Demagog.sk

Sloboda slova a jej hranice

V politike, 9. apríla 2017. (videozáznam relácie)
Moderátor: Norbert Dolinský

Hlavnou témou relácie V politike z dňa 9. apríl 2017 bola sloboda slova a jej hranice, o ktorej debatovali 4 poslanci Národnej rady SR, Dušan Jarjabek (SMER-SD), Karol Farkašovský (SNS), Marian Kotleba (ĽSNS) a Boris Kollár (Sme rodina). Počas hodinovej diskusie odznelo len 9 faktických výrokov. Ak chcete vedieť aká je presná bilancia, prečítajte si našu analýzu.

Štatistiky diskusie

 
1   2  
1   1  
3   0  
0   0  
1   0  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…najvýraznejší príklad a to bol v podstate zásah, absolútne nezákonný zásah proti štatutárovi občianskeho združenia Naše Slovensko pomáha.“

Nepravda

zobraziť odôvodnenie
Marian Kotleba má na mysli domovú prehliadku, ktorú začiatkom februára tohto roka polícia urobila polícia u Martina Žáčika, súčasného predsedu občianskeho združenia Naše Slovensko pomáha a niekdajšieho neúspešného kandidáta do parlamentu za stranu ĽSNS a taktiež neúspešného kandidáta na primátora Trenčína. Obhliadku vykonala trenčianska polícia na základe súdneho rozhodnutia, o čom médiá informovala trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, čo sa nedá považovať za nezákonný zásah. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Polícia Žáčika obvinila zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd ešte v decembri 2016 na základe jeho rasistických vyjadrení na sociálnej sieti Facebook. 

„Skutku sa dopustil neznámy páchateľ tým, že verejne účinným spôsobom, za použitia počítačovej siete internet na portáli sociálnej siete s profilom "M. Ž" s údajmi žije v Trenčíne, z nezisteného miesta pripájania sa na túto sieť — pravdepodobne z Trenčína, prejavil sympatie k skupine alebo hnutiam, ktoré násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd osôb a to sprístupňovaním extrémistického materiálu svojim priateľom, ako aj iným osobám, kde takto konal zdieľaním obrázkov," uviedla ďalej pre médiá Antalová.

Svoj pôvodný profil si Žáčik zrušil a na jeho terajšom profile sa vyjadruje miernejšie. Predtým, však podľa Denníka N, často chválil Slovenský štát a šíril rasistické a antisemitské príspevky.

Po začatí prehliadky začal mať Žáčik podľa polície zdravotné problémy, preto mu privolali záchranárov. Polícia sa zároveň ohradila, že “voči mužovi nepoužila polícia žiadne donucovacie prostriedky, Martin Ž. nebol zadržaný ani zatknutý.”

Predseda ĽSNS domovú prehliadku na tlačovej konferencii označil za politicky motivovanú a nezákonnú. Správy o domovej prehliadke sprostredkovali aj rôzne dezinformačné weby, ako napr. Hlavnespravy.sk ktoré ju preukázateľne prifarbili. 

Dôležitý výrok

„RTVS ako verejnoprávna inštitúcia spravila 40 politických relácií, kde pozvala 118 poslancov, ani jedného z Ľudovej strany Naše Slovensko (…).“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Je pravda, že predstavitelia K-ĽSNS nedostali v RTVS od volieb počas 40 relácií, ktoré RTVS usporiadala takmer žiadny priestor. Hneď po voľbách sa, ale na RTVS v špeciálnom vydaní "O 5 Minút 12" objavil Milan Uhrík, avšak odvtedy predstavitelia K-ĽSNS nedostali v 40 reláciách  O 5 Mminút 12", ktoré RTVS usporiadala žiadny priestor. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Priestoru, ktorý dostáva Ľudová strana Naše Slovensko v slovenských médiách sa tím demagog.SK venoval vo výroku Jany Kiššovej z 19.3. 2017, ktorý zaznel v relácií "V politike". Je pravda, že po voľbách strana ĽSNS nedostala v 40 reláciách "O 5 Minút 12", ktoré RTVS k 19.3. 2017 usporiadala (21.3. podala K-ĽSNS sťažnosť) prakticky žiadny priestor v komerčných televíziách a ani jediný raz nevystúpil žiadny poslanec ĽSNS vo verejnoprávnej RTVS. Tvrdenie je, skutočne pravdivé, ak zoberieme do úvahy klasické relácie "O 5 Minút 12", ale neplatí v už spomínaných povolebných špeciáloch, kde predstavitelia ĽSNS priestor dostali. Pravdivé je aj časť o 118 poslancoch, ktorých RTVS do relácií k 19.3. 2017 pozvala. 

