Demagog.sk
 

Fico o slobode tlače

Fico o slobode tlače na Slovensku hovorí pravdu, no podrobnejší pohľad na hodnotenie ukáže, že naše umiestnenie je lepšie, paradoxne, aj napriek zhoršeniu slobody tlače na Slovensku. Pekné 12. miesto je výsledkom výraznejšieho znižovania slobody tlače v porovnávaných krajinách. Fico taktiež nechce vidieť podobné hodnotenie, ktoré až také lichotivé k Slovensku nie je.

Predseda vlády v nedeľnej debate na TA3 2. septembra 2016 povedal, že v rebríčku slobody tlače je Slovensko 12-te najslobodnejšie na svete a predbehli sme nielen štáty V4, ale aj Veľkú Britániu, Nemecko, Spojené štáty.

Najnovší rebríček Indexu slobody tlače (World Freedom Press Index) uvádza, že Slovensko sa spomedzi 180 krajín skutočne nachádza na 12. mieste, zatiaľ čo Nemecko (16. miesto), Spojené kráľovstvo (38. miesto) a Spojené štáty (41. miesto) dopadli v hodnotení horšie. Slovensko predbehlo aj krajiny V4, keď Česká republika skončila na 21. mieste, Poľsko na 47. mieste a Maďarsko na 67. priečku. 

Tatiež je dôležité pripomenúť, že okrem Reportérov bez hraníc slobodu tlače porovnáva aj organizácia Freedom House. Podľa tohto merania nie je Slovensko najlepšie v regióne V4. 

Rebríček Reportéri bez hraníc
V porovnaní s minulým rokom si síce Slovensko polepšilo o dve priečky, ale pohoršilo celkové skóre. Kým v roku 2015 index slobody tlače stál na 11,66 bodoch, medziročne sa posunul o takmer dva body nahor (13,26). V roku 2014 Slovensko dosiahlo 11,39 bodov (20. miesto) a v roku 2013 13,25 bodov (23. miesto). Umiestenie z roku 2016 je zatiaľ v histórii výskumu najvyššie. Tradične, krajiny severnej Európy majú podľa rebríčka najslobodnejšiu tlač, zatiaľ čo Taliansko a Grécko v porovnávaní neuspeli a ich indexy sú v EÚ najnižšie.

Hodnotenie Freedom House
Okrem Reportérov bez hraníc však slobodu tlače porovnáva aj organizácia Freedom House, kde sa v roku 2015 Slovensko s 24 bodmi umiestnilo za Nemeckom (20 bodov) či Spojenými štátmi (21 bodov). V porovnávaní Spojené kráľovstvo zaostáva za Slovenskom iba o jeden bod a spomedzi krajín V4 vedie Česká republika. Teda podľa merania Freedom House nemôžeme Slovensko považovať za krajinu s najvyššou mierou slobody tlače v regióne V4. Od roku 2011 sa dokonca skóre Slovenska zhoršuje.

Vysoké umiestnenie Slovenska komentoval Pavol Múdry, predseda správnej rady Slovenského výboru Medzinárodného tlačového inštitútu, ktorý hodnotil 12. miesto ako zodpovedajúci stav slovenských médií. Na druhej strane, Freedom Press vo svojej správe z roku 2015 varuje pred nedostatkom transparentnosti a chýbajúcimi zákonmi, ktoré by upravovali vlastníctvo médií. Konkrétne spomína pokus Penty o prevzatie denníku SME v roku 2014, či prepojenie denníka Pravda s finančnou skupinou J&T.
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."