Demagog.sk

Povolebné debaty (VÚC)

Iné, 5. novembra 2017.
Moderátor: —

Overili sme povolebné vystúpenia novozvolených županov v špeciálnom vydaní relácie O 5 minút 12. U každého z predsedov našli len jeden faktický výrok (na vyjadrenie mali len niekoľko minút), okrem Jána Luntera, ktorý použil dva faktické tvrdenia a Juraja Drobu, ktorý sa vyjadroval skôr vo všeobecnej rovine.

Štatistiky diskusie

0   1  
0   0  
1   0  
0   1  
1   0  
0   0  
1   0  
0   0  
0   0  
0   0  
0   1  
0   0  
1   0  
0   0  
1   0  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…kraj stagnuje aj napriek tomu, že ekonomický rozvoj našej krajiny je o veľa lepší…“

Nepravda

zobraziť odôvodnenie
Hospodársky rast v Žilinskom samosprávnom kraji kopíruje vývoj celoslovenskej ekonomiky, ktorá od roku 2009 neustále rastie. Zlepšuje sa aj životná úroveň ako na celom Slovensku, tak aj v kraji. Jurinová neupresnila, v ktorých oblastiach podľa nej kraj stagnuje, preto hodnotíme jej výrok len z hľadiska hospodárskeho výkonu. Kvôli rastúcemu regionálnemu HDP a rastúcej životná úrovni (vyjadrenej ako parita kúpnej sily) hodnotíme Jurinovej výrok ako nepravdivý.

Slovensko má v poslednom období dobrú ekonomickú kondíciu. Od roku 2009 ekonomika rastie a s výnimkou rokov 2012 a 2013 bol rast rýchlejší ako 2 %. Vývoj regionálneho HDP v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) kopíruje dynamiku vývoja rastu celoslovenského HDP.

Životná úroveň na Slovensku sa v posledných rokoch zvyšuje. Inak to nebolo ani v ŽSK, kde sa celková hodnota hrubého domáceho produktu (HDP) dostala na úroveň 8,67 miliardy eur. Vďaka týmto výsledkom patrí Žilinskej župe štvrté miesto medzi ekonomicky najsilnejších krajov Slovenska. Lepšie výsledky dosiahol Bratislavský, Košický a Trnavský kraj.O životnej úrovni v danej oblasti vypovedá HDP vyjadrená ako parita kúpnej sily (resp. štandard kúpnej sily, ktorá sa používa hlavne u spracovaní dát Eurostatom: PPS). Vývoj tohto ukazovateľa v ŽSK bol približne rovnaký s celoslovenským vývojom medzi rokmi 2010 a 2015


Dobrý ekonomický rast slovenského hospodárstva sa prejavuje aj na ekonomických ukazovateľoch v ŽSK, preto rozhodne nie je možné tvrdiť, že kraj stagnuje z ekonomického hľadiska.

„…som poslanec Košického samosprávneho kraja štyri roky a aktuálne po týchto štyroch rokoch môžem aj povedať, je to aj potvrdené, že som bol najaktívnejším poslancom Košického samosprávneho kraja, dokonca takým aktivným, ako zvyšných 56 poslancov, …“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."