Kvôli nedostatku priestoru v RTVS sa 21.3. 2017 objavila na stránkach ĽSNS štatistika, ktorá hovorí, že od dňa konania parlamentných volieb poslanci ĽSNS nedostali v RTVS žiadny priestor. Na stránke ĽSNS je aj sťažnosť na RTVS v danej veci mediálnej ignorácie, k čomu sa vyjadrila Dominika Šulková, manažérka marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS. Po uverejnení sťažnosti, po viac ako roku, v RTVS 26. 3. 2017, v relácií "O 5 minút 12" vystúpil podpredseda strany Milan Uhrík.

Vo všeobecnosti, v komerčných médiách sa poslanci z ĽSNS objavili iba niekoľkokrát a to konkrétne v TA3. 

Dôležitý výrok

„Poslanec Mazurek ani Mizík sa nedopustili porušenia trestného zákona (…) pretože nenaplnili žiadnu skutkovú podstatu zo žiadnych trestných činov, ktoré dnes aj po tej schválenej Žitňanskej novele protiextrémistickej, ktoré dnes v zákonníku sú schválené.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Zákon č. 316/2016 Z.z. (Trestný zákon) pojednáva aj o protiextrémistickej legislatíve, kde sú definované trestné činy extrémizmu. To, či poslanci ĽSNS, Milan Mazurek a Stanislav Mizík svojimi výrokmi porušili trestný zákon môžu určiť jedine orgány činné v trestnom konaní alebo súd. Je potrebné však dodať, že poslanci Národnej rady nemôžu byť trestné stíhaní za výroky prednesené v NRSR alebo v jej orgáne, podliehajú len disciplinárnej právomoci NRSR. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Zákon je účinný od 1. januára 2017, návrh novely zákona bol chválený 25. októbra 2016 na 10. schôdzi NR SR. V slovenskej legislatíve sú definované trestné činy extrémizmu, extrémistická skupina, materiál ako aj motívy činu. Samotný pojem však v zákone definovaný nie je. Medzi hlavné zmeny v zákone patrí napríklad trestanie samotnej propagácie a podpory hnutí, ktoré smerujú k potláčaniu ľudských práv. Novela zákona je však kritizovaná najmä pre príliš široké ponímanie extrémizmu a možné zneužitie. 

Poslanci Milan Mazurek a Stanislav Mizík sa v októbri na zasadnutí NR SR v minulom roku vyjadrili o islame ako o "krutom, odpornom a neľudskom politickom systéme" a že islam je "satansko-pedofilné dielo diabla". Poslanci dostali možnosť ospravedlniť sa za tieto výroky, avšak neurobili tak. Za tieto vyjadrenia podal na poslancov podnet predseda SNS a NR SR Andrej Danko a Mandátový a imunitný výbor poslancom za ich výroky udelil pokutu tisíc eur. 

Dôležitý výrok

„…bola mediálna propaganda o tom, že naša politická strana kúpila stranícke sídlo, v ktorom bude bývať predseda a že to je preňho. A ďalej, že pri oprave tohto sídla sme porušili stavebný zákon. (…) Vykonal sa štátny stavebný dozor, čo je najvyššia forma dohľadu v tejto veci. Preukázal, že žiadne porušenie zákona nenastalo.“

Zavádzanie

zobraziť odôvodnenie
Médiá kúpu spomínanej nehnuteľnosti rozoberali vo väčšej miere a stavebný dozor bol naozaj vykonaný, avšak pozadie kúpy sídla je stále nejasné. Podľa záveru stavebnej kontroly stavebný zákon nebol porušený, keďže opravy vôbec nezačali, čo však skôr vyvracia ako podporuje Kotlebovo tvrdenie. Výrok preto hodnotíme ako zavádzanie.

