Demagog.sk

Boris Kollár, Martin Poliačik a Ján Podmanický v TA3

V politike, 5. februára 2017.
Moderátor: Norbert Dolinský

V nedeľu 5. februára 2017 v relácií "V politike" sa debatovalo o práve schválenej novele zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností. Okolo na prvý pohľad nie príliš zaujímavej téme vznikla búrlivá debata medzi štyrmi poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Rozhodli sme sa pozrieť na faktické výroky troch debatujúcich, overili sme tak tvrdenia Martina Poliačika (SaS), Jána Podmanického (Smer-SD) a Borisa Kollára (Sme rodina). Ak chcete vedieť okrem iného napríklad to, o čom je jediný pravdivý výrok Borisa Kollára, prečítajte si našu analýzu.


Štatistiky diskusie

 
1   0  
2   1  
8   0  
1   0  
3   0  
1   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…nás (stranu Sme rodina, pozn.) kvôli imigrantom a kvôli moslimom a kvôli tejto imigračnej kríze volilo len 3,6% zo všetkých hlasov, ktoré nám dali. Čiže bavíme sa o nejakých pár tisíc ľuďoch. (…) Skutočne, pán kolega, nás kvôli imigrantom a moslimom volilo nejakých 16 tisíc ľudí.“

Neoveriteľné

zobraziť odôvodnenie
Tímu Demagog.SK sa nepodarilo nájsť relevantnú analýzu, ktorá by hodnotila, aká časť voličov odovzdala svoj hlas v prospech strany Sme rodina vo voľbách v marci 2016 kvôli témam ako imigrácia a boj proti islamu. Jediný prieskum, ktorý zisťoval dôležitosť tém v rozhodovaní voličov, vznikol síce počas volieb, ale išlo o prieskum na reprezentatívnej vzorke 1 230 voličov. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Strana Sme rodina získala v parlamentných voľbách 172 860 hlasov, čo predstavuje 6,62 % zo všetkých platných hlasov.

Agentúra MEDIAN SK realizovala prieskum počas volieb pre RTVS. Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1 230 respondentov, tí boli vybraní tak, aby tvorili reprezentatívnu vzorku obyvateľstva nad 18 rokov. Respondenti medzi inými mali v prieskume označovať zásadné témy, ktoré ovplyvnili ich rozhodnutie vo voľbách, pričom mohli označiť aj viac možností. Zo všeobecných zistení (.pdf, s. 9) vyplýva, že: "Dôležité témy MEDIAN SK skúmal v predvolebnom prieskume v januári 2016 aj v deň volieb. Ich vnímanie medzi voličmi sa príliš nezmenilo. Na prvých troch miestach zostalo zdravotníctvo a jeho problémy, boj proti korupcii a prepojenie biznisu s politikou a riešenie nezamestnanosti. Tieto témy označovalo za zásadné 75-80 % účastníkov volieb.(…) Až v spodnej tretine dôležitých tém je imigrácia a otázka prijímania utečencov, na ktorú sa v predvolebnom roku silne zameriavala strana SMER a premiér Robert Fico. Za zásadnú túto tému označilo 53 % voličov. Väčšina z nich (78 %) potom špecifikovala, že im ide o ochranu Slovenska pred imigráciou a prijímaním utečencov. Celkom medzi účastníkmi volieb bolo ale len 42 %, ktorí imigráciu považujú za zásadnú tému a stavajú sa proti nej negatívne. Mobilizujúci potenciál tejto témy tak platil len pre obmedzenú skupinu voličov."


V prieskume obstála strana Sme rodina nasledovne:


Čísla znamenajú percento voličov-respodentov danej strany, ktorí danú tému označili za závažnú. Podľa prieskumu 91 % voličov strany Sme rodina z danej vzorky považuje za najzásadnejšie témy riešenie nezamestnanosti a zdravotníctva. 86 % voličov oslovil boj proti korupcii a 79 % štátny rozpočet. 74 % voličov označilo postoj strany v otázka riešenia problémov imigrácie a prijímania utečencov za zásadný pri ich rozhodovaní. Keby sme predpokladali, že celá voličská základňa strany Sme rodina má takéto preferencie,  tak 127 916 ľudí (74 % z celkového volebného zisku) ich malo voliť (aj) z dôvodu postoja predstaviteľov strany k otázkam imigrácie.

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."