Demagog.sk

Zoznam diskusií

23
May

Bezpečnosť Európy a SR V politike

Hostia: Robert Kaliňák, Milan Krajniak

Diskusná premiéra Milana Krajniaka v televíznej debate so skúseným Kaliňákom. Výroky postupne dopĺňame.

17
May

Diskusia Denníka N — Žitňanská, Procházka a Lipšic Iné

Hostia: Lucia Žitňanská, Daniel Lipšic, Radoslav Procházka

Overili sme debatu denníka N na tému Porazí nová vláda korupciu? Diskutujúci Lucia Žitňanská, Daniel Lipšic a Radoslav Procházka sa venovali najmä bývalým korupčným kauzám ako Gorila a piešťanské CT, ale aj platnej a plánovanej legislatíve a najlepším postupom pre boj s korupciou. Výraznú väčšinu výrokov sme hodnotili ako pravdivú, každý si však pripísal aspoň jedno pochybenie. Žitňanská dezinterpretovala Matovičovo vyhlásenie na tému vlády Smeru, Procházka zas nesprávne uviedol, že odborníci na dopravu označujú PPP projekt ako najvhodnejší spôsob financovania obchvatu Bratislavy. Lipšic zavádzal dvakrát, raz pri vyjadrení Pašku o obstarávaní piešťanského CT prístroja a raz pri uvádzaní spoločností, ktoré sa tejto súťaže zúčastnili.

01
May

Lucia Žitňanská, Miroslav Číž a Martin Poliačik V politike

Hostia: Lucia Žitňanská, Miroslav Číž, Martin Poliačik

Ministerka spravodlivosti Žitňanská diskutovala v televíznej relácii TA3 V politike prevažne o stave slovenskej justície a o proti-schránkovom zákone, ktorý má byť jednou z hlavných priorít vlády. V druhej časti relácie nasledovali poslanci Poliačik (SaS) a Číž (SMER-SD), ktorých ústrednou témou bola politická kultúra v slovenskom parlamente. V diskusii padlo takmer 40 výrokov, z ktorých okolo polovice vyslovil Poliačik. 

31
May

Kaliňák vs. Sulík o migrácii O 5 minút 12

Hostia: Robert Kaliňák, Richard Sulík

V O 5 minút 12 sa túto nedeľu stretli europoslanec Richard Sulík a minister vnútra Robert Kaliňák. Predmetom diskusie bola aktuálna situácia v Stredozemí a vplyv imigrácie na Európsku úniu. Obaja diskutujúci sa dopustili viacerých omylov a hrubých zovšeobecnení. Preukázali, že imigrantskú komunitu vnímajú ako homogénnu masu ohrozujúcu stabilitu a hodnoty Európy ako aj neznalosť viacerých faktov a štatistík spojených s migráciou. Len necelú polovicu bolo možné označiť ako pravdivú.

11
May

Tri roky vlády Roberta Fica (100 opatrení) Iné

Hostia: SMER: Tri roky vlády R. Fica

Demagog.SK sa rozhodol overiť odpočet 2. vlády R. Fica, ktorý pri príležitosti troch rokov publikoval Úrad vlády SR. Ten v tlačovej správe uvádza všetky opatrenia a úspechy vlády od apríla 2012 do apríla 2015. Hoci dominantný počet tvrdení je fakticky presných, viaceré sú neoveriteľné a približne každý piaty výrok je fakticky nepresný. Nekorektné tvrdenia majú zväčša vlastnosť preháňania, vylepšovania skutočného výsledku a "chválením sa cudzím perím". Viaceré výroky by sme v bežných reláciách vôbec neoverovali, keďže hovoria o budúcom plnení, teda o stave, ktorý ešte nedokážeme overiť. 100 opatrení bolo začlenených do oblastí a tém. Výroky uvádzame v rovnakom poradí ako boli publikované Úradom vlády SR.------------------------------1. OBLASŤ VEREJNÝCH FINANCIÍ A PODPORY EKONOMIKY A ZAMESTNANOSTI a.) OZDRAVENIE VEREJNÝCH FINANCIÍ

10
May

Voľba nového šéfa NKÚ V politike

Hostia: Peter Pellegrini, Richard Sulík, Ján Figeľ, Pavol Frešo

Nedeľnou témou V politike bolo predstavenie kandidátov na post predsedu NKÚ a nadchádzajúca voľba v parlamente. Na túto tému s moderátorom Norbertom Dolinským postupne debatovali štyria poslanci NR SR zastupujúci vládnu aj opozičné strany. Viaceré výroky sa týkali medzistraníckych dohôd, a nebolo možné ich z dostupných zdrojov overiť. Poslanci Frešo a Pellegrini sa mýlili v kvalifikáciách kandidátov predsedu NKÚ, pričom Frešo si z diskutujúcich zapísal celkovo najhoršie skóre, keď iba jeden z jeho troch výrokov bolo možné označiť za pravdivý.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."