Demagog.sk

Politický rok 2017 — Richard Sulík

V politike, 17. decembra 2017.
Moderátor: Norbert Dolinský

Predseda strany SaS a europoslanec Richard Sulík bol hosťom relácie V politike v televízii TA3, kde zhodnotil politický rok 2017. Z jeho vystúpenia v relácii sme vybrali a overili všetky faktické výroky.

Štatistiky diskusie

9   1  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…oznámila Európska komisia, že ide žalovať Poľsko, Česko a Maďarsko, že odmietli prijímať migrantov.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Európska komisia sa 7. decembra 2017 rozhodla podať žalobu na Súdnom dvore EÚ na Českú republiku, Poľsko a Maďarsko kvôli ich postoju k prerozdeľovaniu migrantov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Všetky tri spomenuté štáty sa odmietli podieľať na programe prerozdeľovania žiadateľov o azyl v rámci EÚ podľa stanovených kvót. Ešte v septembri 2015 sa 28 štátov EÚ dohodlo, že sa postará o približne 160-tisíc utečencov, ktorí sa zdržiavali v Taliansku alebo Grécku. Česko, Poľsko a Maďarsko nedodržiavali svoje záväzky a o prerozdeľovanie sa podľa Európskej komisie nestarali. Eurokomisár zodpovedný za migráciu Dimitris Avramopoulos uviedol, že sa veľmi snažil „presvedčiť tri členské štáty (…), aby aspoň trochu preukázali solidaritu," čo sa mu podľa jeho vlastných slov nepodarilo. Ďalším krokom bolo podanie žaloby na tieto krajiny, ktorým teraz hrozí vysoká jednorázová pokuta alebo opakované penále, dokým svoje záväzky nesplnia.

Je dôležité podotknúť, že Európska komisia začala právne konanie voči Česku, Poľsku a Maďarsku vo veci nesplnenia povinnosti už 15. júna 2017. Následne dostali štáty čas na poskytnutie odpovede a prípadné napravenie, avšak ich odôvodnenie označila komisia za neuspokojivé.

Proti kvótam na prerozdelenie je aj Slovensko, ktoré sa rozhodnutie Rady EÚ o prerozdelení rozhodlo 2. decembra 2015 zažalovať. Žalobu neskôr podalo aj Maďarsko. Súdny dvor Európskej únie v Luxembursku žalobu dňa 6. septembra 2017 zamietol v plnom rozsahu.

Rovnaká žaloba ako Česku, Poľsku a Maďarsku hrozila aj Slovensku. Podľa Európskej komisie však Slovensko na poslednú chvíľu prejavilo záujem podieľať sa na prerozdeľovaní migrantov, čím sa žalobe vyhlo. Presné kvóty pre Slovensko zatiaľ nie sú známe.

Dôležitý výrok

„… už niekoľko rokov po sebe Peter Kažimír predložil pekné čísla, ale dopadlo to v štátnom záverečnom účte, teda na konci toho rozpočtovaného obdobia, to dopadlo výrazne horšie. Za toto nás kritizuje aj EÚ, že my dodáme nejaké hausnumerá a realita je niekde inde.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Peter Kažimír nastúpil do funkcie ministra financií v druhej vláde Roberta Fica v roku 2012, rovnakú funkciu zastáva aj vo vláde od 2016. Jeho zodpovednosťou bolo tak zostavenie návrhu rozpočtu verejnej správy od roku 2013. S výnimkou roka 2013 bol skutočný deficit rozpočtu stále väčší, než sa to plánovalo pri jeho schválení. Návrhy rozpočtu verejnej správy sú predložené Európskej komisii, ktorá potom hodnotí plány jednotlivých štátov v eurozóne, koná sa to v rámci tzv. Európskeho semestra. Podľa hodnotenia má náš rozpočet splniť požiadavky, avšak môže viesť k určitej odchýlke od strednodobého rozpočtového cieľa. Komisia upozornila na to, že rozpočtové ciele Slovenska sa navyšovali oproti tým, ktoré boli stanovené v Pakte stability. Komisia pre Slovensku prognózuje vyšší deficit na rok 2018, a to približne na úrovni 1 %. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Európska komisia sa k rozpočtu vyjadrila takto: "Návrh rozpočtových plánov Slovenska, ktoré je momentálne v preventívnej vetve Paktu stability a rastu, vo všeobecnosti spĺňa jeho požiadavky. Komisia vyzýva autority, aby boli pripravené prijať ďalšie opatrenia v národnom rozpočtovom procese na zabezpečenie toho, aby rozpočet na rok 2018 bol v súlade s Paktom stability a rastu".

Pre porovnanie uvádzame plánovaný a dosiahnutý deficit štátneho rozpočtu. 

Dôležitý výrok

„… sme medzi piatimi najhoršími krajinami (na základe reálnej výšky deficitu v 2016, pozn.) a od Slovenska horšie sú krajiny ako Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Belgicko.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Hodnotiac hospodárenie Slovenska v kontexte výšky deficitu štátneho rozpočtu, bolo skutočne Slovensko 5. najhoršie medzi krajinami eurozóny (teda bolo 5. z 19 krajín). Deficit dosiahol 2,2 % HDP. Najhoršie bolo Španielsko s deficitom 4,5 % a najlepšie Luxembursko s prebytkom 1,6 % HDP. Horšie ako Slovensko dopadli okrem Španielska aj krajiny Taliansko, Francúzsko a Belgicko. Priemer salda štátnych rozpočtov krajín eurozóny bol pritom deficit na úrovni 1,5 % HDP. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

„Pozrite, ľudia prichádzajú, ľudia odchádzajú, opustili nás (stranu SaS, pozn.) niektorí členovia, ale zase aj prišli. Prišiel expert na eurofondy, Ján Rudolf, Jarmila Halgašová, naša expertka, dokonca teamlíderka na poľnohospodárstvo, Boris Draškaba a tak ďalej.“

„…VÚC voľby, kde sme dospeli k peknému úspechu a kde opozícia získala piatich županov, plus teda pán Lunter v Banskej Bystrici (…).“

„…práve za Petra Kažimíra bolo zavedených niekoľko nových daní. Daň z dividend, poistný odvod, niekoľko daní bolo zvýšený.“

„…keď Robert Fico presadí zákon, že musí stúpnuť minimálna mzda povedzme o 50 eur alebo 45, či čo to bolo. To spôsobí zamestnávateľom náklady vyššie o 70. Takže zamestnávatelia sú obratí o 70 eur, z toho 29, iba 29 dostane naozaj ten zamestnanec a 41 zinkasuje štát.“

„… ako sme to už zažili za Roberta Fica v rokoch 2007, 8,8 % deficity (…).“

„…my sme vstúpili do eurozóny a prijali spoločnú menu euro za určitých podmienok. Nikdy nebola vtedy reč o tom, že euro, ak budú mať niektoré krajiny euro, že musí byť spoločný minister eurozóny, že musíme mať spoločný bankový dohľad a spoločné dlhopisy.“

„V záujme tej koalície (vláda Radičovej, pozn.), my sme ustúpili v prípade registrovaných partnerstiev, v prípade dekriminalizácii marihuany…“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."