Demagog.sk

25 rokov samostatnosti Slovenska — Andrej Danko a Richard Sulík

V politike, 14. januára 2018. (videozáznam relácie)
Moderátor: Norbert Dolinský

V nedeľu 14. januára boli hosťami relácie V politike (TA3) predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) a europoslanec Richard Sulík (SaS). Hlavnou témou bola 25 rokov samostatnej Slovenskej republiky. Ak chcete vedieť ako presne používali fakty, prečítajte si našu analýzu. 

Štatistiky diskusie

 
12   0  
0   0  
4   3  
2   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…aj vláda Ivety Radičovej mala obrovské korupčné kauzy a problémy, či to boli sitká, či to boli ďalšie záležitosti a myslím si a takisto aj povedzme ministerstvá, ktoré patrili do vašej gescii, dodnes nie je vyšetrené odpočúvanie podriadených na ministerstve obrany.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Oba prípady káuz, sitká a odpočúvanie podriadených na Ministerstve obrany SR, spomenuté Andrejom Dankom sa viažu k vláde Ivety Radičovej. Podľa dostupných informácií v oboch prípadoch k 16. januáru 2018 ešte nebol vyslovený rozsudok voči všetkým obžalovaným a teda tieto prípady ostávajú predmetom vyšetrovania. Tento výrok teda hodnotíme ako pravdivý.

V prípade kauzy sitká sa vyšetruje podhodnotný predaj takzvaných platinových sitiek Správou štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR). Na podozrivý predaj upozornila v roku 2011 televízia Markíza. V júli 2011 ponúkala SŠHR v rámci elektronickej aukcie platinové sitká približne za štvrtinu z trhovej ceny. Obžalovaní sú nominanti SDKÚ v SŠHR bývalý vedúci úradník rezerv Ján K. a vedúci služobného úradu rezerv Juraj L. Okrem nich aj znalec Ondrej B. Svoju vinu popierajú. Súdne pojednávanie voči obžalovaným v kauze sitká sa odročilo na 19. januára 2018 z dôvodu prešetrenia zdravotného stavu jedného z obžalovaných, ktorý je hospitalizovaný v Trenčíne. 

Kauza odpočúvania civilistov a podriadených na ministerstve obrany vypukla zverejnením záznamov z odpočúvaní novinárov v novembri 2011. Škandál vypukol za vlády Ivety Radičovej. Kvôli kauze bol odvolaný vtedajší minister obrany Ľubomír Galko zo SaS a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Pavol Brychta. V máji 2015 vyšetrovateľ navrhol obžalovať piatich vojenských spravodajcov v kauze odpočúvania novinárov denníka Pravda a ďalších osôb Vojenským obranným spravodajstvom. Trestné stíhanie riaditeľa VOS, Pavla Brychtu, v prípade odpočúvania novinárov bolo prokurátorom Čentéšom zastavené. Stíhanie voči ďalším obvineným bolo 25. októbra 2016 odročené na neurčito. 

Dôležitý výrok

„Ale my sme vylúčili len (koalíciu, pozn.) Smer a Mariana Kotlebu. To znamená, my sme SNS nevylúčili.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Richard Sulík vo viacerých povolebných rozhovoroch a sľuboch voličom naozaj viackrát potvrdil, že odmieta vstúpiť do vládnej koalície so Smerom a s Ľudovou stranou Naše Slovensko. Dankovu SNS však nikdy z možnej spolupráce nevylúčil, dokonca uviedol, že strana prešla viacerými zmenami a už ju nevedie problémový človek ako to bolo predtým. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Je známe, že predseda strany SaS pred voľbami aj po nich často viedol odmietavý postoj k SMERu-SD. Aj po voľbách liberáli odmietli ísť do možnej vlády so Smerom-SD. "Za SaS môžem povedať, že odmietame povolebnú spoluprácu so Smerom-SD a so stranou Mariana Kotlebu. Dôvody sme už ixkrát uviedli veľmi jasne." skonštatoval pre média Sulík.

Voči otázkam ohľadom spolupráce s Mariánom Kotlebom sa Richard Sulík taktiež viackrát po voľbách vyjadril, navyše sa pravidelne vyjadruje proti tejto strane. "Spoluprácu s Mariánom Kotlebom a jeho stranou ĽSNS sme vylúčili už vo volebný večer 2016. Na takéto zmeny sme nepotrebovali ani nejaké rozsiahle porady. Bol som si na sto percent istý, že všetci do jedného budú so mnou súhlasiť." uviedol v rozhovore Richard Sulík.

