Pellegrini na TA3
V politike, 22. januára 2017.
Moderátor: Norbert Dolinský
Štatistiky diskusie
Pravda Nepravda Zavádzanie Neoveriteľné
Výroky
„Regulačný úrad (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, pozn.) je nezávislým regulačným úradom a naozaj to konanie o cenách energie na budúci rok prebieha medzi tými, čo energiu buď vyrábajú alebo ju distribuujú a Regulačným úradom, ktorý v tomto má absolútnu právomoc a nepýta sa vlády, nemusí konzultovať, nemusí informovať.“
Zavádzanie
zobraziť odôvodnenieÚrad pre reguláciu sieťových odvetví je podľa zákona č. 250/ 2012 Z.z. nezávislým a nestranným orgánom, ktorého vedenie vymenuváva resp. odvoláva prezident SR. Hlavnou úlohou úradu je implementácia regulačnej politiky, najmä v oblasti cenotvorby sieťových odvetí — t.j. určovaním pevnej a maximálnej ceny energií. Návrh regulačnej politiky zasiela úrad ministerstvu hospodárstva a ministerstvu životného prostredia, ktoré mu zašlú svoje vyjadrenie. Regulačnú politiku však má právo úrad prijať aj bez obdržania vyjadrenia ministerstiev. Síce regulačný úrad nemusí ministerstvá žiadať o súhlas ani s nimi regulačnú politiku konzultovať, podľa zákona tieto ministerstvá však "informuje". Výrok Petra Pellegriniho hodnotíme ako zavádzajúci.
Podľa Zákona o regulácií v sieťových odvetviach, zákon č. 250/ 2012 Z.z., predmetom regulácie sú "a) ceny v sieťových odvetviach a podmienky ich uplatňovania , b) podmienky vykonávania regulovaných činností." Úrad je pri výkone svojej činnosti nestranný a nezávislý. Štátne orgány, orgány územnej samosprávy a iné orgány verejnej moci nesmú zasahovať do činnosti úradu. Predsedu úradu vymenuváva a odvoláva prezident na návrh vlády. Prezident má právo predsedu úradu odvolať, ak napríklad začal podnikať v sieťových odvetviach alebo zastáva funkciu poslanca v NR SR, člena vlády alebo člena orgánu územnej samosprávy.
Predseda úradu je zároveň aj predsedom rady, ktorá podľa zákona "zabezpečuje strategické riadenie a koncepciu regulácie v sieťových odvetviach." Radu tvoria občania SR, ktorí spĺňajú podmienky v oblasti vzdelania — ekonomického, technického alebo právnického smeru a podmienky praxe v cenotvorbe a energetike. Títo členovia, na rozdiel od predsedu úradu, nie sú štátnymi zamestnancami a opäť ich členstvo je nezlúčiteľné s funkciou poslanca, člena vlády, člena orgánu územnej samosprávy či zamestnanca regulovaného odvetvia.
Regulačnou politikou sa rozumie "stratégia, ktorá upravuje vykonávanie regulácie počas určeného regulačného obdobia" (pozn. § 8 ods. 1). Regulačná politika obsahuje najmä určenie dĺžky regulačného obdobia, rozsah a spôsob vykonávania cenovej regulácie. Rada predkladá návrh regulačnej politiky Ministerstvu hospodárstva a Ministerstvu životného prostredia do 28. februára posledného kalendárneho roka regulačného obdobia. Do 15. marca toho istého roka ministerstvo hospodárstva posúdi súlad návrhu so zámermi energetickej politiky a zašle svoje vyjarenie. Rovnako daný návrh posúdi i Ministerstvo životného prostredia a súlad návrhu s jeho vodohospodárskou politikou.
Podľa zákona však "rada môže prijať regulačnú politiku, aj keď ministerstvo (Ministerstvo hospodárstva, pozn.) o alebo Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky nezašle svoje vyjadrenie k návrhu regulačnej politiky v určenej lehote" (pozn. § 8, ods. 3). Do 15 dní od prijatia regulačnej politiky je úrad povinný zverejniť túto politiku a jej zmeny na svojom webovom sídle. Z hľadiska pôsobnosti úradu, úrad "spolupracuje s agentúrou, Európskou komisiou, ministerstvami a ostatnými ústrednými orgánmi štátnej správy" (pozn. § 9, ods. 1).
