Demagog.sk

Remišová a Pellegrini v O5M12

O 5 minút 12, 11. marca 2018. (videozáznam relácie)
Moderátor: Martin Strižinec

V nedeľu 11. marca boli hosťami relácie O 5 minút 12 poslankyňa NR SR Veronika Remišová (OľaNo) a nový premiér a podpredseda strany SMER-SD Peter Pellegrini. Hlavnou témou bola aktuálna politická a spoločenská situácia po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Štatistiky diskusie

 
16   0  
0   1  
8   1  
2   2  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„Momentálne Kotlebova strana im (Vláde SR, pozn.) vyjadrila podporu, povedali, že podporia, majú podmienku, aby odišla pani Žitňanská, (…).“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Milan Uhrík, podpredseda ĽS NS sa nepriamo vyjadril, že sú ochotní dať Ficovej vláde druhú šancu v podobe schválenia nimi predkladaného zákona na kontrolu zahraničných mimovládnych organizácií. Marian Kotleba spomínal aj otázku odvolania Žitňanskej a Lajčáka, avšak nie priamo v spojitosti s podporou vlády. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Na tlačovej konferencií ĽS Naše Slovensko dňa 7. marca 2018 sa podpredseda ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík vyjadril, že: "ĽS Naše Slovensko naďalej odmieta vytĺkanie politického kapitálu z vraždy týchto dvoch mladých ľudí. Nikdy nepodporíme umelé vyvolávanie spoločenského napätia a občianskej nespokojnosti, ktorých výsledkom môžu byť nepokoje pripomínajúce Majdan na Ukrajine."
Na adresu ministerky Žitňanskej a ministra Lajčáka sa Milan Uhrík vyjadril, že: "sú najväčšími nasledovníkmi Sorošových plánov." Na konferencií ďalej vystúpil aj predseda ĽS Naše Slovensko, Marián Kotleba, ktorý tvrdil, že je na mieste sa opýtať či Robert Fico odvolá nie len ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ale aj ministersku Žitňanskú a ministra Lajčáka. Marián Kotleba vidí dôvod na odvolanie ministerky Žitňanskej v jej návrhu protiextrémistického zákon, ktorý podľa jeho slov: "nebývalým spôsom znižuje slobodu slova, celkovo slobodu vyjadrovania na Slovensku." 

V súvislosti s podporou vlády SR sa Milan Uhrík vyjadril, že: "Keďže politikov treba hodnotiť podľa skutkov a nie podľa rečí a sľubov, tak dávame Robertovi Ficovi príležitosť ukázať, ako to so svojím odbojom proti Sorošovi myslí. Preto opätovne predkladáme do NR SR náš návrh zákona na kontrolu zahraničných mimovládnych organizácií a zahraničných agentov." Aj napriek tomu, že Milan Uhrík priamo nevyslovil podporu vlády SR, z jeho prísľubu druhej šance pre Roberta Fica je zrejmé, že ĽS Naše Slovensko nepodporí odvolanie vlády. 

Dôležitý výrok

„…pán Soros je veľmi proeurópsky.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Výrok Veroniky Remišovej o proeurópskom ideologickom zameraní finančníka Georga Sorosa bol vyslovený v kontexte spochybnenia premiéra Roberta Fica. Podľa Veroniky Remišovej je totiž práve strana Smer-SD najbližšie k myšlienkam, ktoré presadzuje George Soros. Líderka hnutia OĽANO tým myslela zrejme predstavy Roberta Fica o smerovaní Slovenska do tzv. "jadra Európskej únie". George Soros je svetoznámy americký finančník, maďarského pôvodu, ktorý založil Nadáciu otvorenej spoločnosti a podporuje dodržiavanie ľudských práv a demokracie na celom svete. Na týchto hodnotách je stavaná nielen Európska únia, takže z tohto hľadiska môžeme považovať Sorosa za zástancu EÚ. Výrok Veroniky Remišovej hodnotíme ako pravdivý. 

