Demagog.sk

Krajniak, Paška, Galko a Tomáš v relácii V politike

V politike, 30. septembra 2018.
Moderátor: Norbert Dolinský

Štatistiky diskusie

1   0  
1   2  
0   1  
0   1  
1   0  
0   0  
0   0  
0   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Vieme dobre, že pán Galko je vysoko podozrivý z toho, že nechal odpočúvať svojich ľudí na ministerstve obrany, radových občanov, novinárov a je podozrivý z toho, že chcel nechať odpočúvať aj mňa, ako hovorcu opozičnej strany.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Výrok Erika Tomáša je reakciou na kauzu odpočúvania civilistov z roku 2011, po ktorej bol odvolaný z funkcie vtedajší minister obrany Ľubomír Galko a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Pavol Brychta. Jedným z odpočúvaných mal byť aj hovorca strany Smer-SD Erik Tomáš. Napriek tomu, že minister obrany Ľubomír Galko bol odvolaný z funkcie, nebol v prípade obžalovaný ani obvinený. Jeho odvolania bolo odôvodnené tým, že ako minister obrany bol zodpovedný za príslušné orgány a ich jednotlivé činnosti. Keďže kauza je stále v procese a nie je možné získať oficiálne informácie, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Podľa dostupných informácií z médií sa ku kauze odpočúvania vyjadril bývalý stranícky kolega Ľubomíra Galka, Juraj Miškov, podľa ktorého slov mal Ľubomír Galko priniesť zoznam odpočúvaných ľudí do centrály strany SaS. Bývalý minister obrany však tvrdenie Juraja Miškova poprel s tým, že žiadny zoznam nikomu neukazoval.

V kauze bolo obžalovaných päť bývalých pracovníkov VOS zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a poškodzovania cudzích práv. Dôvodom ich obžaloby boli podozrenia z toho, že dali sudcom schvaľovať odposluchy ľudí žiadosťami s predstieranými a vykonštruovanými dôvodmi. VOS malo mať založený spis aj na Erika Tomáša, ku ktorému bola údajne pripojená žiadosť o odpočúvanie. 

V roku 2015 bolo voči bývalému šéfovi VOS zastavené trestné stíhanie s odôvodnením, že pri odpočúvaní nedošlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa.

Je pravdou, že bývalý minister obrany Ľubomír Galko zohral dôležitú úlohu v kauze odpočúvania, keďže ako minister bol zodpovedný za činnosť VOS, avšak podľa dostupných informácií nie je možné výrok Erika Tomáša overiť, keďže oficiálne dokumenty k prípadu nie sú verejne dostupné. 

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."