Demagog.sk
 

Fico

Témou dnešnej relácie O 5 minút 12 boli kauzy KDH, hodnotenie činnosti vládnej koalície a vymedzovanie si vlastného priestoru poslancov okolo Igora Matoviča. V relácii Na telo dominovala téma reformy verejnoprávnych médií. Najčastejším spôsobom obrany politikov z oboch strán politického spektra v jednotlivých kauzách súčasnej a minulej vlády bolo odvádzanie pozornosti poukázaním na kauzy protivníka, prípadne relativizovaním jednotlivých káuz s odkazom na úspechy, ktoré sú podľa politika dôležitejšie.

Robert Fico takto uviedol, že "každá vláda má nejakú tú kauzičku“, ale čo je podstatné, je to, čo prináša pre občanov. Už tradične vidí Robert Fico najväčší prínos svojej vlády vo výstavbe diaľníc, keďže odovzdali "150 km diaľníc a 90 km je rozostavaných diaľnic“ a zároveň pripravili "projekt PPP medzi Nitrou a Zvolenom.“ Naopak, súčasná vláda má v pláne stavať v tomto roku iba "päť kilometrov diaľnic a v ďalšom roku tiež iba päť kilometrov.“

Ako Demagog.SK už v minulosti uviedol, podľa informácií na ndsas.sk sme narátali približne 78 km odovzdaných diaľnic a rýchlostných ciest v období Ficovej vlády. Pri zarátaní rozšírenia diaľnice D1 v úseku Bratislava-Trnava, je toto číslo 116 km. Agentúra SITA napočítala 123 kilometrov. Toto číslo sa blíži k proklamovaným 150 km až po zarátaní stále nedokončených úsekov rýchlostnej cesty R1, v tom prípade však nesedí počet rozostavaných úsekov v rozsahu Ficom uvádzaných 90 kilometrov. V prípade plánov výstavby diaľnic súčasnou vládou Robert Fico diametrálne zmenil metódy počítania. Na rozdiel od hodnotenia vlastnej vlády už nepočíta úseky, ktoré súčasná vláda zdedila rozostavané od predchádzajúcej a tiež zúžil definíciu diaľnic, keď už nepočítal medzi ne rýchlostné cesty. Podľa týchto kritérií má skutočne vláda v tomto roku v pláne stavbu iba 5,2 km diaľnic. Avšak pri použití Ficovej prvotnej metodiky je to vyše 50 km.

Odvádzanie pozornosti ako stratégiu využil Daniel Krajcer v dueli s Marekom Maďaričom, keď druhý menovaný spochybňoval protikorupčný étos súčasnej vlády s odkazom na kauzy KDH (Uhliarik, Ďurkovský) a SaS (vykupovanie pozemkov spoločnosťou OLO). Krajcer poukázal na to, že Maďarič nemá právo posudzovať súčasnú vládu, pretože to bola predchádzajúca vláda, ku účinkovaniu ktorej sa Mečiar vyjadril, že funguje na základe princípu "Dáš dostaneš, nedáš nedostaneš.“

Problémom Krajcerovej obrany je nie len odvádzanie pozornosti od vlastných káuz, ale aj zavádzajúci kontext v ktorom Mečiarov výrok uviedol. Mečiarov výrok sa týkal spôsobu fungovania prideľovania dotácií na ministerstvách pod vedením SNS a netýka sa, ako Mečiar uviedol, jeho strany ani strany Smer-SD. Krajcer tak uvádza Mečiarov výrok v inom kontexte ako bol Mečiarom vyslovený a vyvoláva tak falošný dojem, že člen bývalej vlády označil celú minulú vládu za korupčnú.

Maďarič rovnakým spôsobom odpútaval pozornosť od kritiky na účet predchádzajúcej vlády paušálnym odkazom na to, že Dzurinda s Radičovou zobrali baníkom dôchodky v spojitosti s reformou dôchodkového poistenia z roku 2004. Dzurindova vláda v roku 2004 skutočne siahla časti invalidných dôchodcov na dôchodky, čo bolo nálezom Ústavného súdu z roku 2006 označené za protiústavné. Problém je, že ministrom práce a sociálnych vecí v tom čase nebola Radičová, čo sa momentálne Maďaričovi hodilo uviesť, ale Ľudovít Kaník.

Ondrej Lunter 
(publikované 30.1.2011, HNonline.sk)
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."