So stranou SNS naozaj nikdy žiadnu spoluprácu nevylúčil, naopak podľa jeho slov isté prieniky s touto stranou predsa len vidí. "Pán Danko je tiež za nižšie dane, zlepšenie podnikateľského prostredia, tu sa dokážeme dohodnúť. On nie je ten, kto chce rozdávať sociálne balíčky. Má záujem o korektné vzťahy a záujem komunikovať." povedal Sulík ešte v marci 2016. Ešte ani v roku 2017 Sulík nevylúčil bližšiu spoluprácu s SNS.

Dôležitý výrok

„Máme 160 politických strán, niečo cez 30 ich je v Brazílii.“

Zavádzanie

zobraziť odôvodnenie

Oficiálny register politických strán a politických hnutí je dostupný na stránke Ministerstva vnútra SR. K 15. januáru 2018 je v zozname zapísaných 152 politických strán a hnutí, avšak až 92 z nich je v likvidácií, V skutočnosti tak máme na Slovensku 60 existujúcich strán. Mediálne informácie ukazujú, že v Brazílii existuje skutočne okolo 35 oficiálne registrovaných strán (údaj z 2016), v Kongrese sú predstavitelia až 28 politických strán. Údaj, ktorý uviedol Danko o politických stranách na Slovensku, na prvý pohľad sedí, avšak väčšina zapísaných strán je v likvidácii. Výrok preto hodnotíme ako zavádzanie. 

Rôzne zdroje uvádzajú, že v Brazílii skutočne existuje vyše 30 oficiálne registrovaných politických strán, v kongrese sedia predstavitelia 28 strán. Informácia z roku 2013 hovorí o 32 oficiálne registrovaných stranách, pričom ďalej uvádza, že proces vyhodnotenia žiadosti o registráciu prebieha u ďalších viac ako 40 stranách.


Dôležitý výrok

„SaS má dnes 200 členov (…).“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Podľa dostupnej štatistiky dostupnej na stránke Sas bol počet členov SaS k 29. novembru 2017 presne 189 (.pdf). Aj keď sa nejedná presne o 200 členov, výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže sa tento počet k číslu 200 približuje.

„Vy ste to boli, tu v tejto televízii, kedy ste povedali, čo tam vašich 40 návrhov, to je zdrap papiera. Sú to všetko hlúposti. Dnes to kopírujete, jedno za druhým, ale vtedy ste povedali, sú to všetko hlúposti, doslova ste to povedali.“

„Vy ste sám raz povedali, že keby ste mohli druhýkrát, tak by ste už vládu nepoložili.“

„A my si členov vyberáme. My berieme takých, ktorí sú bezúhonní, (…).“

„Ale okrem tých 200 členov máme 6000 priateľov slobody. Priateľ slobody, to nie je ani čakateľ, ani pozorovateľ, je to náš registrovaný sympatizant (…).“

„…OĽaNO nemá ani svoju budovu (…)?“

„Prvýkrát sme znížili daň z príjmu, (…).“

„Teším sa, že sa mi podarilo napríklad zohnať pre pôdohospodárov a potravinárov financie mimo rozpočtu na zelenú naftu.“

„…len prvých 6 mesiacov, tam je to na 100% medzičasom, teda (…) tých 75% je v čistom, čiže to sa viac-menej vyrovná. Ale potom 2,5 roka, keď ona je s tým dieťaťom doma, tak tam padne na 211 (eur, pozn.) (…).“

„6700 eur je základný plat europoslanca, v čistom 6700 a potom je tam ešte 306 eur diéty (…).“

„…som predseda Národnej rady, mám 2300 čistého, (…). V hrubom mám 3200, ale predseda vlády má 4000 eur,“

„…lebo oni (platy poslancov NR SR, pozn.) boli pred ôsmimi rokmi zmrazené, akože prejav solidarity (…).“

„Však aj pán Danko, vy ste tiež nakoniec zdvihli za to ruku, hlasovali ste za zmrazenie.“

„…na tom bola aj rovná daň postavená, ktorú som ešte s Ivanom Miklošom realizoval pred 12-timi rokmi, že aby z akéhokoľvek príjmu bola platená jedna a tá istá daň.“

„…tie sankcie (voči Ruskej federácie, pozn.) každých 6 mesiacov predlžujú a teraz sa opätovne predĺžili.“

„…keď som tam bol ja (v rsukej dume, pozn.), pár mesiacov predtým bol tam aj nemecký prezidenta, takisto šéf izraelského parlamentu mal možnosť vystúpiť v dume.“

„… pri tomto hlasovaní (o rezolúcii proti Spojeným štátom, ktoré uznali Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, pozn.) v OSN Poľsko, Maďarsko aj Čechy sa zdržali.“

„Viedol aj Robert Fico proti Andrejovi Kiskovi (v prezidentských voľbách v roku 2014, pozn.) po prvom kole.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."