Demagog.sk
 

Fico o úžitku zatepľovania zrejme preháňal

Keď Robert Fico hovorí o zvýšení zamestnanosti, ktoré zabezpečili niektoré investície súčasnej vlády, používa čísla, ktoré je v lepšom prípade ťažké dokázať. Porovnanie s faktami podľa servera demagog.sk skôr naznačuje, že premiér prínosy vládnych opatrení na nezamestnanosť preháňa.


Veľkorysejší ako Štefanov


Fico minulý týždeň v Relácii O 5 minút 12 tvrdil, že "napríklad program zatepľovania, ktorý sme realizovali, prinesie 18 tisíc pracovných miest". Zopakoval to aj na tlačovej konferencii počas minulotýždňovej "kontroly" na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja. Tam hovoril o tom, že vláda zváži schválenie navýšenia ďalších financií na program podpory zatepľovania, čo by malo viesť "k udržaniu asi 18-tisíc pracovných miest". Premiér teda predpokladá, že tieto miesta už sú vytvorené, resp. budú vytvorené z tých financií, ktoré sú momentálne pre program vyčlenené. 

S tvrdením o takmer dvadsaťtisíc nových pracovných miestach by pravdepodobne nesúhlasil napríklad v súčasnosti už bývalý minister výstavby Igor Štefanov. Ten v októbri minulého roku v súvislosti so zatepľovaním hovoril o vytvorení "najmenej 8-tisíc pracovných príležitostí". Predpoklad 8-tisíc nových pracovných miest obsahuje aj dôvodová správa k projektu, ktorú schvaľoval parlament.


Zázračné eurofondy


Zrejmé nie je ani to, na základe čoho premiér v nedeľu tvrdil, že "veľmi dobré čerpanie eurofondov momentálne na Slovensku udržiava, alebo vytvára okolo 130-tisíc pracovných miest dohromady". Určite to nemohlo byť zo štúdie spoločnosti KPMG z júla minulého roku, podľa ktorej Slovensko čerpalo len 0,68% percenta vyčlenených prostriedkov pre obdobie 2007-2013. Štúdia tiež hovorí, že na základe podaných a schválených projektov bolo Slovensku pridelených len 31 percent z celkových prostriedkov k dispozícii pre obdobie rokov 2007 až 2008.

Podľa informácií ministerstva financií o stave čerpania eurofondov, nie je na mieste predpokladať zásadný progres Slovenska v tejto oblasti. V januári sa objem vyčerpaných prostriedkov pohyboval na úrovni 4,58%, rovnako to bolo aj v decembri. Z financií, ktoré Slovensko vlastne ani nemá, tie pracovné miesta byť vytvorené nemohli.

Matej Hruška, Ondrej Lunter
(zverejnené 12.3.2010: Sme.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."