Bugár a Krajniak
Iné, 3. júna 2017.
Moderátor: Branislav Dobšinský
Pravda Nepravda Zavádzanie Neoveriteľné
Výroky
Dôležitý výrok
„Ale ministerka Žitňanská čelila tej kritike (pri návrhu Petra Kresáka na zrušenie amnestií, pozn.) a dá sa povedať, že aj útokom zo strany niektorých členov opozície.“
Nepravda
zobraziť odôvodneniePo tom, ako Most-Híd prišiel s týmto kompromisným riešením na zrušenie amnestií, objavila sa kritika nielen opozičných, ale aj koaličných poslancov.
Návrh napríklad kritizoval Jaroslav Paška zo Slovenskej národnej strany: “Mám pochybnosti o právnej čistote tohto návrhu. Počíta totiž s tým, že národná rada urobí chybu pri hlasovaní a potom sa obráti na Ústavný súd, aby posúdil a rozhodol, že rozhodnutie väčšiny nebolo v súlade s ústavou.” K návrhu Kresáka bol kritický aj Ján Budaj z OĽaNO, ktorý ho označil za Hlavu XXII. Nepáčil sa mu ani pôvodný Ficov návrh, ktorý tiež zahŕňal Ústavný súd, no ešte pred hlasovaním parlamentu.
Kritizované bolo tiež skrátené legislatívne konanie, ktoré zdôraznili napríklad Dostál, Simon, Suchanek či Baránik. Ján Budaj spomenul v súvislosti so skráteným konaním aj priamo ministerku Žitňanskú: "A neverím, že pani ministerka alebo pán Bugár, alebo ďalší demokrati sú osobne nadšení z toho postupu. Na prvom mieste je to skrátené konanie. Dopoludnia som si všimol, že pani ministerka delikátne obišla odpoveď na otázku, že čím zdôvodní skrátené konanie. A ja jej ju nebudem opakovať, pretože je to dáma, ktorá si zaslúži rešpekt, a viem, že na ňu nemá odpoveď, a preto ju musela obísť. Nie je na to totiž odpoveď. "
Budajove vyjadrenia však nemožno označiť ako útok na ministerku, okrem iného povedal napríklad aj nasledovné: "Ešte raz ďakujem, pani ministerka, že sa zasadzujete za zrušenie Mečiarových amnestií, a takisto ďakujem aj všetkým poslancom, ktorí to myslia vo vládnej koalícií poctivo a chcú zbaviť Slovensko Mečiarových amnestií."
Dôležitý výrok
„My sme samozrejme hlasovali aj za to, aby bola zrušená takisto milosť pána Kočnera.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie2.rozhodnutie predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii, uverejnené pod č. 214/1998 Z. z.,
3.rozhodnutie predsedu vlády Slovenskej republiky z 8. decembra 1998 o amnestii, uverejnené pod č. 375/1998 Z. z."
Dôležitý výrok
„…voči tomuto človeku (Mariánovi Kočnerovi, pozn.), ktorý preukázateľne napríklad ovplyvňoval voľbu generálneho prokurátora…“
Neoveriteľné
zobraziť odôvodnenieMeno Mariána Kočnera sa s ovplyvňovaním voľby generálneho prokurátora spája v súvislosti s kauzou Sasanka, no aj napriek tomu chýbajú oficiálne informácie, ktoré by preukázateľne dokazovali jeho vplyv pri výbere kandidáta a jeho voľbe. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.
Marián Kočner je kontroverzná osoba spájaná s viacerými kauzami, ktoré sa na Slovensku odohrali. Podľa denníka Sme sa jeho meno vyskytuje na mafiánskych zoznamoch a tiež figuruje v kauzách ako Glance House, Technopol, Bašternák, Gorila, Privatbanka a v neposlednom rade v kauze Sasanka.
V tejto kauze Kočner zverejnil sms konverzácie a nahrávky rozhovorov s Richardom Sulíkom, ktorý bol v tom čase predsedom parlamentu. „V januári 2012 niekto na internete zverejnil prepisy SMS Sulíka s Kočnerom, o niekoľko týždňov pribudli videá z Kočnerovej jedálne, rozoberali na nich situáciu vo vládnej koalícii, riešili najmä voľbu generálneho prokurátora, kauza zasiahla do kampane pred predčasnými voľbami, vyšetrovanie nič nezistilo. Policajné vyšetrenie preukázalo, že Kočner nahrávkami Richarda Sulíka nevydieral."
Po zverejnení kauzy však Kočner tiež tvrdil, že skrytá kamera mu bola v dome nainštalovaná bez jeho vedomia a teda so zverejnením nahrávok nemá nič spoločné, avšak táto verzia sa nepotvrdila ani nevyvrátila.
Podľa denníka Pravda zo zverejnených dialógov vyplývalo, že Richard Sulík sa snažil o vymenenie premiérky Radičovej za Ivana Mikloša a v konverzáciách rozoberali aj voľbu generálneho prokurátora či fotenie hlasovacích lístkov. Sulík priznal, že sms správy mohli byť pravdivé, no analýzu voľby prokurátora či vymenenie premiérky označil ako nezmysel.