Úrad vykonáva cenovú reguláciu buď priamym určením pevnej/ maximálnej ceny resp. určením spôsobu ich výpočtov. Maximálna a pevná cena môže byť určená aj na základe porovnávania cien v ostatných členských štátov EU v tom istom období v rovnakých regulovaných činnostiach alebo na základe porovnávania ekonomicky oprávnených nákladov na prevádzku regulovaných činností. Navyše, pri určení spôsobu vykonania cenovej regulácie "úrad určí pre koncových odberateľov elektriny priamo pripojených do prenosovej sústavy s dobou ročného využitia maxima v kalendárnom roku vyššou ako 6 800 hodín a súčasne pomernou odchýlkou subjektu zúčtovania menšou ako 0,025, individuálne sadzby taríf súvisiacich so systémovými službami a úhradou osobitných nákladov" (pozn. § 12, ods. 6).
„Aktuálna informácia, ktorú prezentoval predseda vlády teraz v piatok (20. januára 2017, pozn.) je, že Regulačný úrad (ÚRSO, pozn.) už pristúpil k novému cenovému konaniu (…) a budú platiť odberatelia, starostovia, malé firmy, podnikatelia a všetky rôzne organizácie na strednom Slovensku elektrickú energiu v tých rámcoch, ako v roku 2016“
Pravda
zobraziť odôvodnenie19. januára vydal Úrad tlačovú správu, v ktorej informuje o začatí cenového konania voči SSE-Distribúcia,a.s. a SPP- Distribúcia, a.s.: "Zároveň predseda úradu Jozef Holjenčík vydal pokyn na okamžitú kontrolu subjektov, kde je podozrenie na nekorektné správanie voči zákazníkom. Na základe podnetov občanov z posledných dní, úrad pokračuje v intenzívnom hľadaní spôsobov riešenia špecifických problémov, ktoré vznikli pri zavádzaní nových taríf pre distribúciu elektriny a plynu pre niektoré skupiny odberateľov. Cieľom je odstrániť vzniknuté mimoriadne dopady na dotknuté skupiny odberateľov a zabrániť akejkoľvek diskriminácii. Úrad zároveň hľadá možnosti, ako zachovať avizovaný pokles nákladov za elektrinu a plynu a súčasne vytvoriť dostatočný časový priestor pre odberateľov na prípadnú výmenu ističa. Vzniknutá situácia totiž ukázala, že mnohí odberatelia doteraz predimenzovaným ističom nevenovali pozornosť. Úrad bude občanov po prijatí riešení okamžite informovať."
26. januára Úrad informoval verejnosť, že "Úrad dnes ukončil cenové konanie, ktorým sa odstráni diskriminácia niektorých odberateľov. Všetci odberatelia dostanú na základe nových cenových rozhodnutí aj nové preddavkové faktúry od svojich dodávateľov. Zároveň budú mať dotknutí odberatelia dostatok času, aby si zoptimalizovali svoju rezervovanú kapacitu i zmluvné vzťahy. Úrad tiež nariadil distribučným spoločnostiam, aby boli pripravené riešiť všetky prípady s odberateľmi aj individuálne."
„…im (obciam, odberateľom energie, pozn.) zrazu udelím alebo teda rozhodnutím im zvýšim poplatky o 700 % a potom ich nútim pod hrozbou týchto obrovských poplatkov niečo s tým (s technickým vybavením, prípojkami, pozn.)robiť.“
Pravda
zobraziť odôvodneniePodľa Petra Žiga, ministra hospodárstva, je však nutné prísť s novými riešeniami, treba im pomôcť optimalizovať systém skôr ako im bude vystavená faktúra. Navyše výmena ističa vyžaduje určitý čas, ktorý spolu s návodom ako na to nikto domácnostiam neposkytol.
