Demagog.sk

Zoznam diskusií

26
May

Drogovo závislí dostanú druhú šancu Na telo

Hostia: Igor Matovič, Martin Poliačik

V nedeľnej diskusii Na telo v TV Markíza sa prišli o poslednej novelizácii Trestného zákona, ktorú okrem vládneho SMERu-SD podporila i SaS (okrem poslanca Osuského) a poslanec Hrnčiar z Mostu-Híd, rozprávať dvaja poslanci opozície — konzervatívny líder strany OĽaNO Igor Matovič a poslanec liberálnej SaS Martin Poliačik. Pre druhého menovaného sú témy liberalizácie drog či postavenia homosexuálov profilové a v diskusii sa prezentoval predovšetkým pravdivými tvrdeniami. Nemožno mu však nevytknúť nepravdivé tvrdenie, že jeho stranícka kolegyňa Nicholsonová podala desiatky návrhov zákonov riešiacich rómsku problematiku, pričom pravdou je, že táto poslankyňa doteraz podala presne desať návrhov z ktorých iba šesť nejakým spôsobom riešilo situáciou Rómov. Poslanec Matovič v našom hodnotení obstál ešte horšie, zrejme si viac potrpí na údernosti svojich vyhlásení než na ich faktickej korektnosti. Na konto si pripísal veľké množstvo zavádzajúcich výrokov a poloprávd, napríklad vyhlasoval že všetci díleri drog teraz budú beztrestní napriek tomu, že im stále hrozí väzenie od 3 do 10 rokov, v najlepšom prípade podmienka s probačným dohľadom a zápis do registra trestov, čo stále za beztrestnosť považovať nemožno. Taktiež opakoval tvrdenie, že homosexuáli boli novelou povýšení nad všetkých ostatných ľudí, pričom novela iba pridala motív nenávisti z dôvodu sexuálnej orientácie k iným druhom nenávisti, ktoré medzi osobitnými motívmi boli zapísané už skôr.

26
May

Diskusia o nezamestnanosti a ďalších aktuálnych témach O 5 minút 12

Hostia: Július Brocka, Ján Richter

Po minulo-týždňovom oznámení aprílového poklesu evidovanej nezamestnanosti o takmer 0,3 p.b. bolo isté, že nedeľňajšie diskusné relácie určite neobídu tému vývoja nezamestnanosti na Slovensku. Do verejnoprávnej televízie prišiel minister práce Ján Richter a poslanec za KDH Július Brocka. Diskusia priniesla množstvo výrokov, z ktorých sme mnohé museli označiť na nepravdivé alebo zavádzajúce. Brocka nevie aká bola nezamestnanosť na Slovensku v roku 2006, keď sa mýlil až o 3 p.b… Poslanec KDH poriadne prestrelil v tvrdení, že ceny energií sú pre našich podnikateľov úplne najvyššie v Európe. Ceny elektriny pre podnikateľov sú vyššie v troch, ceny plynu minimálne o ôsmich krajinách Európskej únie. Brocka použil obľúbený výrok Kaníka o podiele ľudí, ktorí sú zamestnaní malými firmami. Jeho odhad 90% ľudí zamestnaných malými firmami, je od skutočnosti vzdialený o vyše jednu tretinu. V nepresnostiach Brocka pokračoval, keď tvrdil, že v posledných troch mesiacoch roka 2012 bol každý mesiac nárast nezamestnaných o 10 tisíc. Tento nárast bol každý zo spomenutých mesiacov nižší, s výnimkou mesiaca december 2012, kedy počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie bol takmer 13 500. Poslanec KDH si taktiež chybne myslí, že máme najvyššie dane z príjmu právnických osôb v okolitých krajinách. Pravdou však je, že naši západní susedia z Rakúska majú daň z príjmu právnických osôb o 2 p.b. vyššiu.Minister práce Richter v počte faktických prešľapov nezaostával. Nepozná napríklad počet mladých ľudí do 29 rokov, ktorý boli v rokoch 2011 evidovaní ako nezamestnaní. Richter sa pokúšal poukázať na rozdielnosť vývoja hodinovej mzdy a zisku k HDP v Európe a u nás. Je síce pravdou, že pomer zisku k HDP u nás rastie a pomer mzdy k HDP klesá. Nie je však pravdou, že v Európe je opačný trend. V skutočnosti možno skôr hovoriť o stagnácií týchto pomerov mzdy resp. zisku k HDP v Európe. Minister práce opakovane nepravdivo uvádza, že predstavitelia RÚZ sa mali vyjadriť, že Zákonník práce nemá vplyv na zamestnancov. Predstavitelia RÚZ sa však opakovane vyjadrili, že novela Zákonníka práce zhorší flexibilitu trhu práce a zdraží zamestnávanie. Tento nepravdivý výrok bol zopakovaný predstaviteľmi strany SMER-SD už po štvrtýkrát. Nedeľňajšia diskusná relácia ukázala, že ani niekoľkomesačná diskusia o vývoji nezamestnanosti neprinútila politikov aby si štatistiky riadne naštudovali. Chyby v základných štatistikách vyvolávajú vážne pochybnosti či namiesto nepozornosti alebo ľudského omylu, nejde skôr o účelové ohýbanie čísel.

