Demagog.sk

Krajniak, Paška, Galko a Tomáš v relácii V politike

V politike, 30. septembra 2018.
Moderátor: Norbert Dolinský

Štatistiky diskusie

1   0  
1   2  
0   1  
0   1  
1   0  
0   0  
0   0  
0   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Počas tejto vlády stúpol počet exekúcií aktívnych nových exekúcií o viac ako milión.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Presné číslo z výroku Milana Krajniaka nie je možné z dostupných zdrojov zistiť, keďže Slovenská komora exekútorov vydáva správy o činnosti v ročných intervaloch a správa pre rok 2018 zatiaľ nebola vydaná. Rovnako nie je možné určiť, koľko exekúcii bolo začatých v roku 2016 od vymenovania vlády 23. marca. Hoci sa dá predpokladať, že počet nových exekúcii pri súčasnom vývoji mohol prekročiť milión, pre nedostatok presných údajov hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Podľa Správy o činnosti Slovenskej komory exekútorov (SKE) bolo za rok 2017 zaznamenaných 409 786 nových exekúcií (.pdf, s. 2), čo je o 44 084 menej ako v roku 2016, kedy SKE začala 453 870 nových exekúcií (.pdf, s. 2).

Aktuálne čísla v roku 2018 nie sú zverejnené, preto sa len odhadom môžeme dopracovať k približnému číslu. Ak by bolo nových exekúcií každý mesiac toľko, ako za rok 2017, čo v priemere vychádza 34 000 nových exekúcií mesačne, za prvých deväť mesiacov tohto roka by išlo celkovo o 300 000 nových exekúcií. Vzhľadom na klesajúci trend nových exekúcií je pravdepodobné, že je toto číslo nadhodnotené.

Takisto mal Krajniak na mysli funkčné obdobie vlády od 23. marca 2016 až do súčastnosti, čo predstavuje tri mesiace, ktoré musia byť odpočítané z celkového počtu exekúcií. Ak v roku 2016 išlo o 453 870 nových exekúcií, čo priemerne mesačne činí 37 822 exekúcií, je predpokladaným číslom nových exekúcií tejto vlády za rok 2016 číslo 340 398.

Po spočítaní týchto hodnôt sa dopracujeme k možnému číslu 1 050 184 nových exekúcií, čo korešponduje s výrokom Milana Krajniaka. Nejde však o presné číslo, ale iba o odhad.

„V roku 2006, keď nastúpila vláda Smeru prvýkrát, tak zadĺženosť domácností bola 8,8 miliardy eur. Dneska je 34,1, viac, na štvornásobok išla zadĺženosť slovenských domácností počas vlád Smeru…“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."