Demagog.sk
 

Fico nehovoril pravdu v takmer tretine výrokov

17. októbra 2015

Hlavnými témami nedeľnej relácie V politike, o ktorých hovoril diskutoval sám Robert Fico, boli znižovanie cien vybraných druhov potravín a migračná kríza. Témou bol však prirodzene aj štátnych rozpočet, predovšetkým minimálna mzda a zvyšovanie platov štátnych zamestnancov.

DPH

Pri otázkach moderátora o využívaní sociálnych balíčkov ako predvolebného ťahu vládnej strany Fico argumentoval vyhýbavo a poukazoval na to, že DPH sa počas vládnutia pravicových strán zakaždým len zvyšovala. Pri tomto vyjadrení však zavádzal, pretože sa tak dialo len v prípade DPH potravín v nižšej sadzbe. Základnú sadzbu pravicové vlády aj znižovali.

Taktiež nesprávne zahrnul internet do znižovania DPH na produkty počas vlády SMER-SD. Prvá vláda Roberta Fica znížila DPH na lieky, učebnice a predaj tovarov z poľnohospodárskeho dvora. Zníženie DPH na internet mali ako cieľ, ktorý však nikdy splnili.

Opakované výroky

Fico tradične vyzdvihol nadštandardnú stabilitu strany Smer-SD, z ktorej poslaneckého klubu počas jej histórie zatiaľ neodišiel ani jeden poslanec. V tomto prípade hovoril pravdu, pretože na rozdiel od všetkých ostatných poslaneckých klubov súčasných parlamentných strán, z neho neodišla ani jediná poslankyňa alebo jediný poslanec. Na úrovni radových členov v minulosti odchody zaznamenané boli, avšak nikdy nie z poslaneckej pozície.

Klasickými výrokmi sú výroky o cenách plynu za pravice a lavice alebo označovanie akéhokoľvek zvýšenia minimálnej mzdy na „historické“.

Počas celej debaty porovnával výsledky svojho vládnutia s obdobiami vládnutia pravicových strán, no nie vždy pravdivo. Tvrdenie, že počas pravicových vlád sa ceny plynu zakaždým len zvyšovali, pričom počas jeho vlády sa vždy znižovali. V skutočnosti sa však ceny plynu pre menšie domácnosti zvyšovali aj za Ficovej vlády. Počas Radičovej vlády síce celkovo ceny plynu rástli, no čiastkovo došlo aj k zníženiam. Inými slovami, ceny plynu sa hýbali nahor a nadol počas pravicových aj ľavicových vlád.

Fico vyzdvihol plánované zvyšovanie mzdy na rok 2016 z 380 na 405 euro a označil ho za „historické“. Takéto označenie nie je korektné, pretože nominálne väčšie zvýšenie bolo v rokoch 2007 a 2009 (a dokonca aj 2014). Ak by sme sa na to pozreli relatívne, percentuálne väčšie zvýšenie minimálnej mzdy bolo v rokoch 2003 až 2005 a tiež v roku 2007.

Nesprávne interpretácie a zveličovanie

V druhej časti relácie premiér kritizoval kvótny systém, pričom zavádzajúco interpretoval postoj prezidenta Kisku, že je jednoznačne za kvóty. Hoci sa prezident veľakrát hovoril o potrebe solidarity a humanitárneho rozmeru v debate o utečeneckej kríze, prezident opakovane povedal, že ho nepovažuje za perspektívny mechanizmus vo vzťahu k určitej skupine migrantov (ekonomickí migranti), a nesúhlasí už so samotným pomenovaním systému ako povinné kvóty.

Taktiež nehovoril pravdu o tom, že veľkorysé vyhlásenia prichádzajúce z Francúzska, Nemecka či Rakúska sa prestali objavovať. Nie je pravdou, že by utíchli vyhlásenia predstaviteľov týchto krajín, ktoré otvorene vyzývajú na potrebu pomôcť utečencom. Avšak intenzívnejšie poukazujú na potrebu spoločného stanoviska a konania členských štátov EÚ, medzi ktorými momentálne vládnu určité názorové nezhody.

Fico medzi opatreniami pre ľudí nezabudol vyzdvihnúť vratky domácnostiam za plyn na základe ročnej spotreby plynu. Tu spravil faktickú chybu, keď hovoril o 8 percentách, pričom pôjde o 6 percent z ročných nákladov na spotrebu plynu.

Vo Ficovom prejave bolo tradične vidieť chválenie úspechov vlastnej strany, pričom počas relácie sme mohli pravidelne počuť narážky na pravicové strany a niektorých ich predstaviteľov. Dôležitejšie však je, že Fico povedal fakticky nepresný výrok takmer v tretine prípadov.


Šimon Šiska, autor spolupracuje na projekte Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."