19
May

Súčasný hospodársky stav a vnútorné záležitosti O 5 minút 12

Hostia: Robert Kaliňák, Lucia Žitňanská, Tomáš Malatinský, Juraj Miškov

Do verejnoprávnej televízie prišli diskutovať hneď štyria politici. Prvá časť relácie ponúkla súboj súčasného a bývalého ministra hospodárstva SR — Tomáša Malatinského a Juraja Miškova. Miškov nekorektne hovoril o vývoji výdavkov verejnej správy. V absolútnych číslach síce výdavky verejnej správy rastú (avšak okrem r. 2011), no v relatívnom porovnaní týchto výdavkov s HDP je zrejmé, že výdavky každoročne nerastú. V druhej časti relácie prišli diskutovať minister vnútra Robert Kaliňák a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Ústrednou témou bola novela zákona o hlásení pobytu občana. Lucia Žitňanská nekorektne uvádzala, že "omylom" schválený pozmeňovací návrh Osuského, mal riešiť vypustenie povinnosti nahlásiť pobyt po 90 dňoch. V skutočnosti poslanci SMER-SD omylom schválili Osuského pozmeňovací návrh zákona, ktorý mal zabezpečiť, aby si ľudia naďalej mohli zapísať ako trvalé bydlisko aj byt, ktorý majú prenajatý na dobu neurčitú a nemajú súhlas vlastníka bytu. Kaliňák nesprávne uvádzal, že pravidlá, ktoré platia už dnes, budú platiť aj po novele. To však nie je pravda, pretože novela zákona zavádza povinnosť nahlásiť pobyt po 90 dňoch, pričom nesplnenie povinnosti sa bude považovať za priestupok. Posledné minúty relácie boli venované nekonečnej voľbe šéfa NKÚ. Hoci sa táto téma objavuje v diskusných reláciách už niekoľko mesiacov, to nebráni ministrovi vnútra opakovane uvádzať nesprávny počet hlasov, ktoré získal kandidát Klimeš v poslednej voľbe.

14
May

Župan, premiér a prezident Téma dňa

Hostia: Pavol Frešo

V spravodajskej televízii TA3 bol v utorok večer hosťom Petra Bielika poslanec, predseda strany SDKÚ-DS a Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Témami dňa boli jeho doterajšie pôsobenie v úrade župana, ročné pôsobenie ako predsedu SDKÚ-DS ale i postup opozície pri hľadaní spoločného kandidáta na prezidenta. Pri odpovediach na otázky týkajúce sa týchto troch tém Pavol Frešo nepoužil mnoho faktických argumentov, no i v tom mále sa objavili problematické. Pri hodnotení svojho straníckeho predsedníctva vyzdvihoval súdržnosť SDKÚ-DS, avšak nárast jej preferencií pod jeho vedením nadhodnotil. Pri hodnotení svojho pôsobenia v kresle bratislavského župana vyzdvihoval zníženie zadĺženia svojho kraja. To sa nám však z dostupných zdrojov overiť nepodarilo, čo ilustruje transparentnosť krajských financií. Čo sa týka postupu opozície v hľadaní spoločného kandidáta do prezidentských volieb, zaujala najmä jeho myšlienka vziať si príklad z primáriek, aké fungujú napríklad v USA — či sa však opozícia bude ochotná a schopná dohodnúť, však ukáže až čas. 

12
May

Problémy eurozóny, inflácie Slovenska a poslaneckého klubu SaS Na telo

Hostia: Pavol Paška, Richard Sulík

V relácii Na telo sa v nedeľu stretli predseda parlamentu Pavol Paška a predseda strany SaS Richard Sulík. Počas diskusie nezaznelo veľa faktických výrokov, niesla sa skôr v duchu prezentovania názorov a postojov. Napriek tomu sa však P. Paška nevyhol viacerým zavádzaniam i nepravdám. V prvej časti relácie sa diskutujúci okrajovo venovali téme voľby generálneho prokurátora. P. Paška nepravdivo uviedol, že každý nový kandidát na prezidenta vyjadril záujem odvolať predsedníčku Ústavného súdu a snahu vysporiadať sa so sudcami, ktorí majú odlišný právny názor. Hlavnými témami diskusie boli však problémy eurozóny, inflácie na Slovensku i poslaneckého klubu SaS. R. Sulík správne upozornil na klesanie inflácie, ale na druhej strane aj na rastúcu nezamestnanosť. Obaja diskutujúci sa venovali otázke funkčnosti poslaneckého klubu SaS z pohľadu zákona i uznesenia ústavnoprávneho výboru.

07
May

Peniaze na školstvo Téma dňa

Hostia: Dušan Čaplovič, Pavel Ondek

V priebehu uplynulého týždňa sa v relácii Téma dňa na TA3 stretli minister školstva Dušan Čaplovič a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Napriek tomu, že obaja páni sa živia školstvom a v poslednej dobe medzi ich hlavné pracovné priority patria určite aj finančné podmienky školstva na Slovensku, ani jeden sa nevyhol nepresnostiam práve v týchto témach, a to nie v jednom prípade. Pavel Ondek niekoľko krát spomína počet nepedagogických zamestnancov v školstve, napriek tomu, že presné číslo neovláda. Okrem toho prezentuje vlastné požiadavky z minulosti v jemnejšom svetle, na druhej strane však plat učiteľa v Grécku prestreľuje. Dušan Čaplovič zase pri interpretácii postoja Odborového zväzu ich požiadavky preháňa a plat učiteľa na ukážku, tento krát vo Fínsku, prestreľuje aj on. Navyše, pri zvýrazňovaní svojich úspechov sa porovnáva so svojim predchodcom, pri čom volí kritérium, ktoré predchádzajúca vláda vôbec neplánovala adresovať. Na záver možno dodať, že obaja diskutujúci majú medzery v agende, ktorou sa zaoberajú. Zaujímavým je, že práve oni sú v pozícii, kedy rozhodujú o celkovom smerovaní slovenského školstva. Na druhej strane, na niektorých miestach sa zdá, že sa nejedná o medzery, ale o cielenú úpravu faktov.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."