„…mnohí starostovia povymieňali osvetlenie v obciach, znížili tak výrazne elektrickú, spotrebu elektrickej energie…“
Pravda
zobraziť odôvodnenieZatiaľ posledná veľká vlna modernizácií verejných osvetlení v slovenských mestách a obciach prebiehala od roku 2015, kedy Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Podľa dokumentov, ktoré nám zaslal Úrad podpredsedy vlád SR pre investície a informatizáciu, až 435 obcí dostalo finančný príspevok na modernizáciu, rekonštrukciu alebo výmenu osvetlenia v rámci tejto výzvy. Väčšina z týchto modernizácií sa realizovala v roku 2016, a preto sú zatiaľ dostupné iba odhady úspor, nie záverečné bilancie. Oprieť sa ale môžeme o staršie prípady z rokov 2011-2013, kedy taktiež prebiehala veľká vlna modernizácií. V rámci nej bolo modernizované aj verejné osvetlenie v Senci, kde sa prechádzalo od sodíkových výbojok na LED osvetlenie. Správa z roku 2015 spoločnosti O.S.V.O. comp, ktorá projekt v Senci realizovala, porovnáva pôvodnú ročnú spotrebu 836 250 kWh a novú spotrebu 342 209 kWh, čo predstavuje úsporu 67 % z pôvodnej spotreby. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Modernizáciou verejného osvetlenia si v posledných dvoch rokoch prešlo viacero slovenských miest a obcí, väčšina z nich financovaná z operačného programu konkurencieschopnosť a hospodársky rast Ministerstva hospodárstva. Obce, ktoré modernizáciou prešli, prechádzali zväčša od typovo rozdielnych, zastaralých svietidiel na úspornejšie LED osvetlenie. Najväčším mestom, ktoré sa do projektu zapojilo, bol Prešov, ktorý zaň dokonca získal ocenenie GPP Award 2016, cenu každoročne udeľovanú za najlepší projekt v oblasti zeleného verejného obstarávania. Prebojoval sa aj do európskeho kola súťaže, kde skončil štvrtý. Projekt v Prešove realizoval, podobne ako v Senci, O.S.V.O. comp.
V rámci projektu vymenili 1170 kusov svietidiel za nové LED svietidlá. Energetická náročnosť bola podľa tlačovej správy znížená z 83 W na 27 W, čo predstavuje opäť úsporu 67 % z pôvodnej spotreby. Ďalšími mestami, ktoré sa do výzvy zapojili boli napr. Trnava, Želiezovce, Nová Baňa, Malacky, Senica a mnohé menšie obce.
LED žiarovky, na ktoré obce prechádzajú, sa vyznačujú omnoho menšou spotrebou ako klasické žiarovky a žiarivky, vyššou životnosťou, a sú tiež ekologickejšie. Jedinou nevýhodou je vyššia vstupná cena.
„…dokonca sa o ňom (o Petrovi Kažimírovi, pozn.) často hovorí aj o možných funkciách na úrovni, ktoré presahujú hranice nášho štátu…“
Pravda
zobraziť odôvodnenie„…Denisa Saková, ktorá (…) stojí za množstvom projektov na ministerstve vnútra“
Pravda
zobraziť odôvodnenieNázory na reformu ESO sú rôzne, kým minister vnútra tie opatrenia bráni, analytivi ich skôr kritizujú. Martin Dubéci napríklad poukázal na netransparentný výber budovy klientského centra, aj na to, že nedošlo k zjednodušeniu byrokratického aparátu: "Ako sa ukázalo ešte z rozpočtu na rok 2015, v rámci celého verejného sektoru došlo k nárastu o 602 zamestnancov. Ušetrilo sa, ale iba v samospráve s predpokladaným poklesom o 3 169 miest. V rámci ústrednej správy došlo k nárastu o 3 751 miest a v poistných fondoch o 20 miest. Pri tohtoročnom rozpočte to vyzerá na prvý pohľad ešte o dosť horšie – v rámci celého verejného sektoru dochádza k nárastu o 3 298 miest, pričom sa všetko týka ústrednej správy." Podobný názor zastáva analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS.
