jeho slov majú väčšinu.

V zastupiteľstve, ktoré sa skladá zo 41 poslancov, však sedí len 14 zástupcov strany Smer. Nie je to ani najväčšia skupina, nezávislí kandidáti majú až 18 miest.

Zľahčiť sa premiér pokúsil aj úspech nezávislých kandidátov vo voľbách do orgánov samospráv. Nesúhlasil s tvrdením, že ide o fenomén alebo o trend, čo podložil výrokom, podľa ktorého je nárast počtu nezávislých starostov a primátorov v týchto voľbách menší ako v roku 2010.

V roku 2010 sa počet nezávislých starostov a primátorov oproti roku 2006 zvýšil z 895 na 979, teda o 84 alebo o 2,84 percentuálneho bodu. V posledných voľbách nezávislých uspelo až 1104, až o 125 viac, čo prestavuje nárast o 4,28 percentuálneho bodu.

Nedeľná debata na RTVS bola ukážková v tom, ako sa politici radi vyhýbajú odpovedi na niekoľkokrát položené otázky. Na nepríjemnú otázku o rastúcom fenoméne nezávislých kandidátov a klesajúcej dôvere v politické strany nakoniec Fico odpovedal, no reagoval nepravdivým spochybnením tohto trendu.
Politici si možno málo uvedomujú, že viac ako spochybňovanie vedenia diskusnej relácie a súdnosti otázok je ich úlohou v prvom rade na ne odpovedať.


Matúš Sloboda, Veronika Hincová Frankovská, autori spolupracujú na Demagog.SK

Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."