Demagog.sk

Voľby do VÚC

V politike, 15. januára 2017.
Moderátor: Norbert Dolinský

Zo záverečnej časti relácie V politike sme vybrali tri zaujímavé výroky. Miroslav Čiž zo SMER-SD a Lucia Nicholsonová z SaS vyslovili výroky týkajúce sa volieb do VÚC a voelieb do mestských a obecných zastupiteľstiev. Číž správne uviedol, že Vladimír Maňka ako kandidát za SMER-SD získal síce v prvom kole volieb do VÚC 49,5 % hlasov, no v druhom kole voľby vyhral M. Kotleba. Keby teda Maňka získal o pol percenta hlasov viac, druhé kolo volieb sa podľa súčasných pravidiel nemuselo konať a predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja by bol kandidát SMER-SD. Lucia Nicholsonová tiež spomínala Banskú Bystricu avšak ako mesto. Nepresne však uviedlo počet hlasov, ktoré vo voľbách získal súčasný primátor Ján Nosko. K výroku sme priložili aj porovnanie absolútnych a percentuálnych ziskov hlasov víťazných kandidátov na primátorov v krajských mestách v posledných voľbách. V ďalšom výroku Miroslav Číž poukazoval na väčšiu účasť vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev ako vo voľbách do VÚC, porovnali sme preto účasť v týchto typoch volieb v oboch kolách od roku 2001. Výsledok dal Čížovi za pravdu.

Štatistiky diskusie

 
0   1  
0   0  
2   0  
0   0  

Pravda     Nepravda     Zavádzanie     Neoveriteľné

Výroky

„…náš kandidát (kandidát Smeru na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja v roku 2013, pozn.) neuspel preto, lebo mal 49,5%“

„… primátor (Banskej Bystrice, pozn.) získal 8000 hlasov.“

„…tie voľby do miestnych zastupiteľstiev je dramaticky vyššia účasť občanov (v porovnaní s volebnou účasťou do VÚC, pozn.)…“

Prepisy diskusných relácií poskytuje NEWTON Media, spol. s r.o… O spôsobe hodnotenia na tejto stránke nájdete viac informácií na stránke Hodnotenie na Demagog.sk.


comments powered by Disqus
Michal Havran ml.

Michal Havran ml.

Slovenský syndikát novinárov

„Demagog.sk ukazuje, že politické lži sú pre politikov častokrát jediným spôsobom, ako hovoriť s voličmi. Demagóg ukázal, že politici nás považujú za príliš slabých nato, aby sme počúvali pravdu. Demagóg a jeho čitatelia dokazujú opak. Nechceme milosrdnú lož, chceme poznať pravdu."

Marián Leško

Marián Leško

autor komentárov pre týždenník Trend

„Projekt Demagog.sk som si všimol už v čase, keď ešte nebol ani projektom. Ako každý, aj ja mám rád, keď časť mojej práce za mňa vykoná niekto iný. A páči sa mi, že ju vykoná tak, ako by som ju chcel robiť aj ja sám. Keby ste neboli, chýbali by ste mi."

Gabriel Šipoš

Gabriel Šipoš

Transparency International Slovensko

„Ak chceme, aby v televíznych politických diskusiách nevyhrával najkrajšie oblečený ci najplynulejší rečník, ale najpravdovravejší, treba verejnosti aj novinárom pomôcť s faktickou kontrolou výrokov. Nik to u nás nerobí dôslednejšie ako Demagog.sk."