„… Viktor Stromček, ktorý je štátny tajomník, naozaj sa teraz zaoberá a riadi celú jednu z najväčších investícií, ktorá je v strednej Európe alebo v Európe ako takej v oblasti automobilového priemyslu Land Rover Jaguar“
Pravda
zobraziť odôvodnenieViktor Stromček je v súčasnej dobe štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy a výstavby SR, zároveň je splnomocnencom vlády SR pre prípravu a realizáciu strategických parkov za SMER-SD. Ako splnomocnenec dohliada na realizáciu investície Land Rover Jaguar, ktorá je jednou z najväčších investícií v oblasti automobilového priemyslu v Európe. Výrok Pellegriniho preto hodnotíme ako pravdivý.
Stromček funkciu štátneho tajomníka na ministerstve dopravy zastáva súčasne s Petrom Ďurčekom. Stromček sa dostal do pozície tajomníka prvýkrát v roku 2013, ešte počas funkcie Jána Počiatka. Podľa organizačného poriadku (pdf) a štruktúry (pdf) ministerstva platných k 1. januáru 2017, pod kompetencie Stromčeka spadajú sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií, železničnej dopravy a dráh, civilného letectva, elektronických komunikácií a poštových služieb a zároveň projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty). Ako splnomocnenec je zodpovedný za zabezpečenie prípravy a realizácie strategických parkov, taktiež vypracúvanie koncepčných materiálov. Štatút splnomocnenca pre túto oblasť schválila vláda v roku 2015.
Stromček dohliada v dôsledku štatútu splnomocnenca na výstavbu strategického parku v Nitre, ktorú má na starosti spoločnosť MH Invest, ktorá pôsobí pod Ministerstvom hospodárstva SR. Práve v tomto strategickom parku sa realizuje aj investícia Jaguar Land Rover, výstavba závodu. Tento projekt taktiež spadá do kompetencie splnomocnenca Stromčeka, o projekte pravidelne informujú aj médiá. Presný zoznam projektov, ktorých riadenie zastáva Stromček, nie je uverejnený na webovej stránke Ministerstva dopravy ani na stránkach Úradu vlády.
Investícia Land Rover Jaguar je jednou z najväčších investícií v Európe, avšak nie najväčšou vo všeobecnosti ani v oblasti automobilového priemyslu. Podobný výrok sme hodnotili od splnomocnenca Stromčeka koncom roka 2015, taktiež premiéra Roberta Fica vo februári 2016 v predvolebnej debate TA3.
„…aby sociálna demokracia na Slovensku bola desaťročia tak, ako je v Nemecku, v Rakúsku a inde, kde je 40-50 rokov a kde sa vystriedalo 25 predsedov a 150 podpredsedov.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenie„… už minulý rok počas výjazdových rokovaní vlády prijali špeciálne opatrenia pre každý okres. Plány ich rozvoja.“
Pravda
zobraziť odôvodnenie„Je výborné, že tieto investície (šesť investícií, ktoré boli odsúhlasené vládou minulý týždeň, pozn.) prídu aj do týchto práve regiónov (…). Mieria do regiónu Rimavskosobotska. Niektoré sú na východe Slovenska“
Pravda
zobraziť odôvodnenie„…že som mal možnosť minulý týždeň prijať brazílsku pani veľvyslankyňu so štyrmi spoločnosťami, ktoré fungujú práve v oblasti Spiša.“
Nepravda
zobraziť odôvodnenieStretnutie Petra Pellegriniho s brazílskou veľvyslankyňou
Susanou Kleenbank a delegáciou brazílskych podnikateľov z regiónu Spiš
sa odohralo, podľa tlačovej správy Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu,
17. januára večer. Na stretnutí sa za slovenskú stranu zúčastnil aj tajomník Ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. Tlačová správa spomína len zástupcov troch spoločností. Konkrétne ide o firmy Embraco, Rudolph
Usinados a CRW. O stretnutí sme vyžiadali informácie z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, obdržali sme nasledujúcu odpoveď: "Na stretnutí boli 4 predstavitelia brazílskych spoločností, podnikajúcich na Slovensku. Ako uvádza TSdvaja patrili do skupiny Embraco. Spoločnosti sú definované v tlačovej správe ako uvádzate." Keďže išlo o štyroch predstaviteľov a nie štyri firmy, hodnotíme výrok
ako nepravdivý.
