Demagog.sk

Zoznam diskusií

18
May

Predvolebný európsky špeciál na TA3 V politike

Hostia: Maroš Šefčovič, Ján Oravec, Jozef Viskupič , Jozef Kollár, Anna Záborská, Zsolt Simon, Pál Csáky, Sergej Chelemendik, Andrej Danko, Ivan Štefanec

Overili sme veľkú predvolebnú debatu, v ktorej na TA3 diskutovalo 10 kandidátov do Európskeho parlamentu. Polovica z nich takmer vôbec nepodporovala svoje argumenty faktickými tvrdeniami a v prípade Ivana Štefanca sme dokonca nezaznamenali žiadny faktický výrok. Do istej miery to mohlo byť ovplyvnené tým, že v porovnaní s ostatnými diskutujúcimi dostal od moderátorov najmenej priestoru. Informáciu o poskytnutom priestore v debate priniesol tím Vrtieť psom.

17
May

Šefčovič (SMER-SD) vs Hudacký (KDH) Téma dňa

Hostia: Maroš Šefčovič, Ján Hudacký

V Téme dňa sa stretli jednotka SMER-SD Maroš Šefčovič a trojka KDH Ján Hudacký. Obaja sa nevyhli nepresnostiam.

13
May

Café Európa: Prečo ísť voliť do EP? Iné

Hostia: Vladimír Maňka, Ivan Štefanec, Jozef Viskupič , Ján Oravec

Na diskusii Café Európa sa 13. mája stretli štyria horúci kandidáti na posty europoslancov. Štefanec (SDKÚ-DS) obstál v našom hodnotení bez prešľapu, avšak v porovnaní s ostatnými diskutujúcimi sme u neho zaznamenali omnoho menej faktických tvrdení, a tie sa navyše len okrajovo dotýkali problematiky EÚ. Oravec (SaS) si pri dvojnásobnom počte výrokov pripísal jeden nepravdivý výrok. Jozef Viskupič (OĽaNO) mal ešte viac faktických výrokov, avšak nazbieral aj viac omylov. Dlhoročný europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD), chyboval až vo šiestich výrokoch.

13
May

Flašíková-Beňová (SMER-SD) vs Kukan (SDKÚ-DS) Téma dňa

Hostia: Eduard Kukan, Monika Flašíková-Beňová

TA3 priniesla duel volebnej trojky SMER-SD Moniky Flašíkovej-Beňovej a volebnej dvojky SDKÚ-DS — Eduarda Kukana. Spoločné mali obaja kandidáti to, že obhajujú post europoslanca — Flašíková-Beňova už po tretíkrát, Kukan po druhýkrát. Diskusia nebola konfrontačná. Dvakrát chybil Kukan keď sa mýlil v pošte poslancov EP potrebných na vytvorenie frakcie a v počte politických strán kandidujúcich do EP v Grécku.   

11
May

Fico vs Figeľ O 5 minút 12

Hostia: Robert Fico, Ján Figeľ

V nedeľu diskutovali o ekonomických prognózach, nezamestnanosti a vývoji dlhu Slovenska predseda vlády Fico a Figeľ. Od nástupu 2. Ficovej vlády sa stretli už 12. krát. Fico pri uvádzaní štatistiky o deficite vyjadril nádej, že snáď ho opäť nebudeme chytať za slovo. Nechytali sme, no napriek tomu sme jeho výrok "17 alebo 18 krajín EÚ má deficit vyšší ako 3 % HDP", museli hodnotiť ako nepravdivý. V skutočnosti bolo v roku 2013 len 10 krajín EÚ s deficitom nad 3 %. Fico pokračoval vo faktických prešľapoch keď tvrdil, že klesanie dlhu prognózuje Slovensku najbližšie obdobie EK či OECD. Prognózy z mája 2014 naopak hovoria o rast dlhu. Taktiež nesprávne uvádzal, že na program Výskum, veda a inovácie ide z eurofondov na roky 2014-2020 najväčší balík peňazí. V skutočnosti najväčší balík ide na program Infraštruktúry. Figeľovi sa darilo vyhýbať faktickým nepresnostiam a pochybil len raz, keď uvádzal, že na sumu 1,4 mld. eur ide každé šieste euro z daňových príjmov. Podľa nášho prepočtu je to každé ôsme euro. 

04
May

Slovensko 10 rokov v Európskej únii O 5 minút 12

Hostia: Pavol Frešo, Miroslav Lajčák

V nedeľu bolo na RTVS témou hodnotenie 10 rokov od vstupu Slovenska do EÚ. Hodnotiť prišli minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák a predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Obaja politici sa nevyhli chybám. Frešo uvádzal nesprávnu výšku HDP na obyvateľa v Dolnom Rakúsku. Minister chyboval pri uvádzaní HDP na obyvateľa pristupujúcich krajín, keď nesprávne uviedol, že Slovensko zaznamenalo najväčší progres z v roku 2004 pristupujúcich krajín. V skutočnosti Litva zaznamenala o jeden percentuálny bod vyšší progres ako my. Lajčák tak prišiel o svoj čistý štít v štatistikách Demagog.SK a pripísal si prvú nepravdu.Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."