Demagog.sk

30 minút s Dankom

V politike, 15. januára 2017.
Moderátor: Norbert Dolinský

Andrej Danko sa v diskusii TA3 venoval najmä sporu so súkromným prepravcom RegioJet a tiež napríklad fungovaniu opozície a koalície v parlamente a svojmu pôsobeniu ako šéfa parlamentu.

Štatistiky diskusie

4   2  
2   1  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

Dôležitý výrok

„…nikto nemôže poprieť aj z tých opozičných alebo iných politických strán, že veľa vecí, ktoré boli navrhované opozíciou, koalícia dokázala presadiť.“

Nepravda

zobraziť odôvodnenie
V celkovej dĺžke prebiehajúceho volebného obdobia (na schôdzach 1-11) schválili poslanci NR SR dokopy 59 zákonov, z toho 52 ich navrhla vláda a zvyšok predstavovali poslanecké návrhy. Na 11 schôdzach parlamentu sa opozícii podarilo presadiť len jeden zákon (o hlásení pobytu a justičnej stráži). Niektoré zákony sa podarilo opozícii doplniť o svoje pozmeňovacie návrhy. Oproti koaličným návrhom sa však celkovo jedná o zanedbateľný počet, takisto možno povedať, že väčšina opozičných návrhov presadená nebola, preto hodnotíme výrok Andreja Danka ako nepravdivý.

Tejto téme sa Demagog.SK už niekoľkokrát venoval. V úvode spomínaný schválený opozičný návrh bol návrhom zákona o hlásení pobytu občanov a o registri občanov SR. Návrh zákona bol predložený klubom SaS a bol schválený na schôdzi 8. septembra 2016. Z prítomných 142 poslancov  hlasovalo za návrh 141. Z poslaneckého klubu SNS zahlasovali všetci poslanci za prijatie tohto návrhu. 14. septembra prezident daný zákon podpísal. Opozičné návrhy boli teda podporované aj hlasmi z koalície, tomu nasvečuje príklad Antona Hrnka, ktorý v apríli 2016 hlasoval za návrh Jána Budaja (OĽaNO) na prerokovanie ústavného zákona o zrušení niektorých rozhodnutí amnestií v druhom čítaní. Návrh Budaja nebol úspešný, neskôr ale vláda predložila návrh deklarácie na decembrovú schôdzu. Vláda tak učinila potom, ako prezident Kiska vyzval poslancov k diskusii o zrušení Mečiarových amnestií. "Deklarácia Národnej rady Slovenskej republiky o amnestiách z roku 1998" bola ako vládny návrh na uznesenie schválená 88 poslancami.

Nie vždy boli pozmeňovacie návrhy opozície či protesty proti zákonom úspešné, ako je to spomenuté vyššie. NR SR v máji 2016 na Schôdzi č. 4 neschválila niekoľko desiatok návrhov zákonov predložených opozíciou. Medzi týmito opatreniami boli aj také, ktoré sa zhodovali s predvolebnými sľubmi strany SNS, ako na to upozornil v minulosti Sulík. Išlo o opatrenia, ako napríklad zrušenie povinnosti pre malé a stredné firmy mať Program vlastnej činnosti, alebo zrušenie povinného preškolovania vodičov. Medzi ďalšie nepodporené návrhy Sas a OĽaNO-NOVA patrí sedem návrhov na novelizáciu Zákonníka práce. Jeden sa konkrétne týka možnosti voľby medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom. Ďalšie riešia problematiku mzdy, mzdového zvýhodnenia a náhrady mzdy za prácu vo sviatok a pracovný deň. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Richtera boli tieto návrhy len „marketingovým ťahom“. 

Návrhy sú vysoko neodborné v mnohých častiach, často sú len populistické. Nemajú kvalitu komplexnej zmeny,“ poznamenal Andrej Danko, predseda SNS a NR SR. Ako príklad neúspešnej snahy opozície zmeniť návrhy koalície môže slúžiť aj Zákon o rokovacom poriadku.

Dôležitý výrok

„Prepáčte, ja nemám ani asistenta, ani štátne bývanie.“

Pravda

zobraziť odôvodnenie
Na základe informácií portálu Aktuality.sk predseda parlamentu Andrej Danko nevyužil svoje právo mať poslaneckého asistenta. V Dankovom profile na stránke Národnej rady Slovenskej republiky je ako jeho bydlisko uvedená obec Miloslavov v Bratislavskom kraji. Na základe tohto je jeho tvrdenie pravdivé.

Podľa  zákona č. 120/1993 Z.z. §4 O platovných pomeroch niektorých ústavných činiteľov "poslanec s trvalým pobytom mimo Bratislavského kraja (má, pozn.) právo na ubytovanie v zariadení Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky (…) alebo na úhradu nákladov kanceláriou národnej rady v ubytovacích zariadeniach, ktoré určí kancelária národnej rady". §4a toho istého zákona ďalej uvádza, že poslanec má nárok na poslaneckého asistenta "na výkon odborných a administratívnych prác", pričom poslanec má nárok na nie viac ako troch asistentov. Predseda NR SR má zároveň "právo bezplatne užívať primerane vybavený byt", a právo na využívanie motorového vozidla a účastníckej telefónnej stanice bez poplatku.

Informácie uvedené na profile Danka potvrdzujú, že nemá poslaneckého asistenta. Bulvárne média často píšu o Dankovom súkromnom živote, v týchto článkoch sa objavujú aj fotky jeho domu. Dankovu vilu v časti Alžbetin dvor obce Miloslavov spomína aj Denník N.

Ani bývalý predseda NR SR, nominant Smeru-SD Peter Pellegrini, nevyužil možnosť ubytovania v štátom poskytovanom byte. V tom čase si prenajímal byt v Bratislave neďaleko kalvárie. 

„… veci, v ktorých sa spojil (Igor Matovič, pozn.) aj s Ľudovou stranou Naše Slovensko v decembri proti mne a zasiahli mi hlboko do súkromia…“

„ŽSSK prepraví ročne 67 miliónov cestujúcich a má 6-tisíc zamestnancov.“

„…od roku 2014 práve RegioJet takisto berie štátne dotácie za dôchodcov a za študentov vo výške 8,5 milióna eur medzi Komárnom a Bratislavou.“

„…ale naozaj si všimnite, ako sa potom táto spoločnosť (RegioJet, pozn.) správala. Okamžite, ako štátna spoločnosť cúvla z prevádzky trate (Bratislava-Košice, pozn.), niekoľkokrát zdvihli ceny.“

„RegioJet má zhruba 250 až 300 zamestnancov“

„… ŽSSK prepravuje alebo vypravuje každý deň takmer 1 445 vlakov…“

„RegioJet asi 70 vlakov (vypravuje denne, pozn.)“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."