Demagog.sk
 

Fico predviedol „ukážkový“ koniec diskusnej sezóny

2. jula 2013

Predseda vlády sa pri vysvetľovaní ekonomických ťažkostí Slovenska obhajuje hospodárskou krízou, ale pomáha si očividne nepravdivými tvrdeniami. Zľahčovať zlú ekonomickú situáciu Slovenska tvrdeniami, že aj v zahraničí sa majú zle, je smutné samo osebe. Používať pri tom nepravdivé a zavádzajúce informácie, ako to robí premiér, je ešte horšie. Robert Fico ich pritom používa opakovane. V nedeľnom vydaní relácie V politike sa dopustil niekoľkých neprávd a nepresností.

Problémy s porovnaniami

Začal nadhodnotením nezamestnanosti v iných krajinách, keď Španielsku prisúdil 63-percentnú mieru nezamestnanosti medzi mladými ľuďmi do 25 rokov a susednému Česku historicky najvyššiu nezamestnanosť. Kým v Španielsku je miera nezamestnanosti do 25 rokov podľa májových hodnôt Eurostatu na úrovni 56,5 percenta, Česká republika dosiahla historické maximum 8,1 percenta nezamestnaných vo februári 2013. Do mája tento ukazovateľ o 0,6 percentuálneho bodu klesol, no premiér sa svoje informácie aktualizovať nenamáhal.

O nič lepšie mu nešli ani porovnania našich ekonomických ukazovateľov so zahraničím. Fico totiž v situácii, keď musí minister financií vysvetľovať dôvody zadlženia štátu v parlamente, vyhlásil, že Slovensko je krajina, ktorá má druhý najnižší verejný dlh v eurozóne a štvrtý najnižší v Európskej únii.

Podľa najnovších údajov Eurostatu z posledného kvartálu 2012 sú však na tom v rámci eurozóny výrazne lepšie dve krajiny: Estónsko a Luxembursko s verejným dlhom na úrovni 10,1 a 20,8 percenta HDP. Ak sa pozrieme na celú Úniu, nižší verejný dlh než našich 52,1 percenta HDP dosahujú nie tri, ale až deväť krajín, medzi nimi sú napríklad Česko, Rumunsko, Bulharsko alebo Švédsko.

Sedemnásť nie je zopár

Premiér si zopakoval aj svoj obľúbený výrok o pozitívnom raste HDP na rok 2013, tentoraz vo verzii „len zopár krajín EÚ bude mať tento rok pozitívny rast a medzi nimi bude aj Slovensko“. Podobné tvrdenie Roberta Fica sme už overovali vo dvoch diskusiách v apríli a júni.

Pozitívny ekonomický rast Slovenska v tomto roku sa snaží premiér podať ako v Európe ojedinelý úspech. Eurostat však predpovedá pozitívny hospodársky rast na rok 2013 až 17 krajinám Európskej únie, čo sa rozhodne nedá opísať ako „zopár“ krajín Únie. Ak by sme brali do úvahy údaje z prvého kvartálu 2013, stále by sme patrili medzi celkovo 12 krajín Únie s pozitívnym rastom HDP.

Vyhováranie sa na hospodársku krízu a odvolávanie sa na klesajúci trend ekonomických indikátorov v Európskej únii aj v eurozóne patrí od začiatku volebného obdobia k rétorike súčasnej vládnej garnitúry. Posledné vystúpenie predsedu vlády pred prázdninami, v ktorom Fico s kamennou tvárou podopieral toto stanovisko priehľadnými a jednoznačnými nepravdami, však tejto praktike dodáva nový rozmer.

Veronika Frankovská


Článok vyšiel denníku SME 2. 7. 2013.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."