Embraco Slovakia s.r.o. je najväčšou a zároveň najstaršou zo spoločností prítomných na stretnutí. V Spišskej Novej Vsi pôsobí od roku 1997 a dnes zamestnáva vyše 2 300 ľudí, čo ho robí najväčším zamestnávateľom v regióne. Venuje sa výrobe hermetických kompresorov a čerpadiel, ktoré potom dodáva najmä automobilkám. Na začiatku roku 2016 rozšírilo svoju pôsobnosť aj do Košíc, keď otvorilo svoje podporné centrum Global Business Support. Podľa vlastných slov si tu v novembri našlo prácu už 77 osôb a toto číslo by malo stúpať. Embraco, však začiatkom decembra pritiahlo aj negatívnu pozornosť, keď sa stalo v Spišskej Novej Vsi cieľom protestov proti nízkym platom jeho zamestnancov. Zamestnancom sa nepáčilo avizované šesť percentné zvýšenie miezd, čo je podľa nich nedostačujúce.
Firmy Rudolph Usinados a CRW sú menšie. Obe sídlia podobne ako Embraco v Spišskej Novej Vsi a podľa portálu Finstat (Rudolph Usinados, CRW) zamestnávajú pod sto zamestnancov. Prvá menovaná je výrobcom mechanických komponentov, hlavne hliníkových a kovových dielov, ktoré majú využitie najmä v automobilovom priemysle. CRW je výrobcom plastových komponentov a taktiež dodávateľom automobiliek.
„Napríklad teraz z piatku zo Žiaru nad Hronom, kde významná spoločnosť, ktorá robí špičkové výrobky v oblasti odlievania, chce rozšíriť svoju výrobu o ďalších 200 pracovných miest. O to viac ma to potešilo, že sú to pracovné miesta, kde priemerná mzda môže dosiahnuť až 1200-1300 eur…“
Neoveriteľné
zobraziť odôvodnenie„…1200-1300 eur, čo je naozaj na región Žiaru nad Hronom už mzda, ktorá výrazne presahuje priemer v danom regióne.“
Pravda
zobraziť odôvodnenie„… ponechali (telekomunikační operátori, pozn.) mnoho obcí na Slovensku bez toho, aby tam bol vôbec mobilný signál a už vôbec nehovorím o tom, aby tam bol internet…“
Pravda
zobraziť odôvodnenie- operátori nebudú mať záujem o prenájom, ak bude kúpna sila v obci reálne nižšia
- je nesprávne, aby dostali optiku len isté obce – niektoré sú síce možno pripojené na rýchly internet, ale ten kapacitne nepostačuje alebo nepokrýva celú lokalitu
„Má ich (štát zdroje, pozn.) odsúhlasené Európskou komisiou, aby sme z eurofondov dotiahli do každej obce, kde ešte nie je vysokorýchlostný internet…“
Pravda
zobraziť odôvodneniePellegrini použil pojem "vysokorýchlostný internet", ide však skôr o zavedenie širokopásmového pripojenia s danou minimálnou rýchlosťou. Ide zároveň o jeden z cieľov EÚ v rámci stratégie Európa 2020. Jednou z hlavných iniciatív je práve zavedenie vysokorýchlostného internetu po celom území EÚ. Plánovaná štátna pomoc na tento projekt sa môže vyšplhať až na 190 miliónov eur, z toho 161,5 milióna bude financovaných z eurofondov (konkrétne Európsky fond regionálneho rozvoja — EFRR). "A national broadband project to be implemented by the National Agency for Networking and Electronic Services (NASES) is to contribute with EUR 97.75 million ERDF (National OP Integrated Infrastructure) and EUR 20.17 million EAFRD (National Rural Development Programme)." píše sa na oficiálnej stránke EK.
Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.
Podobné diskusie
- Remišová a Pellegrini v O5M12 (O 5 minút 12, 11. marec 2018)
- Danko, Pellegrini a Jurzyca v TA3 (V politike, 19. február 2017)