Demagog.sk

Zoznam diskusií

31
May

Kaliňák vs. Sulík o migrácii O 5 minút 12

Hostia: Robert Kaliňák, Richard Sulík

V O 5 minút 12 sa túto nedeľu stretli europoslanec Richard Sulík a minister vnútra Robert Kaliňák. Predmetom diskusie bola aktuálna situácia v Stredozemí a vplyv imigrácie na Európsku úniu. Obaja diskutujúci sa dopustili viacerých omylov a hrubých zovšeobecnení. Preukázali, že imigrantskú komunitu vnímajú ako homogénnu masu ohrozujúcu stabilitu a hodnoty Európy ako aj neznalosť viacerých faktov a štatistík spojených s migráciou. Len necelú polovicu bolo možné označiť ako pravdivú.

11
May

Tri roky vlády Roberta Fica (100 opatrení) Iné

Hostia: SMER: Tri roky vlády R. Fica

Demagog.SK sa rozhodol overiť odpočet 2. vlády R. Fica, ktorý pri príležitosti troch rokov publikoval Úrad vlády SR. Ten v tlačovej správe uvádza všetky opatrenia a úspechy vlády od apríla 2012 do apríla 2015. Hoci dominantný počet tvrdení je fakticky presných, viaceré sú neoveriteľné a približne každý piaty výrok je fakticky nepresný. Nekorektné tvrdenia majú zväčša vlastnosť preháňania, vylepšovania skutočného výsledku a "chválením sa cudzím perím". Viaceré výroky by sme v bežných reláciách vôbec neoverovali, keďže hovoria o budúcom plnení, teda o stave, ktorý ešte nedokážeme overiť. 100 opatrení bolo začlenených do oblastí a tém. Výroky uvádzame v rovnakom poradí ako boli publikované Úradom vlády SR.------------------------------1. OBLASŤ VEREJNÝCH FINANCIÍ A PODPORY EKONOMIKY A ZAMESTNANOSTI a.) OZDRAVENIE VEREJNÝCH FINANCIÍ

10
May

Voľba nového šéfa NKÚ V politike

Hostia: Peter Pellegrini, Richard Sulík, Ján Figeľ, Pavol Frešo

Nedeľnou témou V politike bolo predstavenie kandidátov na post predsedu NKÚ a nadchádzajúca voľba v parlamente. Na túto tému s moderátorom Norbertom Dolinským postupne debatovali štyria poslanci NR SR zastupujúci vládnu aj opozičné strany. Viaceré výroky sa týkali medzistraníckych dohôd, a nebolo možné ich z dostupných zdrojov overiť. Poslanci Frešo a Pellegrini sa mýlili v kvalifikáciách kandidátov predsedu NKÚ, pričom Frešo si z diskutujúcich zapísal celkovo najhoršie skóre, keď iba jeden z jeho troch výrokov bolo možné označiť za pravdivý.

04
May

Nezamestnanosť, minimálna mzda a druhý dôchodkový pilier O 5 minút 12

Hostia: Ján Richter, Jozef Mihál

V O 5 minút 12 sa túto nedeľu opäť stretli súčasný a bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter a Jozef Mihál. Predmetom diskusie boli najmä mzdy, nezamestnanosť a odvody, koniec relácie sa venoval druhému dôchodkovému pilieru. V otázkach minimálnych miezd v Európe a počte spoločností s ručeným obmedzením diskutujúci ponúkli alternatívne údaje. Zatiaľ čo v prípade eseročiek mal pravdu minister Richter, pri počte štátov bez minimálnej mzdy chybovali obaja debatujúci. Celkovo bola diskusia bohatá na omyly a nepresnosti. Pozrite si celú našu analýzu.

18
May

Predvolebný európsky špeciál na TA3 V politike

Hostia: Maroš Šefčovič, Ján Oravec, Jozef Viskupič , Jozef Kollár, Anna Záborská, Zsolt Simon, Pál Csáky, Sergej Chelemendik, Andrej Danko, Ivan Štefanec

Overili sme veľkú predvolebnú debatu, v ktorej na TA3 diskutovalo 10 kandidátov do Európskeho parlamentu. Polovica z nich takmer vôbec nepodporovala svoje argumenty faktickými tvrdeniami a v prípade Ivana Štefanca sme dokonca nezaznamenali žiadny faktický výrok. Do istej miery to mohlo byť ovplyvnené tým, že v porovnaní s ostatnými diskutujúcimi dostal od moderátorov najmenej priestoru. Informáciu o poskytnutom priestore v debate priniesol tím Vrtieť psom.

17
May

Šefčovič (SMER-SD) vs Hudacký (KDH) Téma dňa

Hostia: Maroš Šefčovič, Ján Hudacký

V Téme dňa sa stretli jednotka SMER-SD Maroš Šefčovič a trojka KDH Ján Hudacký. Obaja sa nevyhli nepresnostiam.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."