Celá kauza sa dostala do povedomia médií ešte v minulom roku, kedy sa okolo nehnuteľnosti kúpenej stranou ĽSNS za štátne peniaze začali vynárať viaceré pochybnosti. Podľa vedenia strany bola táto táto vila v Banskobystrickej časti Jakub kúpená so zámerom vytvorenia nového sídla ĽSNS. Vila mala mať podľa informácií z médií cenu približne 229 tisíc € a vyplatená bola z 5 — miliónového balíka, ktorý strana zinkasovala za volebný výsledok. Strana však kúpnu zmluvu nikdy neukázala.

Pochybnosti sa točia okolo reálneho využívania tejto vily, ktorá sa skôr ako stranícke sídlo javí ako rodinný dom. "Dom sa skladá z troch bytových jednotiek, patrí k nemu garáž, altánok, detské ihrisko, jazierkom a rozľahlý pozemok tiahnúci sa od hlavnej cesty až po les." Aby sa tento dom mohol využívať ako stranícke sídlo, by pravdepodobne potreboval prejsť rozsiahlejšou prestavbou kvôli potrebe administratívnych a kancelárskych priestorov, s ktorou by súviseli viaceré stavebné povolenia. Na pochybnosti okolo prestavby poukázal Miroslav Dragun, riaditeľ Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja (IRBK), ktorý sa obrátil na mesto Banská Bystrica so žiadosťou o informáciu, či strana požiadala o stavebné povolenie, prípade či podala ohlášku na vykonanie drobných stavebných prác v zmysle stavebného zákona. O žiadne povolenia však strana ĽSNS po kúpe nehnuteľnosti nepožiadala, začali sa preto vynárať teórie o tom, že Marián Kotleba ju bude využívať ako rodinný dom. "ĽS Naše Slovensko mi nekúpila žiadny dom — to si môže overiť hocikto online na katastri. Ja bývam v paneláku. Kúpili sme dom pre stranu. Dom, ktorý chceme prerobiť na normálne slušné stranícke sídlo — s kanceláriami, zasadačkou, parkovaním, skladmi. Či sa máme stretávať po reštauráciách a veci skladovať doma v skriniach?!" uviedol Marián Kotleba na svojej facebookovej stránke. 

Kvôli údajným rekonštrukčným prácam nechcelo vedenie strany do domu nikoho vpustiť. Bol preto vydaný podnet na Banskobystrický kraj s účelom vykonania stavebného dozoru, ktorý sa mal konať v novembri minulého roku, no nikto zo strany ĽSNS sa naň nedostavil. Zistenie Štátneho stavebného dozoru však avizovalo výsledok, že žiadna prestavba sa v dome nekonala a využíva sa v súlade s kolaudačným rozhodnutím, teda ako rodinný dom. Druhá kontrola bola v tomto údajnom sídle vykonaná v januári tohto roku, kedy bol však výsledok zistení rovnaký, a teda, že v dome sa žiadne rekonštrukčné práce vyžadujúce si stavebné povolenia neprebiehajú. Stavebný zákon teda porušený nebol, no otázne zostáva, kedy sa nehnuteľnosť bude skutočne využívať ako sídlo politickej strany. "Kotleba pred niekoľkými mesiacmi prisľúbil, že sa stavba prepíše na sídlo až po prestavbe, ktorá sa však nateraz nekoná. Podľa zistení inštitútu boli v Banskobystrickom kraji k dispozícii mnohé priestory priamo v centre mesta a za prijateľnejšie čiastky. Okrem toho už ĽSNS vlastní administratívne priestory aj v Nitre."

„…my sme ho (zákon o extrémizme, pozn.) samozrejme s ostatnými opozičnými kolegami napadli na Ústavnom súde(…).“

„…na mňa tiež istý pán Kňažko povedal, že som hlasoval za Gauliedera, keď som sa ohradil a napísal som, že vtedy som ešte v parlamente nebol.“

„…(poslanci NR SR, pozn.) nemôžu piť za volantom, nemôžu chodiť rýchlo, jedinú imunitu, ktorá bola ponechaná poslancom, je výroková imunita v pléne.“

„Drtivá väčšina, drtivá väčšina infraštruktúrnych investícií, ktoré sa na Slovensku urobili za posledných desať rokov, sú len vďaka investíciám z Európskej únie.“

„Naša strana za rok po voľbách nedostala absolútne žiadny mediálny priestor.“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."