Detailný popis celej kauzy ponúkajú vo svojom článku Hospodárske noviny.
Dôležitý výrok
„…však už jedna strana, kde pán Kotleba šéfoval Pospolitosť, bola zrušená a práve kvôli tomu, že povedali, že ten základ demokratického systému oni neuznávajú, chcú stavovský režim nastaviť…“
Pravda
zobraziť odôvodnenieNajvyšší súd rozpustil stranu Slovenská pospolitosť — Národná strana dňa 1. marca 2006. Príčina rozpustenia je nesúlad strany s Ústavou SR. Hlavné argumenty na rozpustenie strany boli nasledovné: "Stanovy strany hovorili o cieli nahradiť dnešný demokratický systém stavovským štátom, obsahovali národný princíp formulovaný tak, že bol v rozpore s ústavou a existovali paralely medzi súčasným programom a činnosťou Pospolitosti a fungovaním HSĽS počas Slovenského štátu."
Slovenská pospolitosť – Národná strana posúva pôvodnú ideológiu Občianskeho združenia na hranicu radikálneho spektra smerom k extrémizmu. Konštatuje to nezávislá správa o plnení bezpečnostnej politiky v oblasti extrémizmu. Po rozpustení Slovenskej pospolitosti pravicoví extrémisti ovládli politickú stranu priateľov vína pred parlamentnými voľbami 2010, tú neskor premenovali na Ľudovú stranu Naše Slovensko.
Dôležitý výrok
„…(chcú ich rozpustiť skôr, pozn.) než bol niektorý z členov či predstaviteľov ĽS NS odsúdený za akýkoľvek extrémistický trestný čin…sú tam nejakí ľudia, ktorí sú podozriví, ale neboli odsúdení.“
Pravda
zobraziť odôvodnenieDôležitý výrok
„…sme (…)krajinou, kde sa ľudia musia zadlžovať extrémne najviac spomedzi všetkých členských krajín EÚ…“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieDôležitý výrok
„…časť opozície na základe aj toho zákona dáva podnet povedzme na Mizíka, na ďalších poslancov ĽS NS len kvôli vyjadreniam…“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieV máji 2017 policajný vyšetrovateľ obvinil poslanca ĽS NS Stanislava Mizíka z prečinu „výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia.“ Vtedy však opozícia poukázala na spôsob, akým polícia vyzvala na „súčinnosť“ člena parlamentu. Nepáčilo sa im, že voči poslancovi zasiahla počas zasadnutia parlamentného výboru.
Dôležitý výrok
„…o 3% viac ľudí v roku 2016 (v porovnaní s rokom 2008 pozn.) povedalo, že skoro každý politik je v korupcii zaangažovaný…“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieDôležitý výrok
„…predtým napríklad skúmali povedzme sudcovia aj to, že hajlovanie je správne vtedy, keď máte vztýčenú ruku pod 75 stupňami…“
Neoveriteľné
zobraziť odôvodnenieDôležitý výrok
„Kotleba na čom vyrastal? Na tom, že kritizoval, že štát nerieši Rómov, oni hovoria cigáni, nerieši Rómov, rómsku problematiku a my to vyriešime.“
Pravda
zobraziť odôvodnenieDôležitý výrok
„Pýtam sa, za rok vašej vlády, ktorá vznikla aj kvôli tomu, že chcete bojovať s extrémizmom, preferencie kotlebovcov stúpli alebo klesli? Stúpli.“
Pravda
zobraziť odôvodnenie„…Robert Fico (…) ešte v marci bol schopný tvrdiť, že amnestie sa právne čistým spôsobom zrušiť nedajú a dneska máme po dvoch mesiacoch amnestie zrušené.“
„Keď mi niekto povie, že som pred voľbami hovoril, že nejdeme so Smerom, tak mu poviem do očí, že je obyčajný klamár s veľkými písmenami. My sme hovorili jednu vec vkuse a dokonca sme mali aj na bilbordoch. Viete si vy predstaviť vládu bez Smeru? My áno.“
„…v Dánsku je korupcia skoro nulová. A extrémizmus tam rastie…“
„My sme takisto sľúbili, že za žiadnych okolností nepôjdeme do vlády so Smerom a aj sme to dodržali.“
„Vyčkajme na rozhodnutie Ústavného súdu, pretože práve kvôli tomuto (hanobenie pre politické presvedčenie, pozn.) viac ako 30 poslancov opozície dalo podnet na Ústavný súd, pretože to považujeme za neprípustné.“
„…už je vytvorená skupina policajtov, ktorá vyslovene má na starosti, to znamená, že už sú aj vyškolení, vedia dobre, že ten znak, čo má ten dotyčný, poprípade znamená to alebo znamená niečo iné a mohol by som takto pokračovať…“
Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.