Demagog.sk

Krajniak, Paška, Galko a Tomáš v relácii V politike

V politike, 30. septembra 2018.
Moderátor: Norbert Dolinský

Štatistiky diskusie

1   0  
1   2  
0   1  
0   1  
1   0  
0   0  
0   0  
0   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Veď si pamätáme, ako to bolo na začiatku. Ako sa vtedy terajší predstavitelia vládnej strany Smer, na čele s predsedom Ficom, bránili napríklad medzinárodnému vyšetrovaniu.“

Zavádzanie

zobraziť odôvodnenie
Z vyjadrení Roberta Fica a Roberta Kaliňáka vyplýva, že medzinárodnému vyšetrovaniu sa nebránili. Iba podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) pre denník Nový čas povedal, že prípadu nepomôže, ak by sa kvôli zriadeniu medzinárodného tímu musela meniť legislatíva, ktorá nepovoľuje, aby slovenské trestné činy vyšetrovali zahraniční vyšetrovatelia. Keďže k vzniku medzinárodného tímu sa negatívne vyjadril iba Glváč, hodnotíme výrok ako zavádzajúci.

Robert Fico a Robert Kaliňák sa k prípadnej medzinárodnej spolupráci pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej prvýkrát vyjadrili na tlačovej besede dňa 27. februára 2018, čiže deň po zverejnení správy o vražde. Vláda vtedy ponúkla "miliónovú odmenu" za relevantné informácie, ktoré by mohli viesť ku odhaleniu, usvedčeniu a odsúdeniu vrahov.

Robert Kaliňák sa vyjadril, že, „sme nadviazali spoluprácu s našimi susedmi v Českej republike, v Taliansku, ale aj s našou európskou organizáciou Europol, osobitne pre prípady, pri ktorých sme ešte neboli konfrontovaní s takýmto spôsobom vykonania trestného činu…"

Podobne sa Kaliňák vyjadril aj na svojom FB profile 1. marca 2018 v statuse, kde uviedol: "Od pondelka som v kontakte s najdôležitejšími vyšetrovacím inštitúciami na svete, ktoré sme požiadali o pomoc. V pondelok sa do vyšetrovania zapojila česká a talianska polícia, v utorok nám potvrdili pomoc predstavitelia Europolu a rovnakú odpoveď sme dostali od americkej FBI a britského Scotland Yardu."

Robert Fico 4. marca 2018 počas špeciálneho vystúpenia v RTVS na margo medzinárodného vyšetrovacieho tímu povedal: "Z tohto dôvodu slovenská polícia spolupracuje s expertmi americkej FBI, britského Scotland Yardu, českými a talianskymi partnermi, ale aj s ​Europolom. Tu chceme jednoznačne deklarovať, že sme pripravení prijať každú relevantnú ponuku na spoluprácu."

Podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD) pre denník Nový čas 3. marca 2018 povedal: "Som za kontrolu, to je fantastické, že nám budú pomáhať iné krajiny, ale meniť legislatívu, keď už sa čin stal, tak to prípadu nepomôže. Medzinárodnú spoluprácu a dohľad vítame, ale nemôže meniť legislatívu ku skutku, ktorý sa už stal."

Slovenská legislatíva zakazuje, aby trestné činy vyšetrovali zahraniční vyšetrovatelia. Výnimka platí iba v prípade zriadenia medzinárodného vyšetrovacieho tímu, pričom kompetencie zahraničných vyšetrovateľov musia byť presne stanovené vopred.

Návrh dohody o vytvorení medzinárodného vyšetrovacie tímu zaslal 16. marca 2018 generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár justičným orgánom Talianskej republiky prostredníctvom Eurojustu (orgán EÚ pre justičnú spoluprácu, pozn.). Čižnár toto rozhodnutie predtým prerokoval s ministerkou spravodlivosti SR  a podpredsedníčkou vlády SR Luciou Žitňanskou.

Dohodu o vytvorení medzinárodného vyšetrovacieho tímu, ktorého úlohou je objasnenie a vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, podpísal Čižnár na pôde Eurojustu v Haagu 18. apríla 2018, čiže necelé dva mesiace po vražde.

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."