Demagog.sk
 

Fico chybuje, Figeľ nevie reagovať

Zdá sa, že začiatok diskusnej sezóny plynulo nadviazal na predchádzajúcu.

Robert Fico opakuje nepravdivé výroky, debatuje buď sám, alebo s Jánom Figeľom. Ten nie je schopný na premiéra reagovať a nechá sa v debate počtom výrokov a využitým časom jasne prevalcovať.

Ukážkové zavádzania

Jednou z tém O 5 minút 12 bol procedurálny návrh Jany Laššákovej, ktorým bolo vyradených desať opozičných návrhov zákonov. Hoci sa Fico čudoval, prečo nejaký procedurálny návrh je vôbec témou a spočiatku nemal záujem o ňom hovoriť, vytiahol „tromf“. Tvrdil, že rovnakým spôsobom vyradila dnešná opozícia návrhy Smeru 13. septembra 2011.

Figeľ chybne reagoval, že prípady sú rozdielne, lebo kým postup Júliusa Brocku v roku 2011 bol zákonný — na návrh troch poslaneckých klubov, Laššákovej nezákonný, lebo to navrhla sama.Rokovací poriadok hovorí, že pri schvaľovaní programu schôdze môžu návrhy na vyradenie bodov podávať aj poslanci, teda aj Laššáková. No ak chce niekto vyradiť bod z už prebiehajúcej schôdze, musí to spraviť na návrh troch poslaneckých klubov. V skutočnosti teda oba prípady boli v súlade s rokovacím poriadkom.

Figeľ mohol radšej na Ficovo zavádzanie reagovať tak, že kým minulý týždeň došlo k vyradeniu bodov programu už pri schvaľovaní programu schôdze, Brockov návrh prišiel až počas schôdze na návrh troch poslaneckých klubov. A zároveň kým 9. septembra 2014 došlo k vyradeniu len opozičných návrhov na neurčito, v roku 2011 boli preradené (nie vyradené) nielen opozičné, ale aj dvojnásobný počet koaličných návrhov na budúcu schôdzu.

Po otvorení šedivej témy NKÚ Fico už celkovo štvrtýkrát výrazne hyperbolizoval už aj tak veľkú neschopnosť opozície hlasovať za svojho kandidáta na šéfa NKÚ, keď tvrdil, že zo 67 možných hlasov vždy dostane od opozície 13 alebo 15. Jeho číslo je výrazne nižšie ako skutočnosť, a to aj v prípade, ak by sme započítali v každej voľbe desať hlasov, ktoré sľúbil Smer. V predchádzajúcich štyroch voľbách, v ktorých sa aj hlasovalo, získal kandidát vždy minimálne 29 opozičných hlasov.

Osamelý Fico

Minulú diskusnú sezónu Fico absolvoval až štyri televízne debaty len s moderátorom relácie. Okrem samodiskusií sa stretol v televízii so súpermi len šesťkrát, z čoho raz hromadne hodnotil voľby do VÚC. Jeho súperom bol takmer výhradne buď predseda Mosta-Hídu, alebo predseda KDH.

Čoraz zriedkavejší druh televíznych divákov, ktorí sledujú politické diskusie, si určite kladie rovnakú otázku ako Demagog.SK. Prečo s predsedom vlády nechce takmer nikto diskutovať? A prečo keď sa niekto konečne nad premiérovou osamelosťou v štúdiu zľutuje, tak vlastne vždy sú to len Figeľ a Bugár?


Matúš Sloboda, autor spolupracuje na Demagog.SK
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."