George Soros ale napriek tomu niekoľkokrát Európsku úniu kritizoval alebo vyžadoval rázne reformy. V júni 2017 napríklad vyslovil, že: "Európska únia je v existenčnej kríze a musí byť prebudovaná kvôli zvyšujúcim sa hrozbám." Podľa Georga Sorosa čelí Európa anti-európskym hrozbám akým je aj xenofóbia. Za hrozbu pre Európu označil Soros aj politické vedenie Ruska, Turecka, Egypta či Spojených štátov amerických. Soros napriek negatívám a hrozbám označil Európsku úniu vo svojej eseji (aj knihe) v roku 2014 za "model otvorenej spoločnosti". Známy je okrem iného aj tým, že po Brexite je zástancom zachovanie Európskej únie v celistvosti. Prostredníctvom svojej Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation) finančne podporuje britskú mimovládnu organizáciu Best for Britain, ktorá je proti vystúpeniu Veľkej Británie z Európskej únie.

Dôležitý výrok

„…o danom pánovi (o Sorosovi, pozn.) sa minulý rok veľmi otvorene a verejne, rovnaké otázky (ako pán premiér, pozn.) položil izraelský premiér.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Izraelský premiér Benjamin Netanyahu vydal spoločne s izraelským ministerstvom zahraničných vecí v júli 2017 vyhlásenie o americkom bilionárovi a filantropovi Georgeovi Sorosovi, v ktorom ho obvinili z dlhodobého destabilizovania izraelskej vlády za pomoci rôznych neziskových organizácii. Vo februári 2018 izraelský premiér povedal, že Soros financuje protesty proti izraelskému plánu deportovať tisíce afrických žiadateľov o azyl. V podobnom duchu sa nesú aj vyhlásenia Roberta Fica, ktorý Sorosa spája s protestmi po vražde Jána Kuciaka. Keďže rovnako Netanyahu ako aj Fico obviňujú Sorosa z pokusov zvrhnúť vládu, hodnotíme výrok ako pravdivý. Je nutné však dodať, že názorová zhoda týchto dvoch lídrov ešte neznamená, že tieto tvrdenia sú pravdivé. 

Prvýkrát sa Netanyahu vyjadril o Sorosovi negatívne v júli 2017, krátko pred svojou oficiálnou návštevou Maďarska. V tom čase maďarský premiér Viktor Orbán zriadil plagátovu kampaň, ktorá útočila na Sorosa s heslom: "Nedovoľme, aby sa nakoniec smial Soros!". Izraelský veľvyslanec v Maďarsku Yossi Amrani kampaň kritizoval a označil ju za antisemitskú. Krátko na to izraelské ministerstvo na príkaz premiéra vyhlásenie doplnilo o vysvetlenie, že Soros je odôvodnene cieľ kritiky, pretože dlhodobo destabilizuje vládu zvolenú v demokratických voľbách. Rovnako Sorosa obvinili z financovania mimovládnych organizácii, ktoré očierňujú židovský štát.

Vo februári 2018 izraelský premiér opätovne vzniesol obvinenia voči Sorosovi. Tentokrát ho obvinil z financovania protestov proti nariadeniu izraelskej vlády o o deportáciách afrických migrantov.

Robert Fico na svojej tlačovke z 5. marca naznačil, že za prejavom prezidenta Kisku stojí George Soros. Demonštrácie organizované po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej spojil s pokusom o destabilizáciu vlády: "To, čo sa udialo po vražde novinára, naznačuje, že v tomto štáte je pokus o totálnu destabilizáciu.“ Soros akékoľvek obvinenia odmietol.

Dôležitý výrok

„My sme (opozícia, pozn.) nikdy vyšetrovateľov nespochybňovali, pozor, my sme spochybňovali politických nominantov, a politickými nominantami sú, v tomto prípade, pán Kaliňák a pán policajný prezident.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Na viacerých tlačových konferenciách hovorili predstavitelia opozičných strán o zlyhaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Policajného prezidenta Tibora Gašpara viackrát označili za najväčšiu prekážku vo vyšetrení tejto úkladnej vraždy. Minister vnútra SR a aj prezident Policajného zboru je politickým nominantom. Podľa Ústavy SR ministrov vymenuje a odvolá prezident ale na návrh predsedu vlády. Policajného prezidenta podľa zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore vymenúva a odvoláva minister vnútra. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Opozičná strana SaS vyslovila dôvodnú obavu, že organizovaný zločin, ktorý prerástol i do policajných štruktúr, pripravuje verejnosť na falošný motív vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Na tlačovej konferencii 1. marca 2018 to vyhlásili podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Lucia Ďuriš Nicholsonová. Tí vyzvali na prizvanie nezávislého experta do vyšetrovacieho tímu, ktorého by určila opozícia, keďže od začiatku vyšetrovania spochybňuje kroky ministra vnútra a policajného prezidenta, nie samotných vyšetrovateľov a polície. "Gašpar sa môže hanbiť. Hovorí, že útočíme na policajtov a on ich chráni. Policajtov necháme pracovať, ale nie vás. Kvôli vám a vašej pravej ruke Krajmerovi ľudia nedôverujú polícii." hovorí Igor Matovič. Prezidenta policajného zboru opozícia obviňuje aj z úniku informácií z prostredia vyšetrovania. Poslankyňa Ďuriš Nicholsonová upozornila, že policajný prezident Tibor Gašpar zorganizovaním tlačovej konferencie 28. februára 2018 konal v rozpore s nariadením generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý žiadal zastaviť informovanie verejnosti a politikov o vyšetrovaní.

