Demagog.sk

Politický rok 2017 — Boris Kollár

V politike, 17. decembra 2017.
Moderátor: Norbert Dolinský

Predseda hnutia SME RODINA a poslanec NR SR Boris Kollár bol hosťom relácie V politike v televízii TA3, kde zhodnotil politický rok 2017. Z jeho vystúpenia v relácii sme vybrali a overili všetky faktické výroky.

Štatistiky diskusie

5   0  
0   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…je to prerozdelenie HDP (…) u nás je to 39, čo dávame z HDP na platy a my hovoríme, že keby sme sa vyrovnali len normálnej civilizovanej Európe, že by sme išli na úroveň dajme tomu Nemecka, k tým 50 %…“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Kollár vo svojom tvrdení naráža na tzv. Compensation of employees (kompenzácia zamestnancov), čím sa označujú celkové náklady na platy zamestnancov. Táto suma sa porovnáva s dosiahnutým HDP krajiny. Podiel miezd na HDP každoročne skúma Eurostat. V roku 2016 Slovensko dosiahlo hodnotu 39,3 % HDP, čiže z celkového HDP Slovenska 39,3 % tvorili (hrubé) mzdy zamestnancov. Nemecko podľa údajov Eurostatu dosiahlo 50,8 % HDP. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V porovnaní s ostatnými štátmi EÚ je pomer miezd na HDP na Slovensku skutočne malý. Nižší pomer dosahujú len 4 krajiny – Poľsko, Rumunsko, Grécko a Írsko.

Dôležitý výrok

„Však tuná sa 2,5 miliardy nevyberie na DPH.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Podľa Inštitútu finančnej politiky dosiahla nevyberaná daň v roku 2014 hodnotu 2,5 mld eur (.pdf, str. 49). Podľa údajov štúdie Study and Reports on the VAT Gap (.pdf, s. 48) predtstavila daňová medzera 2,2 miliardy eur v roku 2015. Treba pritom podotknúť, že metodika tejto analýzy a IFP je odlišná. Novšie údaje zatiaľ nie sú dostupné. Kollárom uvedený údaj je  súlade so zisteniami IFP, odhady uvádzajú výpadok 2,2-2,5 miliardy eur. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

„Dostal som výbor (NR SR, pozn.) pre regionálny rozvoj, (…).“

„Tak Chorváti dávajú 47% z HDP na platy (…).“

„… tam (hornonitrianske bane, pozn.) štát každý rok pošle 100 miliónov. Ja sa pýtam, prečo štát dotuje sto miliónmi fosílne palivá, (…).“

„Tuná bolo vyštvaných z tohto štátu cez 300 tisíc ľudí, ktorí keď chcú mať aspoň trochu slušný dôstojný život, tak musia ísť von.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."