Opozícia kritizovala aj nečinnosť Tibora Gašpara z októbra 2017, kedy Ján Kuciak podal trestné oznámenie na podnikateľa Mariána Kočnera. Igor Matovič sa vyjadril, že Kaliňák a Gašpar sú podľa neho zodpovední, že polícia nepomohla zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi. „Na jednej strane sú Kaliňák a Gašpar zodpovední za to, ako bezpečne sa ľudia na Slovensku cítia. Namiesto toho, aby si robili svoju prácu, aby sledovali podvody a odhaľovali zločincov aj vo svojich radoch, vždy sa snažia zosmiešňovať tých, ktorí prišli s odhaleniami.“ povedal Matovič na tlačovej konferencii s tým, že Kaliňák si zo zastrašovania Kuciaka podnikateľom Mariánom Kočnerom robil dokonca posmech a bral to na ľahkú váhu.

Dôležitý výrok

„…na školstve sú stopnuté (eurofondy, pozn.) (…).“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Začiatkom septembra 2017 Európska komisia pozastavila celkovo štyri výzvy na eurofondy pod správou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a zakázala podpisovať nové zmluvy ešte v septembri 2017. To sa stalo potom, ako vyšli na povrch informácie, že eurofondy určené na výskum získali firmy, ktoré nemali zamestnancov, alebo nikdy nevykonávali vedeckú činnosť. Objavili sa aj ďalšie informácie, že niektoré z týchto firiem sú blízke politikom zo SMER-u-SD, SNS a MOST-u-HÍD. Aj na základe týchto udalostí odstúpil Peter Plavčan z pozície ministra, ktorý bol následne nahradený Martinou Lubyovou, nominantkou SNS. Bol spustený aj vnútorný audit ministerstva, hlavne v oblasti rozdeľovania eurofondov. Podľa posledných dostupných vyjadrení audit vo februári 2018 ešte prebiehal ako aj rokovania ministerstva s firmami o zrušení zmlúv, ktoré boli uzatvorené v rámci medializovanej výzvy. Dotácie z eurofondov (ale aj zo štátnych zdrojov) ministerstvo zastavilo po dobu kontroly výziev. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

„…legitímne sa môžu poslanci Národnej rady rozhodnúť, že skrátia svoje volebné obdobie a vyhlásia na konkrétny termín predčasné voľby.“

„…bolo to (Pochod Postavme sa za slušné Slovensko, pozn.) najväčšie zhromaždenie od Nežnej revolúcie (…).“

„… o tom, čo písal (Ján Kuciak, pozn.), jednoducho bol Smer-SD. (…) hovoril o tom, že bývalá krajská tajomníčka Smeru-SD v Nitre hovorí, že policajný prezident kryje politikov Smeru-SD. Manželka TOP policajta je vo firme s mužom z mafiánskych zoznamov, šéf polície založil firmu, prenajíma si kanceláriu u syna oligarchu. Firmy okolo oligarchu Bödöra súťažili sami zo sebou, obľúbený hotel Smeru-SD dostal milióny, v pozadí syn vplyvného oligarchu.“

„…kauza Bžán, keď pán advokát mal dostať 77 miliónov eur z našich spoločných peňazí (…).“

„…tento prokurátor (Vasiľ Špirko, pozn.) povedal, že v momente, keď začal vyšetrovať veľmi závažné podozrenia z korupcie, ktoré viedli k pánu Kaliňákovi a k pánu Počiatkovi, že oni si o miliónoch eur jednoducho, polícia naňho vykonštruovala obvinenie a pán Špirko povedal, že má informácie o tom, že to išlo na pokyn policajného prezidenta.“

„…prvé tlačovky opozície boli asi dve, tri hodiny potom, ako sa oznámila táto tragická udalosť, a odvtedy opozícia dennodenne, tromi, štyrmi tlačovkami (…).“

„…pani Remišová sústavne spochybňuje vyšetrovanie polície?“

„…keď hlavný deň, keď ohlasuje opozícia, (…), tak tam stojí síce pani Remišová s pánom Matovičom. Ešte našli niekde pána podpredsedu Galka (…) pretože predseda najsilnejšej opozičnej strany, je v ten deň na autosalóne v Ženeve.“

„…Slovenskú prokuratúru, ktorá očistila jeho (Vasiľa Špirka, pozn.) meno.“

„…pán Galko, ktorý odpočúva ľudí a ktorý sa im hrabe v súkromí (…).“

„…ja som mal tu česť osobne rokovať s celou delegáciou (Európskej komisii, pozn.) a mal som možnosť aj s pánom ministrom Kažimírom, na spoločnom rokovaní, informovať ich o opatreniach, ktoré prijímame v oblasti boja proti daňovým únikom a tam Slovenská republika naozaj, za posledné roky, dosiahla výrazný pokrok, čo uznáva aj komisia.“

„…medzitým Slovenská republika prijala obrovské množstvo kontrolných mechanizmov (v oblasti eurofondov, pozn.).“

„My (Vláda SR, pozn.) by sme si nikdy ale nedovolili komentovať vnútropolitické dianie v inej krajine (…).“

„…pri obrovskom eurofondovom škandále, najväčšom eurofondovom škandále v histórii Slovenska, ktorý sme mali počas leta. Vtedy nám komisia napísala varovný list, čo je veľmi vážne, a tie eurofondy doteraz sú stopnuté.“

„…komisár pre rozpočet, Günther Oettinger, povedal, že má podozrenie, že eurofondy, tentokrát v pôdohospodárstve (…) boli zneužité na kriminálne ciele.“

„…momentálne začínajú v Európskej únii rokovania o rozpočte, (…).“

„…výber daní, máme obrovskú medzeru vo výbere daní.“

„Keby sme mali výber daní tak, ako je v Čechách, tak do nášho rozpočtu pribudne jedna miliarda eur, jedna miliarda eur.“

„Európska komisia nám permanentne vyčíta zmanipulované verejné obstarávania, vyčíta nám fluktuáciu, vyčíta nám, vyčíta nám eurofondy, vyčíta nám nízku dôveryhodnosť súdov (…).“

„…podľa eurobarometra máme, čo sa týka polície, naši občania majú najmenšiu dôveru v políciu v Európskej únii.“

„Je (aktuálna efektívna daňová sadzba pri výbere DPH, pozn.) momentálne myslím 15,8% a za posledné roky, od roku 2012, kedy bola úplne na dne, sa každým rokom efektívne zvyšuje a za posledný štvrťrok sa zvýšila o 0,6%, to znamená, je každým rokom efektívnejší a lepší výber DPH“

„Viete, čo tam (v správe Európskej komisii, pozn.) je napísané? Že Slovensko prijalo v roku 2017 významné opatrenia, ktoré majú zvýšiť transparentnosť a efektivitu čerpania.“

„Časť z tých opatrení (súvislosti s eurofondami, pozn.) sme navrhovali už v júli, naše hnutie (OľaNo, pozn.) (…).“

„…Vašou zásluhou sa už nebudú zverejňovať pri konkrétnych projektoch mená hodnotiteľov (…) (Pellegrini povedal, pozn.) že Vám to zakázali Európska komisia. Európska komisia nič takéhoto nezakázala, (…).“

„…na školstve budú už čoskoro odblokované (…) minulý týždeň bol monitorovací výbor, na ktorom sú zástupcovia z Bruselu, presne pre operačný program Výskum a inovácie, kde bol schválený dokument, ktorý hovorí o nových kritériách, o novom spôsobe hodnotenia (…) ktorý bol jednomyseľne, na tomto riadiacom výbore schválený, komisia mu dala zelenú, a tým povedala áno, došlo k opatreniam, ktoré potvrdzujú, že môžme to ďalej spustiť a v krátkej dobe dôjde k uvoľneniu tohoto operačného programu.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."